👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Co zastosować na stłuczenia i siniaki? Jaką maść wybrać?

Najlepsza maść na stłuczenia i siniaki – którą wybrać?

Stłuczenia i siniaki są często nieodłącznym elementem wykonywania sportów wysiłkowych. Zwykle goją się same, lecz aby przyspieszyć ten proces, można zastosować maść na stłuczenia i siniaki dostępne bez recepty. W poniższym artykule dowiesz się co na stłuczenia i jaka maść na stłuczenia dla dzieci?

Czym są siniaki?

Siniaki są zmianami skórnymi, które powstają w wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawiają się na skutek urazu, ale łatwo mogą być mylone ze skazami krwotocznymi, których przyczyny są groźniejsze. W związku z tym, jeśli często występują u Ciebie siniaki, które nie powstały w wyniku urazu, koniecznie zgłoś się do lekarza. Siniaki stają się widoczne parę godzin po uderzeniu. Mają wyraźnie zarysowane granice. Przybierają różne kolory w zależności od głębokości urazu. Z biegiem czasu na skórze zmieniają kolor w stronę żółtego, aż w końcu skóra wraca do normalnego zabarwienia [1].

Preparaty na stłuczenia i siniaki

Siniaki są nieodłączną częścią naszego życia. Nasz organizm ma zdolność samoistnego leczenia uszkodzonych naczynek, jednak dzięki stosowaniu wspomagających preparatów, można znacznie przyspieszyć proces gojenia się siniaków. Najlepsza maść na stłuczenia będzie rozpuszczać powstały skrzep krwi, uszczelniać uszkodzone naczynka, działać przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Można stosować preparaty do użytku zewnętrznego zawierające:

Heparynę

Heparyna jest naturalnie występującą substancją. Powoduje hamowanie krzepnięcia czerwonych krwinek, dzięki uczestnictwie w blokowaniu tak zwanej kaskady krzepnięcia. W związku z tym krew, która wydostała się z uszkodzonych naczynek, nie ulega dalszemu krzepnięciu, tylko jest wchłaniana i usuwana z miejsca uderzenia. Heparyna wspomaga ten proces poprzez aktywację czynników oczyszczania. Dzięki nim krew jest wchłaniania do osocza i usuwana. Ponadto heparyna ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. W aptekach heparynę znajdziemy w formie żeli do stosowania zewnętrznego pod nazwami handlowymi: Lioton, Heparin-Hasco, Fortiven. Jest najczęściej pochodzenia wieprzowego. Maść z heparyną na siniaki nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na brak odpowiednich badań [2].

Arnika

W przemyśle farmaceutycznym wykorzystujemy kwiaty tej rośliny. Są one bogatym źródłem flawonoidów, które wzmacniają ścianki naczyń włosowatych i powodują ich wzmocnienie. Zmniejszają przepuszczalność naczyń. Arnika na siniaki przyspiesza także gojenie się wybroczyn i działa przeciwzapalnie. Warto podkreślić, że powyższe działanie surowiec wykazuje w przypadku stosowania zewnętrznego. Podany doustnie będzie wspomagał produkcję żółci, rozkurczał mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i obniżał ciśnienie krwi. W aptece znajdziemy preparaty pod nazwami: Arnigel, Maść arnikowa oraz Altamed, który oprócz arniki ma w składzie octanowinian glinu. Jest to substancja przeciwobrzękowa, dobrze znana pod nazwą Altacet. Jeśli objawy występują z dużym obrzękiem, warto zaopatrzyć się również w altacet na stłuczenia. Jak każdy preparat pochodzenia roślinnego arnika może powodować uczulenia, jednak świetnie się sprawdza jako maść na siniaki dla dzieci.[3].

Kasztanowiec

Roślina w nasionach i korze zawiera escynę i eskulinę, które są odpowiedzialne za działanie przeciwświądowe, przeciwobrzękowe oraz zwiększające napięcie naczyń. Stosowanie wyciągów z kasztanowca zewnętrznie na siniaki spowoduje regenerację uszkodzonych naczynek, dzięki czemu zapobiegniemy dalszemu wysiękowi i przyspieszymy gojenie siniaka. Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony garbnikami, które mają działanie ściągające. W aptece znajdziemy maść na siniaki z wyciągiem z kasztanowca w preparatach Aescin, Reparil, Venożel [4].

Diosmina

Oprócz leków stosowanych zewnętrznie w celu przyspieszenia gojenia siniaków, zwłaszcza rozległych, można stosować wspomagająco preparaty doustne. Przykładem substancji, która spowoduje zmniejszenie przepuszczalności drobnych naczynek oraz podziała ochronnie na naczynia jest diosmina. Znajdziesz ją w preparatach dostępnych bez recepty pod nazwami: DIH, Diosminex, Diosmina Colfarm [5].

Czynniki sprzyjające powstawaniu siniaków

Siniaki pojawiają się najczęściej w wyniku urazów. Jednak u niektórych osób już nawet mocniejszy ucisk może spowodować wylewy krwi. Istnieją czynniki sprzyjające powstawaniu sińców. Są to:

  • Zażywanie leków powodujących rozrzedzenie krwi: Przykładem jest dostępny bez recepty Acard, Polocard, Proficar, Aspiryna Cardio oraz na receptę Plavix, Trombex.
  • Niedobór witaminy K: witamina K jest jednym z czynników umożliwiających prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Kiedy jej brakuje, cały proces jest zaburzony i można spodziewać się nadmiernych wylewów z naczyń.
  • Wiek: u osób starszych obserwujemy zwiększoną kruchość naczyń, przez co siniaki mogą łatwiej się wytwarzać.
  • Alkohol: nadużywanie alkoholu może powodować zaburzenia wytwarzania płytek krwi, przez co dochodzi do zaburzenia krzepnięcia.
Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Siniak jest podskórnym wylewem krwi, który powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych na skutek urazów i stłuczeń. W momencie utworzenia się siniaka na skórze pojawia się fioletowo-różowa zmian…
Omawiane substancje
Arnika górska wykazuje działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne oraz zmniejsza obrzęk i jego bolesność. Arnika górska doceniana jest także za pozytywny wpływ na układ sercowo-naczynio…
Diosmina jest stosowana w przypadku żylaków i hemoroidów, jako związek działający ochronnie na naczynia krwionośne. Powoduje zwiększenie ich elastyczności oraz zmniejszenie przepuszczalności, przyczyn…
Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym (rozrzedzającym krew), który zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi. Heparyna jest stosowana w leczeniu i zapobieganiu zakrzepów krwi spowodowanych pewnymi sta…
Podsumowanie
SubstancjeArnika górska,
Diosmina,
Heparyna
SchorzeniaSiniaki
KategoriaRany i problemy skórne,
Siniaki,
Stłuczenia i siniaki,
Układ mięśniowo-szkieletowy
TematyMaść na obrzęki,
Porównywarka leków
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja2 tygodnie temu
Data publikacji14.04.2022
Bibliografia5 źródeł