,

Jakie są tryptany na migrenę bez recepty?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są najlepsze tabletki na migrenę bez recepty?

Cierpisz na silne bóle głowy i masz zdiagnozowaną migrenę? W aptece dostępne są tabletki na migrenę bez recepty. Zapoznaj się z zasadami ich stosowania i pozbądź się migrenowych bóli głowy.
Tabletki na migrenę bez recepty (fot. Canva).

Migrena i ból głowy

Migrena to skomplikowana choroba neurologiczna, której jednym z głównych objawów jest charakterystyczny, pulsujący ból głowy, który najczęściej występuje jednostronnie. Zwykle nasila się on podczas aktywności fizycznej. Migrenom bardzo często towarzyszy światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki oraz nudności i wymioty. Istnieje kilka rodzajów migren, a najczęściej słyszy się o migrenie z aurą lub bez niej. Aura to specyficzne objawy, które towarzyszą pacjentowi przed pojawieniem się bólu głowy lub w trakcie. Typowa aura związana jest z zaburzeniami wzrokowymi, takimi jak błyski świateł, mroczki przed oczami, migoczące zygzakowate kształty, a nawet chwilowa utrata wzroku. Do objawów aury nietypowej możemy zaliczyć zawroty głowy, zaburzenia równowagi, mrowienie kończyn lub szumy w uszach. Jak poradzić sobie z migreną? Które tabletki na migrenę bez recepty będą najlepsze [1,2].

Jakie są tabletki na migrenę bez recepty?

Migrena charakteryzuje się napadowym bólem głowy, który zwykle trwa kilka godzin. Poważne ataki mogą trwać nawet do kilkudziesięciu godzin. Jeśli chodzi o leczenie tej choroby, to istnieją tabletki od migreny, które stosuje się typowo na ból głowy. Będzie to najczęściej paracetamol (np. Apap, Panadol Sprint, Efferalgan) lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen w dawce od 400 mg do 600 mg (Ibum forte, Ibuprom, Nurofen), naproksen w dawce od 275 mg do 825 mg (Aleve, Naxii) lub diklofenak w dawce od 50 mg do 100 mg (Voltaren Acti Forte, Diclomax) albo deksketoprofen w dawce 50 mg (Dextin, Dektac, Dexak) [3].

Każda z powyższych substancji jest skuteczna w łagodzeniu lekkiego bólu głowy o charakterze migrenowym, jednak co zrobić, jeśli towarzyszy ci migrena o średniej lub dużej intensywności? W tym przypadku najlepiej zastosować tabletki na migrenę z tryptanami bez recepty [4].

Naxii, tabletki powlekane

Voltaren Acti Forte, tabletki powlekane

Dexak, tabletki powlekane

Jakie są tabletki na migrenę z tryptanami bez recepty?

Tryptany to leki typowo przeciwmigrenowe przeznaczone do leczenia ostrego bólu migrenowego o średnim i dużym natężeniu. Za jedną z przyczyn migreny uważa się początkowy skurcz pewnych naczyń krwionośnych w mózgu. Prowadzi to do spadku przepływu krwi i chwilowego niedokrwienia pewnych obszarów mózgu czemu może towarzyszyć aura. Następnie dochodzi do rozkurczu tych naczyń. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi i ich obrzęk, czemu przypisuje się pojawienie bólu. Dodatkowo dochodzi też do wydzielania substancji o charakterze prozapalnym. Tryptany działają proskurczowo na naczynia, a dodatkowo hamują wydzielanie związków o charakterze zapalnym. Z tego powodu hamują główne etapy, które towarzyszą rozwojowi migrenowego bólu głowy – stąd niezwykle ważne jest ich przyjęcie jak najszybciej [5,6].

W aptece można kupić różne tryptany, jednak większość z nich dostępna jest na receptę. Z przepisu lekarza możemy korzystać z substancji, takich jak eletryptan (Relpax), sumatryptan (Cinie, Frimig, Sumamigren), zolmitryptan (Zolmiles, Zolmitriptan Stada). Jedynymi tabletkami od migreny z tryptanami bez recepty jest almotryptan (Dezamigren, Nomigren). Almotryptan występuje też na receptę w preparacie Almozen.

Dezamigren, tabletki powlekane

Nomigren, tabletki powlekane

Jak stosować tabletki od migreny z tryptanami?

Tabletki na migrenę z tryptanami bez recepty zawierają almotryptan w takiej samej dawce jak wersja na receptę. To dobrze, gdyż jednorazowa dawka 12,5 mg almotryptanu jest skuteczna i porównywalna w działaniu z innymi tabletkami na migrenę na receptę. Jak stosować te tabletki na migrenę bez recepty? Jeśli czujesz, że rozpoczyna się u ciebie atak migreny, to należy niezwłocznie wziąć 1 tabletkę. Jeśli ból nie ustępuje, to kolejną dawkę możesz wziąć po co najmniej 2 godzinach od poprzedniej. Maksymalnie na dobę można przyjąć 2 tabletki. Pamiętaj, że tryptany stosuje się do leczenia ostrego ataku migreny, a nie do przeciwdziałania bólowi [6,7].

Co zrobić przy silnej migrenie?

Jeśli cierpisz na silną migrenę, to najlepiej będzie zastosować tabletki od migreny z tryptanem i substancją przeciwbólową. Możesz połączyć dostępny bez recepty almotryptan, np. z naproksenem. Pamiętaj, że skuteczna dawka naproksenu to nawet do 825 mg, więc musisz przyjąć większą dawkę niż ta dostępna bez recepty. Istnieją także gotowe połączenia NLPZ i tryptanu, jednak jedynie w lekach na receptę (np. Frimig Duo) [4].

Podsumowanie

Tabletki na migrenę są skuteczne w leczeniu ostrego ataku, jednak powinny być zastosowane jak najszybciej. Dostępne bez recepty tabletki na migrenę z tryptanami, a dokładniej almotryptanem są dobrym wyborem. Należy je stosować jedynie do leczenia bólu, a nie w jego prewencji. Przy silnym bólu najlepiej połączyć tryptan z paracetamolem lub lekiem z grupy NLPZ. Najkorzystniej stosować jest naproksen w dawce przynajmniej 500 mg. Inne NLPZ również będą odpowiednie, jednak należy przyjmować je w maksymalnych dawkach. Niskie dawki mogą być nieskuteczne.

Bibliografia

 1. J. Ailani, R. C. Burch, M. S. Robbins, i the B. of D. of the A. H. Society, „The American Headache Society Consensus Statement: Update on integrating new migraine treatments into clinical practice”, Headache J. Head Face Pain, t. 61, nr 7, s. 1021–1039, 2021, doi: 10.1111/head.14153.
 2. B. Jenkins, „Migraine management”, Aust. Prescr., t. 43, nr 5, s. 148–151, paź. 2020, doi: 10.18773/austprescr.2020.047.
 3. V. Tzankova, W. J. Becker, i T. L. H. Chan, „Diagnosis and acute management of migraine”, CMAJ Can. Med. Assoc. J., t. 195, nr 4, s. E153–E158, sty. 2023, doi: 10.1503/cmaj.211969.
 4. Acute Migraine Treatment in Adults. Becker WJ, Headache. 2015;55(6):778.
 5. „Medical Tribune – Migrena przedsionkowa – trudny problem diagnostyczny”. Dostęp: 28 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medical-tribune/21793,migrena-przedsionkowa-trudny-problem-diagnostyczny
 6. Dezamigren – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 7. Comparative efficacy of triptans for the abortive treatment of migraine: a multiple treatment comparison meta-analysis. Thorlund K, Mills EJ, Wu P, Ramos E, Chatterjee A, Druyts E, Goadsby PJ Cephalalgia. 2014;34(4):258.

Powiązane produkty

 • Nomigren, tabletki powlekane, 12,5 mg
  Lek bez recepty
  tabletki powlekane125 mg
 • Dezamigren, tabletki powlekane, 12,5 mg
  Lek bez recepty
  tabletki powlekane125 mg
 • Almozen, tabletki powlekane, 12,5 mg
  Lek na receptę
  tabletki powlekane125 mg

Omawiane substancje

 • Almotryptan

  Almotryptan jest lekiem przeciwmigrenowym. Działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Deksketoprofen

  Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Diklofenak

  Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Eletryptan

  Eletryptan jest lekiem stosowanym w leczeniu migreny. Substancja ta działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ibuprofen

  Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Naproksen

  Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Paracetamol

  Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Sumatryptan

  Sumatryptan jest lekiem stosowanym w leczeniu migreny. Sumatryptan działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Zolmitryptan

  Zolmitryptan jest lekiem stosowanym w leczeniu migreny. Substancja ta działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w mózgu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Migrena

  Migrena to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościom i światłowstrętowi. Migrena może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmiany hormonalne, nieprawidłowe odżywianie, brak snu czy czynniki genetyczne, i może wpływać na jakość życia pacjenta.
 • Migrena bez aury

  Migrena bez aury to choroba neurologiczna, charakteryzująca się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościami i światłowstrętem. Schorzenie to może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta i wymaga odpowiedniego leczenia.
 • Migrena z aura

  Migrena z aura to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się występowaniem bólów głowy oraz objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia widzenia czy mowy. Jest to schorzenie, które może znacznie wpłynąć na jakość życia pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .