, ,

Czym obłożyć stłuczony i spuchnięty palec?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na stłuczenie palca u nóg lub u ręki?

W przypadku kontuzji palców kluczowe jest odróżnienie, czy doszło jedynie do jego stłuczenia, czy znacznie groźniejszego – wybicia czy wręcz złamania. O ile zwykłe stłuczenie, w większości przypadków może być leczone w warunkach domowych, to wybicia i złamania wymagają z reguły wizyty u ortopedy. W jaki sposób je odróżnić? Jakie są domowe sposoby na stłuczenie palca? Jakie leki można stosować? Jak długo trwa leczenie?
Co na stłuczenie palca u nóg? (fot. Canva)

Kiedy można mówić o stłuczenia palca?

Do stłuczenia palca może dojść np. w przypadku przytrzaśnięcia, uderzenia w jakąś twardą powierzchnię, czy upuszczenia na palec czegoś ciężkiego. Dochodzi wtedy do urazu tkanek miękkich, ale bez jednoczesnego przerwania ciągłości skóry. Stłuczenie palca najczęściej objawia się:

 • bólem;
 • obrzękiem;
 • siniakami w miejscu uderzenia;
 • nadwrażliwość na dotyk;
 • czernieniem paznokcia z powodu silnego nacisku na płytkę, jeżeli dojdzie do uszkodzenia paznokcia [1,2].

Stłuczony palec — jak długo boli?

Palce zarówno u kończyn dolnych, jak i górnych są silnie unerwione, z tego względu każdy ich uraz jest stosunkowo bolesny. Najczęściej, jeżeli dojdzie do stłuczenia palca, ból może być odczuwalny (w zależności od rozległości urazu) od kilku do kilkunastu dni. Trzeba pamiętać, że jeżeli doszło do urazu paznokcia, na skutek oddzielenia płytki od łożyska może dojść do zejścia paznokcia, co znacznie wydłuży rekonwalescencję [2,3].

Palec stłuczony czy złamany?

Bez przeprowadzenia odpowiednich badań diagnostycznych nie można mieć pewności, czy doszło do wybicia, czy złamania palca. Jednakże, szereg objawów może wskazywać, że w danym wypadku doszło jedynie do stłuczenia:

 • ból jest umiarkowany, największy w chwili urazu, ale dosyć szybko jego intensywność się zmniejsza;
 • we wszystkich przypadkach może pojawić się zasinienie i obrzęk, więc na tej podstawie trudno odróżnić te urazy;
 • największa różnica obserwowana jest w przypadku ograniczenia zakresu ruchów kontuzjowanego palca, w przypadku stłuczenia może dojść ze względu na obrzęk, do pewnych problemów z prostowaniem lub zginaniem, ale ruch jest w większości przypadków możliwy (w przeciwieństwie do np. złamania);
 • w przypadku złamania może również dojść do jego deformacji, podczas gdy w zwykłym stłuczeniu (poza lekkim zasinieniem i obrzękiem) palec powinien wyglądać w miarę normalnie [1,3].

Ponieważ trudno jest samemu jednoznacznie ocenić zakres tego typu urazów, warto zawsze rozważyć wizytę u lekarza. Najczęściej wykonanie zwykłego RTG palca może potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze kontuzje.

Co na stłuczenie palca?

Stłuczenie palca, niezależnie czy u nogi, czy ręki, z reguły nie wymaga interwencji lekarza i jest leczone w podobny sposób. Po urazie wystarczy przyłożyć zimny okład, zastosować lek przeciwbólowy (może być miejscowo w postaci maści czy żelu) i przez pewien czas oszczędzać bolące miejsce. Jeżeli jednak ból jest na tyle silny, że utrudnia poruszanie palcem lub jego kształt jest nienaturalny, może to świadczyć o tym, że doszło do zwichnięcie lub wręcz złamania palca. Wtedy konieczna będzie już wizyta u ortopedy [1,2].

Co na stłuczony palec?

Czym obłożyć stłuczony palec?

W przypadku stłuczenia palca warto bezpośrednio po urazie obłożyć go zimnym kompresem. Dodatkowo, w przypadku pojawienia się opuchlizny, warto zastosować następujące metody:

 • jednym z prostszych do zastosowania są okłady z wodą zmieszaną z odrobiną octu;
 • kompresy zawierające tłuczone liście kapusty lub zgniecione ząbki wymieszane z oliwą;
 • okłady nasączone wodnym roztworem sody oczyszczonej;
 • dostępne bez recepty w aptece maści z arniki np. Arnigel lub z kasztanowca np. Arcalen [2,3].

Jakie są domowe sposoby na stłuczony palec?

Istnieje kilka prostych domowych sposobów na stłuczone palce u rąk i nóg. Oto najważniejsze i najskuteczniejsze z nich:

 • zaraz po urazie bardzo dobrze sprawdzi się tzw. sztuczny lód w aerozolu (np. Icemix) lub zimny kompres (np. zimny lód w woreczku) – lód nie może być przykładany bezpośrednio na palec, ponieważ mogłoby dojść do odmrożenia, należy go zawinąć w ściereczkę (takie działanie zmniejsza wewnętrzne krwawienie i obrzęk);
 • gdy obrzęk się zmniejszy warto zacząć stosować na palec ciepłe okłady, aby przyspieszyć regenerację uszkodzonych urazem tkanek;
 • dodatkowo, aby zmniejszyć ból można doraźnie (pomimo że są dostępne bez recepty, nie powinno się ich nadużywać) zastosować niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak np. Ibuprom czy lek przeciwbólowy np. Apap;
 • regenerację stłuczonego palca może przyspieszyć użycie dostępnych bez recepty maści z arniki np. Arnigel lub z kasztanowca np. Arcalen lub naturalnych okładów z liści kapusty, ziemniaków, czy świeżych liści tymianku lub majeranku;
 • pewne korzyści mogą dać zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże, krioterapia, elektroterapia lub magnetoterapia;
 • należy pamiętać, że stłuczenia leczą się samoistnie dosyć szybko, jeżeli obrzęk się nie zmniejsza, a ból w trakcie ruszania palcem się nasila, może to świadczyć o poważniejszym urazie — należy bezwzględnie udać się wtedy do lekarza [1-3].

Podsumowanie

Stłuczenie palca to częsta kontuzja, która może wystąpić w wyniku przytrzaśnięcia, uderzenia, czy upuszczenia ciężkiego przedmiotu. Charakteryzuje się bólem, obrzękiem, siniakami, a czasem czernieniem paznokcia. Ból, zazwyczaj odczuwalny od kilku do kilkunastu dni, jest sygnałem uszkodzenia tkanek miękkich bez naruszenia skóry. Diagnostyka różnicowa między stłuczeniem a złamaniem wymaga badania RTG, lecz obecność umiarkowanego bólu i brak deformacji często wskazują na stłuczenie. Domowe metody leczenia obejmują zimne okłady, leki przeciwbólowe i oszczędzanie kontuzjowanego palca. Ważne jest, aby przy silnym bólu, deformacji, lub trwającym obrzęku skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie lub dalsze badania.

Bibliografia

 1. Riuttanen, Antti, and Teemu Karjalainen. „Conservative treatment of finger fractures.” Duodecim; laaketieteellinen aikakauskirja 132.15 (2016): 1357-1365.
 2. Tempest, Michael N. „Cross-finger flaps in the treatment of injuries to the finger tip.” Plastic and Reconstructive Surgery 9.3 (1952): 205-222.
 3. Bachoura, Abdo, Alex J. Ferikes, and John D. Lubahn. „A review of mallet finger and jersey finger injuries in the athlete.” Current reviews in musculoskeletal medicine 10 (2017): 1-9.

Powiązane produkty

 • Arcalen, maść, 12,5 mg+20 mg/g
  Lek bez recepty
  maść125 mg+20 mg/g

Omawiane substancje

 • Arnika górska

  Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, siniaków i bólu mięśni.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Obrzęk

  Obrzęk to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia płynu w tkankach organizmu, co powoduje zwiększenie ich objętości i objawia się zwykle jako opuchlizna. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, takie jak choroby serca, nerek, wątroby, alergie, urazy czy choroby autoimmunologiczne.
 • Stłuczenia i siniaki

  Stłuczenia i siniaki to powszechne schorzenia, które mogą wystąpić u każdego człowieka. Są one zwykle wynikiem urazu mechanicznego, takiego jak uderzenie, upadek czy uderzenie w przedmiot.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .