, , , ,

Poznaj najlepszą maść na siniaki dla dzieci!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaka jest najlepsza maść na siniaki i stłuczenia dla dzieci?

Siniaki, stłuczenia, drobne zadrapania to codzienność każdego dziecka. Już od pierwszych miesięcy, kiedy to niemowlę zaczyna być coraz bardziej aktywne i coraz to ciekawsze świata, wtedy zdarza się tak, że przewróci się lub w coś uderzy. Przed siniakami trudno się uchronić, zmiany skórne w postaci sińców, wybroczyn czy niewielkich krwiaków są częste i towarzyszą przez całe życie. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia dużych zasinień, a także dość szybko je zlikwidować.
Jaka jest najlepsza maść na siniaki i stłuczenia dla dzieci?

Siniaki to potoczna nazwa krwiaków (łac. haematoma), czyli lokalnego nagromadzenia się krwi, opuszczającej uszkodzone naczynia krwionośne, w obrębie struktur tkankowych. Krwiak powstaje wtedy, kiedy wynaczyniona krew tylko rozpycha i uciska tkanki, nie powodując ich uszkodzenia. Siniaki i guzy są w większości niegroźne, ponieważ z powodu swojej znikomej wielkości szybko ulegają resorpcji. Są fizjologiczną reakcją organizmu na uraz. Siniak zwykle znika samoistnie. W miarę upływu czasu ciemny barwnik krwi wchłania się, siniak blednie, staje się zielonkawy lub żółty, by wreszcie po ok. 10 dniach zniknąć.

Jakie są domowe sposoby na siniaki u niemowląt i dzieci?

Maści na stłuczenia u kilku miesięcznych niemowląt niestety nie istnieją, ze względu na to, że skóra ich jest jeszcze bardzo niedojrzała i bardzo delikatna. W tym okresie najbardziej przydatne są domowe sposoby na zwalczanie siniaków.

 • Zimny kompres – stłuczenie, które grozi wystąpieniem siniaka, trzeba natychmiast obłożyć zimnym kompresem lub lodem.  Okłady takie trzeba stosować przez następne 24 godziny. Do jego przygotowania wystarczy pokruszony lód zawinięty w bawełniany materiał, może być to również okład żelowy. Tak przygotowany kompres przykłada się w miejsce stłuczenia na max. 10 minut (dłuższe stosowanie grozi odmrożeniem). Zimno powoduje szybkie obkurczanie się naczynek krwionośnych, co zapobiega narastaniu wylewu krwi i ogranicza obszar siniaka. Zimno zmniejsza też obrzęk i łagodzi ból.
 • Rozgrzewające okłady — po upływie 24 godzin od powstania siniaka przykłada się ciepłe i wilgotne kompresy, które poprawiają krążenie krwi w miejscu urazu. Najprostszym sposobem jest zwilżenie pieluszki lub ręcznika w ciepłej wodzie i pozostawienie na siniaku do wystygnięcia.
 • Możliwie wysoko — sińce są po prostu mikrowylewami krwi i dlatego, kierując się zasadą, że płyn ścieka ku dołowi i gromadzi się w niżej położonym miejscu, trzeba obszar ciała, na którym tworzy się siniak ułożyć możliwie wysoko.
 • Okłady z liścia kapusty — liście należy sparzyć wrzątkiem, delikatnie rozbić tłuczkiem i przyłożyć w miejscu powstania krwiaka. Liście kapusty są bogate w witaminę C, a witamina C uczestniczy w wytwarzaniu ochronnej tkanki kolagenowej wokół naczyń krwionośnych w skórze. Dodatkowo okłady z utłuczonych liści kapusty zmniejsza obrzęk, pobudza przepływ krwi i uszczelnia naczynia.
Siniaki u dzieci.

Jakie są najlepsze maści na stłuczenia i siniaki dla dzieci?

Maści na siniaki dla dzieci są specjalnie formułowane, by były bezpieczne i skuteczne w łagodzeniu objawów powiązanych z niewielkimi urazami, takimi jak stłuczenia czy obrzęki. Zawierają zazwyczaj składniki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym, które pomagają zmniejszać ból i przyspieszać proces gojenia. Przy wyborze odpowiedniej maści ważne jest, aby zwrócić uwagę na skład produktu, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka i nie zawiera alergenów, które mogłyby wywołać niepożądane reakcje. Jakie maści na siniaki i stłuczenia może kupić w aptece?

Maść arnikowa na siniaki

Najlepszą maścią dla rocznego dziecka jest arnikowa maść na siniaki. Arnika górska (Arnica Montana) to roślina cechująca się wysoką zawartością substancji biologicznie czynnych. A. Montana wykazuje szereg dobroczynnych działań na organizm człowieka m.in. przeciwzapalne, redukujące obrzęki i stłuczenia, dlatego znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Maść arnikowa, maść

Maść arnikowa, maść

Inne maści na stłuczenia i siniaki

Poza maścią arnikową na siniaki i stłuczenia, na polskim rynku istnieją także inne preparaty skuteczne w tym wskazaniu. Opisano je poniżej.

Uzarin, żel

Altaziaja, żel

Hirudoid, żel

Altacet, żel

Podsumowanie

Lista urazów, których doznają dzieci, jest bardzo długa. Dla dzieci stają się źródłem bólu, a dla rodziców powodem do zmartwienia. Jednak odpowiednio szybko wdrożone leczenie uśmierzy ból i ułatwi gojenie się siniaków.

Duże siniaki, guzy i krwiaki wymagają konsultacji chirurgicznej. Nawet po niewielkich stłuczeniach mogą powstać duże krwiaki, zwłaszcza u dzieci szczególnie wrażliwych na urazy tj. skaza krwotoczna; a także w miejscach ciała o gęstej sieci naczyń krwionośnych (głowa, twarz, kolano). Krwiaki w narządach wewnętrznych powinny być badane przy pomocy USG. Na szczęście zdecydowana większość urazów nie wymaga pomocy u lekarza.

Bibliografia

 1. Nawrot J, Gornowicz-Porowska J, Kroma A i wsp. „Arnika górska jako roślina lecznicza”. Postępy Fitoterapii 2021: 22(1); 32-35.
 2. Krauze- Baranowska M, Kimel K. „Arnika górska i jej znaczenie lecznicze w świetle badań naukowych”. Farmacja Polska:2022: 78(9); 491-497.
 3. Śliwowska A. „Arnika górska (Arnica Montana L.)- cenne źródło farmaceutycznych i kosmetycznych substancji aktywnych”. Czasopismo Aptekarskie 2020: 2(314); 37-41
 4. Kamiński B. „Domowe sposoby leczenia. Tysiące wskazówek, które pomogą w codziennych kłopotach ze zdrowiem”. PWP, Warszawa 2004; 358-360.
 5. Krzemińska S. „Siniaki”. Świat Farm: 2010 (6); 34-36
 6. Haładus J. „Zewnętrzne leczenie urazów”. Świat Farm: 2009(1); 12-13.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Arnika górska

  Arnika górska to roślina z rodziny astrowatych, która zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jej ekstrakt jest wykorzystywany w medycynie naturalnej do leczenia urazów, siniaków i bólu mięśni.
  Surowce roślinne
 • Kwas poliakrylowy

  Kwas poliakrylowy jest polimerem syntetycznym o właściwościach klejących i wiążących. Jest stosowany w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mentol

  Mentol to organiczny związek chemiczny o charakterystycznym, orzeźwiającym zapachu i smaku. Jest stosowany w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, m.in. jako składnik past do zębów, kropli do nosa czy balsamów do ciała.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Stłuczenia i siniaki

  Stłuczenia i siniaki to powszechne schorzenia, które mogą wystąpić u każdego człowieka. Są one zwykle wynikiem urazu mechanicznego, takiego jak uderzenie, upadek czy uderzenie w przedmiot.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , .