, , , ,

Poznaj skuteczne syropy na ból gardła u dziecka i dorosłych!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki syrop stosować w przypadku bólu gardła?

Ból gardła to charakterystyczny objaw infekcji, najczęściej wirusowej, ale może być również objawem infekcji bakteryjnej. Pomocą w walce z bólem przychodzą metody domowe jak i farmaceutyki – przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Jaki syrop stosować w przypadku bólu gardła?

Ból gardła jest powszechnym objawem, który zwykle towarzyszy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, np. przeziębieniu. Ból ten może nasilać się przy przełykaniu i czasem jest tak silny, że sprawia trudności w połykaniu – dzieje się tak między innymi w przypadku anginy lub mononukleozy (to także choroba wirusowa). 

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje. Jeśli ból pojawia się nagle i towarzyszą mu objawy, takie jak złe samopoczucie, gorączka, ból głowy i bóle mięśni, można podejrzewać infekcję o podłożu wirusowym lub bakteryjnym. Oprócz ostrych infekcji ból gardła może też występować w przypadku przewlekłych zakażeń i stanów zapalnych, takich jak przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, czy przewlekłe zapalenie gardła spowodowane narażeniem na czynniki drażniące błonę śluzową gardła (alkohol, dym tytoniowy).

Jeszcze inną przyczyną bólu gardła (szczególnie u dzieci) może być zatrzymanie się ciała obcego w gardle lub w przełyku. W takich przypadkach objawem najczęściej jest nagły, ostry, kłujący ból gardła, który pojawił się w czasie posiłku i nasila się podczas połykania. Istnieje także możliwość, że ból gardła pojawia się na skutek oparzenia termicznego, np. w trakcie picia gorącej herbaty lub na skutek oparzenia chemicznego, powstającego na skutek przypadkowego spożycia środków chemicznych [1].

Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Domowe sposoby walki z bólem gardła zarówno u dorosłych jak i u dzieci, skuteczne są zwłaszcza w początkowym stadium, zanim jeszcze ból gardła przybierze na sile. Wśród polecanych sposobów, które mogą być stosowane naprzemiennie, należą:

 1. płukanka składająca się z wody i z soli kuchennej – to tak zwana “solanka” (1 duża łyżka soli na 1 szklankę wody);
 2. spożywanie ciepłych napojów – należą do nich herbata z cytryną, mleko z miodem lub ciepły sok malinowy;
 3. płyn do płukania jamy ustnej;
 4. odpoczynek – takie przestawienie organizmu na tryb ekonomiczny pozwoli przede wszystkim oszczędzić siły, które będą musiały być spożytkowane na walkę z rozwijającą się infekcją.

Czy lody pomagają na ból gardła?

Nie ma jednoznacznych danych naukowych przemawiających za tym, że jedzenie lodów podczas bólu gardła jest pomocne. Nie ma również danych dających podstawy, żeby jednoznacznie stwierdzić, że lody są przeciwwskazane w ostrych zakażeniach górnych dróg oddechowych (np. podczas przeziębienia). Przyczyną przeziębienia jest bowiem infekcja wirusowa, na której przebieg spożywanie lodów raczej nie ma znacznego wpływu. Obserwacje wskazują, że lody mogą łagodzić ból gardła i jamy ustnej, dlatego podczas przeziębienia można je spożywać w celu zmniejszania bólu. 

Czy każdy ból gardła powinien być konsultowany u lekarza?

Zdecydowana większość przypadków bólu gardła przebiega łagodnie i nie wymaga wizyty w gabinecie lekarza. Zazwyczaj skuteczne jest leczenie objawowe w domu. Oprócz wymienionych wyżej domowych metod zalecane jest także stosowanie miejscowo preparatów o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym w postaci tabletek i pastylek do ssania, aerozoli, płukanek do gardła oraz syropów [2].

Jakie są dobre syropy na ból gardła dla dzieci i dorosłych?

Wśród dostępnych bez recepty preparatów na ból gardła istnieje wiele postaci leków, w tym tabletki do ssania, spraye i syropy. Poniżej przedstawiamy popularne syropy na ból gardła dla dzieci i dorosłych.

Trettusin med, syrop

Junior angin, syrop

Honikan Kaszel, syrop

Floradix gardło, syrop

Syrop islandzki, syrop

 Ból gardła to jedna z częstszych przyczyn wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – lekarza rodzinnego lub pediatry. Właściwa interpretacja bólu gardła pozwala na ustalenie właściwego rozpoznania i umożliwia wdrożenie optymalnego postępowania leczniczego, które często NIE jest związane ze stosowaniem antybiotyków, ale leczeniem objawowym – przy użyciu wyżej wymienionych metod i preparatów. 

Bibliografia

 1. Pietruszewska W, Kott K.: Zapalenie gardła w codziennej praktyce lekarza rodzinnego i laryngologa. Terapia. 2013; 11-12: 6-15.
 2. Gowin E, Horst-Sikorska W.: Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku - czy to możliwe? Farmacja Współczesna. 2012; 5; 83-89.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Chmiel zwyczajny

  Chmiel zwyczajny to roślina z rodziny konopiowatych, która jest wykorzystywana do produkcji piwa. Zawiera wiele cennych substancji, takich jak humulon, lupulon czy xanthohumol.
  Surowce roślinne
 • Korzeń prawoślazu lekarskiego

  Korzeń prawoślazu lekarskiego jest substancją leczniczą wykorzystywaną w medycynie naturalnej. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
  Surowce roślinne
 • Kwiat lipy

  Kwiat lipy jest substancją leczniczą stosowaną głównie w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych oraz stanów zapalnych gardła i krtani. Ma działanie przeciwzapalne, łagodzące i przeciwbólowe.
  Surowce roślinne
 • Owoc kminku zwyczajnego

  Owoc kminku zwyczajnego jest bogaty w olejki eteryczne. Można go wykorzystać jako przyprawę do potraw lub jako składnik leków ziołowych.
  Surowce roślinne
 • Owoc kopru włoskiego

  Owoc kopru włoskiego zawiera substancje lecznicze, które mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Te substancje mogą mieć działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
  Surowce roślinne
 • Porost islandzki

  Porost islandzki jest substancją leczniczą wykorzystywaną w leczeniu chorób układu oddechowego oraz do wzmacniania odporności organizmu. Jest bogaty w witaminy, minerały oraz polisacharydy, które wpływają korzystnie na zdrowie człowieka.
  Surowce roślinne
 • Propolis

  Propolis to naturalna substancja produkowana przez pszczoły, która ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Propolis jest wykorzystywany w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Rumianek pospolity

  Rumianek pospolity to roślina zielarska, która ma właściwości łagodzące i przeciwzapalne. Z rumianku można przygotować herbatę lub stosować go w postaci kremów i maści.
  Surowce roślinne
 • Tymianek pospolity

  Tymianek pospolity to roślina o cennych właściwościach zdrowotnych, zawierająca olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Dodatkowo, jego działanie wykrztuśne pomaga oczyszczać drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie podczas przeziębienia i kaszlu.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści bluszczu pospolitego

  Wyciąg z liści bluszczu pospolitego jest stosowany w kosmetyce i medycynie. Substancja ta zawiera wiele cennych składników, takich jak flawonoidy i saponiny.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z malwy

  Wyciąg z malwy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak kaszel, zapalenie gardła czy infekcje dróg moczowych. Działanie malwy polega głównie na łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień.
  Surowce roślinne
 • Ziele rdestu ptasiego

  Ziele rdestu ptasiego jest substancją leczniczą stosowaną w tradycyjnej medycynie ludowej w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych. Zawiera wiele cennych składników, takich jak flawonoidy, garbniki i kwasy organiczne, które wpływają korzystnie na zdrowie organizmu.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Ból gardła

  Schorzenie gardła może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Objawia się bólem, trudnościami w połykaniu oraz stanem zapalnym.
 • Ostre zapalenie gardła

  Ostre zapalenie gardła jest chorobą zakaźną, która charakteryzuje się bólem gardła, gorączką i trudnościami w połykaniu. Może być spowodowane przez wirusy lub bakterie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .