leki-orange

Obrzęk

Rozdziały

Jakie są objawy obrzęku?

Charakterystyczną cechą obrzęku jest to, że skóra na opuchniętym obszarze wydaje się jasna i błyszcząca, a lekkie naciśnięcie palcem opuchniętego miejsca przez co najmniej 5 sekund pozostawia wgniecenie. Niekiedy obrzękowi towarzyszą dolegliwości bólowe, trudności z poruszaniem się, problemy z oddychaniem.

Jakie są przyczyny obrzęku?

Przyczyny obrzęków to spożywanie zbyt dużej ilości soli, oparzenia słoneczne, ciąża, miesiączka, częste stanie lub chodzenie, gdy jest ciepło, przyjmowanie niektórych leków (m.in. leków na nadciśnienie
niesteroidowych leków przeciwzapalnych), reakcje alergiczne i zapalne (urazy, oparzenia, ukąszenie owadów). Niekiedy obrzęk może być związany z występowaniem chorób podstawowych takich jak: niewydolność serca, choroba nerek, problemy z wątrobą spowodowane marskością wątroby, niewydolność żylna, niedoczynność tarczycy i inne zaburzenia hormonalne.

Jak zdiagnozować obrzęk?

Diagnostyka opiera się na wywiadzie z pacjentem, badaniach fizykalnych oraz dodatkowych badaniach takich jak morfologia krwi, badanie moczu, badania obrazowe - RTG, USG, rezonans magnetyczny. Bardzo ważne jest ustalenie przyczyny obrzęku, co umożliwia prawidłowe leczenie dolegliwości.

Jak zapobiegać obrzękowi ?

Niestety nie ma jednego sposobu na zapobieganie obrzękom. Warto dbać o zdrowy tryb życia, w tym zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, unikać urazów (należy pamiętać o sportowych ochraniaczach), dbać o właściwą masę ciała. Bardzo ważne jest dbanie o właściwą kontrolę i leczenie chorób podstawowych.

Leczenie obrzęku

Postępowanie przede wszystkim obejmuje leczenie przyczynowe obrzęku. Kiedy obrzęk jest związany z zatrzymaniem sodu należy zmniejszyć spożycie soli w diecie oraz stosować leki moczopędne. W przypadku łagodnych obrzęków nóg pomóc może podniesienie kończyny powyżej wysokości serca. Jeśli przyczyną obrzęku są choroby podstawowe należy je objąć terapią. Niekiedy leczenie obrzęku może wymagać odstawienie niektórych leków. Warto zadbać też o domowe sposoby łagodzenia dolegliwości np. masaże, ruch, pończochy uciskowe.

Leki na obrzęk

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu obrzęku.
Loading...

Koniec.

No more pages to load

1 2 4