,

Jak zbić gorączkę u dorosłych?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są najlepsze leki na gorączkę u dorosłych?

Jakie leki są najlepsze do zbicia gorączki u dorosłych? Jaka temperatura ciała wymaga od nas podjęcia interwencji, a kiedy można wstrzymać się z podaniem leków? Jak radzić sobie z gorączką?
Leki na gorączkę dla dorosłych: Gripex hot max, Aspirin, Apap (fot. leki.pl).

Kiedy można mówić o gorączce?

Ośrodek termoregulacji u ludzi znajduje się w podwzgórzu. Jak można się domyślić, odpowiada on za regulację naszej temperatury ciała. Podczas gdy złapiemy infekcję, do naszego organizmu trafiają patogeny. Zaczyna działać cała machineria układu odpornościowego, której celem jest neutralizacja nieproszonych gości. Powstają substancje (m.in. interleukina-1), która trafiając do ośrodka termoregulacji, przestawia go na wyższy poziom i to prowadzi do wzrostu temperatury organizmu. Do pewnego momentu jest to pożądany proces, który pozwala walczyć z infekcją [1].

Średnia temperatura ciała to około 37°C. Może ona wahać się w ciągu dnia o około 0,5°C i nadal jest to fizjologiczna temperatura. Kiedy natomiast możemy mówić o gorączce u dorosłego? Różne źródła podają różne granice temperatura, ale można przyjąć poniższe założenia:

  • niska gorączka: od 37,3°C do 38,0°C;
  • umiarkowana gorączka: od 38,1°C do 39,0°C;
  • wysoka gorączka: od 39,1°C do 41,0°C.

Szczególnie niebezpieczne są temperatury powyżej 41,0°C, które wskazują na hipertermię i są to stany zagrażające życiu. Co ciekawe optymalne działanie procesów odpornościowych osiągane jest w okolicach temperatur odpowiadających wysokiej gorączce u dorosłych (około 39,5°C). Natomiast gorączka u dorosłych może dawać różne objawy. Niekiedy chory będzie czuł się dobrze przy 38,5°C, a czasami temperatura poniżej 38,0°C może być uciążliwa. Co najlepiej podać na gorączkę u dorosłych [1,3].

Jak zbić gorączkę u dorosłych?

Wysoka gorączka u dorosłych podczas przeziębienia nie zawsze wymaga natychmiastowego leczenia. Pamiętajmy, że to naturalny proces obronny. Jednak często zbijamy gorączkę u dorosłych, aby zmniejszyć ból i dyskomfort. Jak zbić gorączkę u dorosłych? Jeśli jest ona niska, to warto zastosować działania niezwiązane z lekami. Należy przyjmować dużo płynów, odpoczywać i wygrzewać się. A co podać na gorączkę u dorosłych, jeśli dobija już ona do 40,0°C?

Co podać na gorączkę u dorosłych?

Na zbicie gorączki u dorosłych stosuje się leki przeciwzapalne z grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych (NLPZ) oraz inne leki przeciwgorączkowe. Najczęstszym NLPZ do zmniejszania wysokiej gorączki u dorosłych jest ibuprofen (np. Mig, Ibum, Ibuprom RR Max, Ibuprom Sprint). Standardowe dawkowanie wynosi 400 mg 3 razy na dobę (co 4 do 6 godzin).

Ibuprom, tabletki powlekane

Drugim najczęstszym lekiem na gorączkę jest paracetamol (np. Apap, Panadol, Panaprex, Efferalgan Forte). To lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy, który nie należy do leków przeciwzapalnych. Najczęściej podaje się 1000 mg 4 razy na dobę (co 4 godziny).

Apap, tabletki powlekane

Efferalgan Forte, tabletki musujące

Trzecią substancją, która dobrze działa na zbicie wysokiej gorączki u dorosłych jest metamizol sodowy. Występuje w preparacie Pyralgina. Metamizol można podawać jednorazowo w ilości 1000 mg (2 tabletki) maksymalnie 3 razy na dobę.

Pyralgina, tabletki

Jaki jeszcze NLPZ na gorączkę?

Wysoką gorączkę u dorosłych można leczyć stosując wszystkie dostępne NLPZ bez recepty. Każdy lek przeciwzapalny będzie działał również przeciwgorączkowo. Z dostępnych leków bez recepty możemy wyróżnić:

  • ketoprofen (np. Ketonal Active, Ketolek, Ketokaps MAX);
  • deksketoprofen (np. Dexak, Dektac);
  • diklofenak (np. Voltaren Acti Forte, Diclomax);
  • meloksykam (np. Mel, Moilec, Opokan);
  • naproksen (np. Aleve, Naxii).

Nie są to jednak dość popularne leki na gorączkę. Są silnie działające i ich głównym celem jest leczenie bólu o dużym nasileniu. Powinny na nie uważać osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi i problemami gastrologicznymi, typu wrzody i nadżerki żołądka i dwunastnicy.

Natomiast w grupie NLPZ mamy jeszcze jeden, bardzo stary i lubiany lek, mianowicie kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin, Polopiryna S, Polopiryna MAX). Efektywna dawka przeciwgorączkowa to 1000 mg podane maksymalnie 4 razy na dobę (co 4 do 8 godzin).

Aspirin, tabletki

Czy ibuprofen i paracetamol można brać razem?

Jeśli kupujecie leki na gorączkę, to pewnie słyszycie, że odstęp pomiędzy paracetamolem i ibuprofenem powinien wynosić 4 godziny. Czy w takim razie można brać ibuprofen i paracetamol razem? Jak najbardziej. Istnieją nawet gotowe leki, które mają obie substancje (np. Metafen, Kidofen duo). Zwykle stosuje się 2 tabletki 3 razy na dobę (400 mg ibuprofenu i 650 mg paracetamolu), a maksymalna dawka jednorazowa to 400 mg ibuprofenu i 1000 mg paracetamolu, ale nie ma takiego połączenia w 1 tabletce. Badania pokazują, że połączenie ibuprofenu i paracetamolu na wysoką gorączkę u dorosłych jest lepsze niż sam paracetamol, ale podobne w działaniu jak sam ibuprofen [4].

Metafen, tabletki

Gorączka u dorosłego i leki w saszetkach

Czy wysoką gorączkę u dorosłych można zbić za pomocą leków w saszetkach na przeziębienie? Ogólnie można powiedzieć, że tak, jednak będzie to zwykle bardziej kosztowna sprawa niż sam paracetamol. Głównym składnikiem saszetek na przeziębienie jest paracetamol (np. Gripex Hot Max, Theraflu ExtraGRIP, Coldrex MaxGrip, Vicks AntiGrip Max). I tak naprawdę jedynie ten składnik jest tu ważny. Często środki te mają dodatek fenylefryny, która ma teoretycznie odtykać nos, ale ostatnio FDA wydała informację, że na podstawie najnowszych danych doustna fenylefryna nie działa. Znajdziemy tam też dodatek niewielkiej ilości witaminy C [5].

Gripex Hot MAX, saszetki

Podsumowanie

Gorączka to naturalna reakcja obronna organizmu i do pewnego momentu nie powinna być zbijana. Należy dbać o picie dużej ilości wody, spożywanie lekkostrawnych pokarmów i odpoczynek. Jeśli temperatura zaczyna przekraczać 39°C, to jest to już odpowiedni moment na przyjęcie leków przeciwgorączkowych. Niebezpieczne objawy przy wysokiej gorączce u dorosłych to:

  • utrata świadomości;
  • zawroty głowy;
  • sztywność karku;
  • trudności w oddychaniu;
  • temperatura ponad 40°C.

W takiej sytuacji powinno się niezwłocznie skontaktować z lekarzem.

Bibliografia

  1. A. S. El-Radhi, „Pathogenesis of Fever”, Clin. Man. Fever Child., s. 53–68, sty. 2019, doi: 10.1007/978-3-319-92336-9_3.
  2. „Pathophysiology and treatment of fever in adults – UpToDate”. Dostęp: 4 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.uptodate.com/contents/pathophysiology-and-treatment-of-fever-in-adults
  3. S. Balli, K. R. Shumway, i S. Sharan, „Physiology, Fever”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 4 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562334/
  4. A. D. Hay i in., „Paracetamol and ibuprofen for the treatment of fever in children: the PITCH randomised controlled trial”, Health Technol. Assess. Winch. Engl., t. 13, nr 27, s. iii–iv, ix–x, 1–163, maj 2009, doi: 10.3310/hta13270.
  5. C. for D. E. and Research, „FDA clarifies results of recent advisory committee meeting on oral phenylephrine”, FDA, wrz. 2023, Dostęp: 4 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-clarifies-results-recent-advisory-committee-meeting-oral-phenylephrine

Powiązane produkty

Omawiane substancje

  • Deksketoprofen

    Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Diklofenak

    Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Ibuprofen

    Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Ketoprofen

    Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
    substancje syntetyczne
  • Kwas acetylosalicylowy

    Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Meloksykam

    Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Metamizol

    Metamizol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i gorączki, działająca przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Naproksen

    Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Paracetamol

    Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

  • Gorączka

    Gorączka jest objawem wielu różnych schorzeń, charakteryzującym się podwyższoną temperaturą ciała powyżej 37 stopni Celsjusza. W przypadku gorączki ważne jest ustalenie przyczyny, ponieważ może ona być spowodowana zarówno infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, jak i innymi chorobami.
  • Przeziębienie

    Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .