,

Jakie są leki na zapalenie pochwy?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Stan zapalny w obrębie pochwy może objawiać się pieczeniem, swędzeniem lub podrażnieniem miejsc intymnych, a niekiedy również występowaniem nieprzyjemnego zapachu oraz upławów. Jak leczyć zapalenie pochwy i odróżnić je od zapalenia pęcherza?
Leczenie zapalenia pochwy

Jak odróżnić zapalenie pochwy od zapalenia pęcherza?

Dolegliwości ze strony dróg moczowych i rodnych są jednymi z częstszych powodów zgłaszania się kobiet po poradę w aptece. Obie przypadłości bywają mylone. Infekcje układu moczowego objawiają się zwykle bólem, uczuciem “parcia na mocz” oraz pieczeniem w trakcie mikcji (oddawania moczu).

Z kolei stany zapalne w obrębie pochwy charakteryzują się najczęściej podrażnieniem, świądem, bólem (ból może występować także podczas oddawania moczu oraz w trakcie stosunku) i występowaniem upławów. Brak lub obecność wydzieliny jest w tym przypadku czynnikiem odróżniającym zapalenie dróg moczowych od zapalenia pochwy [1].

Czy można mieć jednocześnie zapalenie pęcherza i pochwy?

Zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie pochwy mogą występować równocześnie. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza ginekologa. Specjalista podejmie decyzję co do dalszej diagnostyki (może w tym pomóc np. pobranie wymazu z pochwy) oraz zaproponuje leczenie z wykorzystaniem preparatów działających miejscowo lub ogólnie [1].

Jakie są przyczyny zapalenia pochwy?

Wśród możliwych przyczyn zapalenia pochwy wymienia się infekcje bakteryjne (wywoływane przez beztlenowce, np. Gardnerella vaginalis, Chlamydia), grzybicze (najczęściej grzyby z rodzaju Candida) oraz pierwotniakowe (np. Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistek pochwowy).

Specjalista opiera swoją diagnozę na podstawie badania fizykalnego, cech wydzieliny pochwowej (odczyn, barwa i zapach) lub badania mikroskopowego [1].

Jakie są rodzaje zapalenia pochwy?

Objawy zapalenia pochwy różnią się nieznacznie w zależności od tego, czy mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, grzybiczą lub pierwotniakową. Jak nietrudno się domyśleć, różnić się będzie również farmakoterapia.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Bakteryjne zapalenie pochwy charakteryzuje się występowaniem białawo-szarych, wodnistych upławów o specyficznym zapachu określanym jako “rybi”, a także obecnością komórek jeżowych (w wydzielinie pobranej od pacjentki) obserwowanych pod mikroskopem. Infekcji bakteryjnej może towarzyszyć niewielki świąd miejsc intymnych (świąd nie występuje jednak podczas zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis), a w niektórych przypadkach nawet gorączka [1, 2].

Leki na receptę

Specjalista może zalecić stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych, np. metronidazolu (tabletki doustne i dopochwowe: Metronidazol Polpharma, globulki: Arilin Rapid), nifuratelu (globulki dopochwowe, tabletki doustne: Macmiror Complex) lub klindamycyny (krem dopochwowy: Dalacin, tabletki doustne: Clindamycin-MIP).

W przypadku chlamydiozy (zakażenie wywołane przez bakterię Chlamydia trachomatis) najczęściej stosuje się doustnie doksycyklinę (Doxycyclinum TZF, Unidox Solutab), azytromycynę (Macromax, Sumamed, Azitrox) lub ofloksacynę (Tarivid) [1, 2].

Preparaty bez recepty

Wśród środków stosowanych pomocniczo w bakteryjnym zapaleniu pochwy można wymienić chlorowodorek benzydaminy (proszek w saszetkach, gotowy płyn: Tantum Rosa – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i odkażająco), polikrezulen (globulki dopochwowe: Albothyl – zapobiega rozwojowi bakterii), a także bakterie kwasu mlekowego (kapsułki dopochwowe: InVag, Lactovaginal, Lakcid Intima – przywracają prawidłowy odczyn pochwy) [1, 2].

Czym się różni zapalenie pochwy od zapalenia pęcherza?

Grzybicze zapalenie pochwy

W przypadku grzybiczego zapalenia pochwy obserwuje się natomiast białe, bezwonne upławy o gęstej, “serowatej” konsystencji. Infekcja manifestuje się świądem i pieczeniem miejsc intymnych, a także bolesnym oddawaniem moczu [1, 3].

Leki na receptę

Farmakoterapia infekcji o podłożu grzybiczym opiera się na stosowaniu leków działających miejscowo i/lub ogólnie, które zawierają:

 • itrakonazol (Orungal, Trioxal) lub flukonazol (Fluconazole Aurobindo, Flumycon, Flucofast) zażywane doustnie,
 • klotrimazol (Clotrimazolum), nystatynę (Nystatyna VP) bądź mikonazol (Gyno-Femidazol) w postaci tabletek dopochwowych,
 • natamycynę (globulki dopochwowe/krem: Pimafucin),
 • butokonazol (żel dopochwowy: Gynazol) [1, 3].

Preparaty bez recepty

Lekiem pierwszego wyboru w leczeniu grzybiczego zapalenia pochwy jest klotrimazol. Substancja występuje w postaci kremu stosowanego zewnętrznie na okolice intymne (Clotrimazolum Hasco, Clotrimazolum Aflofarm), kremu dopochwowego (Clotidal) bądź kapsułki dopochwowej (Canesten).

Na polskim rynku aptecznym obecne są również preparaty z fentikonazolem, które są dostępne w postaci kremu dopochwowego (Gynoxin krem) oraz globulek dopochwowych (Gynoxin Optima: 200 mg – stosowany przez 3 dni z rzędu przed snem, Gynoxin Uno: 600 mg – stosowany jednorazowo przed snem) [1, 3].

Pierwotniakowe zapalenie pochwy

Jedną z przyczyn zapalenia pochwy może być również zarażenie Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistkiem pochwowym. Cechą charakterystyczną jest wówczas obecność pienistej, szarej wydzieliny o mdłym zapachu, a także pieczenie oraz ból w okolicy cewki moczowej. Dolegliwości może towarzyszyć gorączka [1].

Leczenie opiera się na stosowaniu doustnych leków przeciwpierwotniakowych, najczęściej metronidazolu. Terapia miejscowa może natomiast nie przynieść oczekiwanych rezultatów [1].

Bibliografia

 1. Paladine, Heather L., and Urmi A. Desai. „Vaginitis: diagnosis and treatment.” American family physician 97.5 (2018): 321-329.
 2. Oduyebo, Oyinlola O., Rose I. Anorlu, and Folasade T. Ogunsola. „The effects of antimicrobial therapy on bacterial vaginosis in non‐pregnant women.” Cochrane Database of Systematic Reviews 3 (2009).
 3. Nurbhai, Munira, et al. „Oral versus intra‐vaginal imidazole and triazole anti‐fungal treatment of uncomplicated vulvovaginal candidiasis (thrush).” Cochrane Database of Systematic Reviews 4 (2007).

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Azytromycyna

  Azytromycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest skuteczna w zwalczaniu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Benzydamina

  Benzydamina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu gardła i jamy ustnej. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za proces zapalny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Butokonazol

  Butokonazol jest substancją przeciwgrzybiczną stosowaną w leczeniu infekcji skóry. Jest skuteczny w zwalczaniu grzybów, drożdży i pleśni.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Doksycyklina

  Doksycyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin. Jest stosowana w leczeniu infekcji bakteryjnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Fentikonazol

  Fentikonazol to substancja chemiczna stosowana w rolnictwie do zwalczania chorób grzybowych. Jest skuteczna w zwalczaniu m.in. mączniaka rzekomego i rdzy.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Itrakonazol

  Itrakonazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji grzybiczych skóry, paznokci i błon śluzowych. Substancja ta hamuje wzrost i rozwój grzybów, co pozwala na wyeliminowanie infekcji.
  substancje syntetyczne
 • Klindamycyna

  Klindamycyna to antybiotyk stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  substancje syntetyczne
 • Klotrymazol

  Klotrymazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji skóry i paznokci. Substancja ta działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania grzybów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metronidazol

  Metronidazol jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji bakteryjnych. Substancja ta działa na bakterie poprzez niszczenie ich DNA.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Natamycyna

  Natamycyna jest antybiotykiem stosowanym w przemyśle spożywczym do hamowania rozwoju pleśni. Jest bezpieczna dla ludzi i nie wpływa na smak ani zapach produktów spożywczych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Nifuratel

  Nifuratel jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu infekcji dróg moczowych. Substancja ta działa przeciwbakteryjnie i hamuje rozwój bakterii.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ofloksacyna

  Ofloksacyna jest antybiotykiem z grupy fluorochinolonów, stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancja ta działa na wiele rodzajów bakterii, hamując ich wzrost i rozwój.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Polikrezulen

  Polikrezulen jest substancją o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik czy egzema.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ostre zapalenie pochwy

  Ostre zapalenie pochwy to choroba wywołana przez infekcję bakteryjną lub grzybiczą, która objawia się m.in. pieczeniem, swędzeniem i bólem podczas oddawania moczu. W leczeniu stosuje się antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze oraz dbałość o higienę intymną.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .