, , ,

Które mocne tabletki przeciwbólowe bez recepty wybrać?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jakie są najmocniejsze tabletki przeciwbólowe bez recepty?

Boli cię ząb, głowa lub plecy? Chcesz wziąć jakieś tabletki przeciwbólowe, ale nie wiesz, które wybrać? Przedstawiamy ranking najmocniejszych tabletek przeciwbólowych bez recepty oraz zalecenia ich stosowania.
Najmocniejsze tabletki przeciwbólowe bez recepty: Moilec, Nexii czy Voltaren Acti Forte? (fot. leki.pl)

Jak poradzić sobie z silnym bólem?

Dolegliwości bólowe to jeden z głównych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do apteki. Przyczyna bólu może być różna – od rzeczy, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia po niebezpieczne sytuacje. Jeśli ból towarzyszy choremu przez długi czas i nie przechodzi pomimo stosowania leków przeciwbólowych, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Silny ból może mieć różną przyczynę. Często wynika z przeciążenia układu mięśniowo-kostnego, ale bywa również efektem rozwijającego się stanu zapalnego. W zależności od rodzaju i intensywności bólu oraz stanu zdrowia pacjenta można polecić różne tabletki przeciwbólowe. Jednak co zrobić, jeśli chcesz szybko pozbyć się bólu? Jakie silne tabletki przeciwbólowe można kupić bez recepty?

Silne tabletki przeciwbólowe bez recepty

Jeśli chcemy wybrać najlepsze tabletki przeciwbólowe, to warto skorzystać z zaleceń analgetycznej drabiny opublikowanej przez WHO. Są to zalecenia, które grupy leków wybrać do leczenia bólu o konkretnej intensywności. Cierpiąc na lekki ból, najczęściej będziemy sięgać po Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) oraz inne nieopioidowe leki przeciwbólowe jak paracetamol (Apap, Panadol Sprint, Efferalgan) lub metamizol (Pyralgina, Gardan, MaxAlgina). Przy mocniejszym bólu warto rozważyć preparaty, które mają dodatek słabych opioidów. Bez recepty mamy do wyboru jedynie kodeinę w preparatach łączonych z paracetamolem (Antidol) lub paracetamolem i kofeiną (np. Solpadeine, Solpadeine Max) [1].

Dobre tabletki na średni ból

Najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem na lekki i średni ból będzie paracetamol. To bezpieczny lek, który może być stosowany przez dzieci, dorosłych, a nawet pacjentów w podeszłym wieku z wieloma chorobami i przyjmujących różne leki. Jest bezpieczny dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi oraz żołądkowymi, np. wrzodami lub nadżerkami. Paracetamol najczęściej stosuje się w dawce 1000 mg co 4 do 6 godzin. Można go przyjąć maksymalnie 4000 mg na dobę. U dzieci preparat dawkuje się w przeliczeniu na masę ciała. Dawka jednorazowa wynosi 15 mg na kilogram masy ciała, a dobowa 60 mg – można go podać maksymalnie 4 razy na dobę również w podobnych odstępach co u dorosłych. Tabletki zawierające 500 mg paracetamolu będą bezpieczne dla dzieci od 35 kg.

Apap, tabletki powlekane

Drugim najczęściej wybieranym preparatem przeciwbólowym jest ibuprofen (np. Ibum, Mig, Ibuprom, Nurofen). To lek należący do grupy NLPZ, która oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowe wykazuje efekt przeciwzapalny, co może mieć znaczenie w łagodzeniu bólu. Jest to jednak jeden z najsłabszych NLPZ o dość krótkim czasie działania. Stosuje się go w ilości 400 mg 3 razy na dobę. U dzieci dawkowanie wynosi 10 mg ibuprofenu na kilogram masy ciała – maksymalnie 3 razy na dobę [2].

Ibuprom, tabletki powlekane

Mocne tabletki przeciwbólowe bez recepty

Jeśli cierpimy na coś poważniejszego, niż np. lekki ból głowy, to warto sięgnąć po mocne tabletki przeciwbólowe bez recepty. Tutaj mamy do wyboru kilka substancji z grupy NLPZ, takich jak:

  • naproksen (Naxii, Aleve, Apo-Napro Fast);
  • ketoprofen (Ketonal Active, Ketolek, Ketokaps MAX);
  • deksketoprofen (Dexak, Dektac);
  • diklofenak (Diclomax, Voltaren Express Forte);
  • meloksykam (Moilec, Mel, Opokan).

Naproksen

Uniwersalnym i silnym lekiem wydaje się być naproksen. Stosuje się go w dobowej dawce 660 mg. Jednorazowo przyjmuje się 440 mg (2 tabletki) a za 12 godzin kolejne 220 mg. Natomiast lek można stosować nawet w większych dawkach, np. 2 razy po 500 mg. Jest to silny lek, który poleca się przyjmować w poważnych schorzeniach, np. reumatoidalne zapalenie stawów. Naproksen jest stosunkowo bezpieczny u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi, ale powinni uważać na niego osoby cierpiące na aktywną formę wrzodów i nadżerek. Niestety to ostatnio zalecenia dotyczy wszystkich NLPZ dostępnych bez recepty [2,3].

Naxii, tabletki powlekane

Ketoprofen i diklofenak

Ketoprofen, deksketoprofen i diklofenak są nieco silniejsze niż naproksen, ale działają krócej. To nadal mocne tabletki przeciwbólowe bez recepty, jednak są mniej bezpieczne niż naproksen u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Jeśli chodzi o dawkowanie to deksketoprofen i diklofenak dawkuje się podobnie – 25 mg substancji 3 razy na dobę, a ketoprofen 50 mg 2 razy na dobę. Czy któryś preparat jest lepszy niż inne [2]?

Z badań wynika, że ketoprofen jest nieco słabszy niż deksketoprofen w zalecanych dawkach. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo obu leków, to ciężko wybrać zwycięzcę. Dane są niespójne i raczej należy je traktować podobnie pod względem bezpieczeństwa. Diklofenak to silny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, co potwierdza jego rekomendacja w leczeniu bólu będącego efektem, np. RZS. Niestety dotyczy to tylko dużo większych dawek – niedostępnych bez recepty [4-6].

Ketonal Active, kapsułki twarde

Dexak, tabletki powlekane

Voltaren Acti Forte, tabletki powlekane

Meloksykam

Ostatnim omawianym lekiem z grupy NLPZ jest meloksykam. To silny lek, który również znajduje zastosowanie w leczeniu, np. RZS. Preparat ten jest nieco bezpieczniejszy dla osób z problemami wrzodowymi, jednak również należy zachować ostrożność przy stosowaniu. Bez recepty dostępny jest w dawce 7,5 mg, którą stosuje się raz na dobę. To zaleta, która ułatwia dawkowanie [7].

Moilec, tabletki

Najmocniejsze tabletki przeciwbólowe bez recepty

Co zrobić, jeśli ból jest bardzo mocny, a wymienione wcześniej leki nie pomagają? Mamy tu do wyboru dwie drogi. Pierwsza polega na połączeniu leku z grupy NLPZ oraz innego leku o odmiennym mechanizmie działania, czyli np. paracetamolu lub metamizolu. Silne tabletki przeciwbólowe bez recepty to Metafen, który zawiera połączenie ibuprofenu i paracetamolu. Najczęściej stosuje się 2 tabletki maksymalnie 3 razy na dobę. Druga strategia wymieniona w drabinie analgetycznej polega na połączeniu słabego opioidu z innym lekiem nieopioidowym. Tutaj mamy do dyspozycji wspomniane połączenia z kodeiną. 1000 mg paracetamolu i 60 mg kodeiny działają podobnie jak 400 mg ibuprofenu, ale szybciej [1,8,9].

Metafen, tabletki

Antidol, tabletki

Solpadeine, tabletki

Który lek przeciwbólowy wybrać?

Wybór silnych tabletek przeciwbólowych bez recepty będzie zależał od intensywności bólu. Przy lekkich objawach najbezpieczniejszy będzie paracetamol. Jeśli doświadczamy silniejszego bólu, to warto rozważyć ibuprofen lub naproksen. Naproksen wydaje się być silniejszy niż ibuprofen. Przy bardzo mocnym bólu powinniśmy sięgnąć po leki łączone. Należy pamiętać o zasadzie, aby nie łączyć dwóch leków o podobnym mechanizmie działania. Podczas decyzji o wyborze preparatu należy wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, aby dobrać, jak najlepszy lek. Najważniejszą zasadą jest, aby przyjmować lek w odpowiedniej dawce, gdyż nawet najlepsza substancja zażyta w zbyt małej dawce nie będzie działać.

Bibliografia

  1. A. A. Anekar i M. Cascella, „WHO Analgesic Ladder”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2021. Dostęp: 16 grudzień 2021. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554435/
  2. S. Mordarski, „What is the guideline when choosing a drug from the group of non-steroidal inflammatory drugs?”, Lek. POZ, t. 5, nr 1, s. 85–90, 2019.
  3. M. D. G. Paglia i in., „Use of corticoids and non-steroidal anti-inflammatories in the treatment of rheumatoid arthritis: Systematic review and network meta-analysis”, PLoS ONE, t. 16, nr 4, s. e0248866, kwi. 2021, doi: 10.1371/journal.pone.0248866.
  4. J. Beltrán i in., „Comparison of dexketoprofen trometamol and ketoprofen in the treatment of osteoarthritis of the knee”, J. Clin. Pharmacol., t. 38, nr S1, s. 74S-80S, grudz. 1998.
  5. R. A. Moore i J. Barden, „Systematic review of dexketoprofen in acute and chronic pain”, BMC Clin. Pharmacol., t. 8, s. 11, paź. 2008, doi: 10.1186/1472-6904-8-11.
  6. J. Kołodziejska i M. Kołodziejczyk, „Diclofenac in the treatment of pain in patients with rheumatic diseases”, Reumatologia, t. 56, nr 3, s. 174–183, 2018, doi: 10.5114/reum.2018.76816.
  7. L. J. Crofford, „Use of NSAIDs in treating patients with arthritis”, Arthritis Res. Ther., t. 15, nr Suppl 3, s. S2, 2013, doi: 10.1186/ar4174.
  8. N. Parri i in., „Paracetamol and ibuprofen combination for the management of acute mild-to-moderate pain in children: expert consensus using the Nominal Group Technique (NGT)”, Ital. J. Pediatr., t. 49, s. 36, mar. 2023, doi: 10.1186/s13052-023-01445-4.
  9. G. Lyngstad, P. Skjelbred, D. M. Swanson, i L. A. Skoglund, „Analgesic effect of oral ibuprofen 400, 600, and 800 mg; paracetamol 500 and 1000 mg; and paracetamol 1000 mg plus 60 mg codeine in acute postoperative pain: a single-dose, randomized, placebo-controlled, and double-blind study”, Eur. J. Clin. Pharmacol., t. 77, nr 12, s. 1843–1852, 2021, doi: 10.1007/s00228-021-03231-9.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

  • Deksketoprofen

    Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Diklofenak

    Diklofenak to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i bólu pooperacyjnego.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Ibuprofen

    Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Ketoprofen

    Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
    substancje syntetyczne
  • Kodeina

    Kodeina jest lekiem przeciwbólowym stosowanym w łagodzeniu bólu. Jest to substancja opioidowa, która działa na receptory mózgowe.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Kofeina

    Kofeina to organiczny związek chemiczny, który pobudza układ nerwowy i poprawia koncentrację. Można ją znaleźć w kawie, herbacie, napojach energetyzujących oraz niektórych lekach.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Meloksykam

    Meloksykam jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Metamizol

    Metamizol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i gorączki, działająca przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Naproksen

    Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne
  • Paracetamol

    Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest powszechnie stosowany w leczeniu bólu głowy, zębów, mięśni oraz gorączki.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

  • Ból

    Schorzenie to stan, który charakteryzuje się odczuwaniem bólu w określonych częściach ciała. Może on mieć różne przyczyny i objawy, a jego leczenie zależy od diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta.
  • Ból głowy

    Ból głowy jest jednym z najczęstszych schorzeń, które dotyka ludzi na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, takie jak stres, zmęczenie, choroby zakaźne czy urazy.
  • Ból kręgosłupa piersiowego

    Ból kręgosłupa piersiowego może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak urazy, choroby zwyrodnieniowe lub problemy z postawą ciała. W przypadku wystąpienia bólu należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.
  • Ból mięśni

    Ból mięśni może być spowodowany przez wiele czynników, takich jak przeciążenie, urazy, choroby autoimmunologiczne lub infekcje. Objawy bólu mięśni mogą obejmować uczucie sztywności, osłabienie, trudności w poruszaniu się oraz ból podczas wykonywania czynności fizycznych.
  • Ból stawu

    Ból stawu jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, które może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku czy płci. Objawia się on różnymi dolegliwościami, takimi jak ból, sztywność, obrzęk czy ograniczenie ruchomości stawu.
  • Ból zęba

    Ból zęba jest jednym z najczęstszych schorzeń jamy ustnej, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak próchnica, urazy czy infekcje. W przypadku bólu zęba ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.
  • Ostry ból

    Ostry ból jest jednym z najczęstszych objawów różnych schorzeń, które mogą dotyczyć różnych części ciała i układów organizmu. W zależności od przyczyny, ostry ból może mieć różny charakter i intensywność, a jego leczenie zależy od diagnozy i indywidualnych potrzeb pacjenta.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .