Związki aktywne biologiczne

W preparatach występuje w postaci chlorowodorku benzydaminy.

Dostępne postaci leku

aerozol do stosowania w jamie ustnej, pastylki do ssania, płyn do płukania gardła, płyn do płukania jamy ustnej, roztwór do irygacji, tabletki do ssania

Działanie

Benzydamina to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Działa on na komórki, które powodują ból i stan zapalny, zatrzymując ich działanie. W ten sposób pomaga zmniejszyć ból i obrzęk w miejscach, które są podrażnione lub uszkodzone.

Wskazania

Leki z benzydaminą stosuje się głównie do zwalczania bólu i obrzęków. Pomagają na przykład przy bólach gardła, bolesnych zębach, aftach czy owrzodzeniach w jamie ustnej. Mogą być też używane po operacjach czy urazach, aby zmniejszyć obrzęk. Stosowane są zewnętrznie lub miejscowo, np. w postaci płukania.

Przeciwwskazania

Leków zawierających benzydaminę nie powinny stosować osoby, które mają alergię na tę substancję lub inny składnik leku. Osoby z problemami z nerkami i wątrobą też powinny unikać tego leku. Również, jeśli masz astmę, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie powinieneś go stosować. Zawsze konsultuj wszystko z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane

Benzydamina może powodować różne niepożądane efekty, między innymi uczucie pieczenia lub drętwienia w miejscu zastosowania, ból lub dyskomfort w żołądku, wymioty, świąd skóry lub wysypka. U niektórych osób może spowodować zawroty głowy, widzenie „mgieł” lub problemy z koncentracją.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Benzydaminy może powodować zawroty głowy, senność, przyspieszenie rytmu serca, drżenie rąk, niepokój, halucynacje. Możliwe są też bóle brzucha, zawroty głowy, nudności. Priorytetem, jeżeli podejrzewasz przedawkowanie, jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub pogotowiem ratunkowym. Nie próbuj samodzielnie leczyć objawów, wymaga to profesjonalnej pomocy medycznej.

Środki ostrożności

Benzydamina może powodować podrażnienie skóry i oczu. Nie stosuj leku na podrażnione lub uszkodzone miejsca. Unikaj zetknięcia z oczami. Jeżeli dojdzie do takiego kontaktu, natychmiast przemyj oczy dużą ilością wody. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej przerwij stosowanie i skontaktuj się z lekarzem. Nie stosuj Benzydaminy długotrwale bez konsultacji z lekarzem.