Dostępne postaci leku

aerozol do nosa, roztwór do wstrzykiwań, tabletki

Działanie

Sumatryptan to lek, który działa na krew i mózg, szczególnie gdy jesteś pod wpływem migreny. Działa na specyficzne receptory (miejscami, gdzie lek „zaczepia” w mózgu), które są aktywne podczas migreny, powodując zwężenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza się ból głowy.

Wskazania

Leki zawierające sumatryptan są najczęściej stosowane do łagodzenia objawów migreny. Są pomocne, gdy pojawia się silny, pulsujący ból, często z jednej strony głowy, oraz dodatkowe dolegliwości takie jak nudności, wymioty czy wrażliwość na światło i dźwięki. Sumatryptan pomaga skurczyć rozszerzone naczynia krwionośne w mózgu, co skutkuje zmniejszeniem bólu.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś używać sumatryptanu, jeśli masz problemy z sercem, takie jak choroba wieńcowa, ból w klatce piersiowej, czy problemy z rytmem serca. Także nie jest on wskazany, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, w przeszłości przebyłeś udar mózgu lub masz problemy z wątrobą. Pamiętaj, że ten lek nie jest dla osób z migreną hemiplegiczną (rodzaj migreny z objawami podobnymi do udaru).

Działania niepożądane

Sumatryptan, lek na migrenę, może powodować dolegliwości, takie jak: uczucie gorąca, drętwienie, ból, uczucie ciężkości lub ucisku w dowolnej części ciała. Innymi możliwymi objawami są zawroty głowy, nudności, bóle brzucha, zmęczenie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić problemy z sercem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie sumatryptanu może objawiać się bólem w klatce piersiowej, przyspieszonym biciem serca, problemami z widzeniem, halucynacjami lub bólami głowy. Możesz również poczuć się osłabiony lub zdezorientowany. W przypadku wystąpienia tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższego szpitala. Utrzymuj spokój i poinformuj lekarza o zażytych lekach.

Środki ostrożności

Przyjmując sumatryptan, nie przekraczaj zaleconej dawki. Osoby z problemami serca, nadciśnieniem lub chorobami wątroby powinny używać go z ostrożnością. Unikaj alkoholu i prowadzenia pojazdów podczas terapii, gdyż lek może powodować zawroty głowy. Jeżeli po raz pierwszy zażywasz sumatryptan, zrób to pod nadzorem kogoś bliskiego, aby mógł zareagować, jeżeli wystąpią u ciebie jakiekolwiek niepokojące objawy.