,

Jakie są najlepsze leki na kłujący ból brzucha?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Co stosować na ból brzucha u dorosłych?

Ból brzucha to objaw, który może wynikać z różnych przyczyn. Czasami nie znaczy nic groźnego, ale może zwiastować także poważniejsze schorzenia. Dzisiaj zajmiemy się niepowikłanym bólem brzucha. Co na niego stosować?
Co na ból brzucha u dorosłych? Tribux Bio, No-spa Max, Scopolan compositum (fot. leki.pl).

Przyczyny wysokiej gorączki i bólu brzucha u dorosłych

Przyczyn bólu brzucha u dorosłych może być wiele. Bardzo często wynikają one z problemów trawiennych. Nagromadzone gazy przemieszczają się przez układ pokarmowy i rozpychają żołądek oraz jelita co powoduje dyskomfort. Problemy trawienne mogą być różnego pochodzenia, np. wynikać z nietolerancji pokarmowych lub zjedzenia toksyn, czyli czegoś nieświeżego.

Kłujący ból brzucha bywa objawem także poważniejszych schorzeń. Może zwiastować stany zapalne żołądka, dwunastnicy i jelit. Wysoka gorączka i ból brzucha mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego lub nawet trzustki. Czasami wysoka gorączka i ból brzucha to objaw popularnie określanej grypy żołądkowej. Wtedy często pacjent ma nudności, wymioty i biegunkę.

Pacjenci mogą skarżyć się na ból brzucha, który nie jest typowym bólem brzucha. O co chodzi? Kłujący ból brzucha możemy mylić z dolegliwościami związanymi z występowaniem złogów nerkowych (czyli piasku lub kamieni nerkowych) lub żółciowych (kamica pęcherzyka żółciowego). Ból brzucha to także częsty objaw, który towarzyszy kobietom podczas menstruacji.

Jakie są leki rozkurczowe na ból brzucha?

Co stosować na ból brzucha? Rodzaj przyjmowanych tabletek na ból brzucha powinien być zależny od diagnozy. Natomiast raczej nikt od razu nie idzie z takim problemem do lekarza, dlatego warto skonsultować rodzaj przyjmowanych leków na ból brzucha, np. z farmaceutą. Bardzo częstą przyczyną bólu brzucha u dorosłych są skurcze przewodu pokarmowego. W takim przypadku najlepiej zastosować leki rozkurczowe np. drotawerynę (Drotafemme forte, NO-SPA, NO-SPA MAX, Metafen rozkurczowy). Standardowe stosowanie leku to 3 razy dziennie po 80 mg substancji. Innym lekiem rozkurczowym jest mebeweryna (Duspatalin Gastro), którą stosuje się 3 razy na dobę po 1 tabletce [1,2].

NO-SPA MAX, tabletki powlekane

Duspatalin Gastro, tabletki

Inna substancja o dobrym działaniu rozkurczowym to hioscyna (np. Scopolan, Buscopan, Scopolan compositum). Hioscyna działa nieco mocniej niż drotaweryna, dlatego polecana jest przy silnym, kłującym bólu brzucha. Jest dobrym rozwiązaniem przy bólu związanym z kamieniami nerkowymi lub żółciowymi. W takim wskazaniu dobrze przyjąć Scopolan compositum, który ma dodatkowo lek przeciwbólowy i rozkurczowy, czyli metamizol sodu. Hioscynę przyjmuję się maksymalnie 5 razy na dobę w dawce 20 mg. W przypadku leku łączonego z metamizolem należy przyjmować maksymalnie 2 tabletki 3 razy na dobę (Scopolan compositum) [3,4].

Buscopan, tabletki powlekane

Scopolan compositum, tabletki powlekane

Jakie tabletki na ból brzucha przy zatruciu?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, ból  brzucha nie wynika jedynie ze skurczu, ale może być efektem działania toksyn. Chodzi tu głównie o popularne zatrucia pokarmowe. Oczywiście skurcz jelit i brzucha także występuje przy takich dolegliwościach, ale dochodzi też do nadprodukcji gazów, zwiększenia wydzielania wody do jelit, co prowadzi do biegunki oraz bólu i kłującego bólu brzucha. Jakie leki stosować na taki ból brzucha?

Dobrą substancją na grypę żołądkową będzie tainian żelatyny (Tasectan). Działa on głównie przeciwbiegunkowo. Na powierzchni błony śluzowej jelit tworzy powłoczkę, jakby opatrunek, który redukuje skurcze i częstotliwość wypróżnień. Substancja wiąże i usuwa toksyny z przewodu pokarmowego. Zwykle stosuje się 2 kapsułki co 6 godzin. Inną substancją jest diosmektyk (Smecta), który stosuje się w podobnych wskazaniach. Diosmektyk stosuje się zwykle do 3 saszetek na dobę.

Tasectan, kapsułki

Smecta, saszetki

Jakie leki na ból brzucha przy jelicie drażliwym?

Kłujący ból brzucha (szczególnie w lewym boku), wzdęcia oraz naprzemienne biegunki i zaparcia mogą być objawem zespołu jelita drażliwego (IBS). W tym przypadku stosuje się różne leki, również te wymienione wyżej, ale ciekawą substancją jest trimebutyna (Tribux Bio). Trimebutyna reguluje pracę jelit. Zwykle stosuje się ją 3 razy na dobę po 1 tabletce [5].

Tribux bio, tabletki

Podsumowanie

Rozpierający i kłujący ból brzucha to częsty objaw, który zwykle nie zwiastuje kłopotów. Najlepiej sięgnąć wtedy po leki na ból brzucha o działaniu rozkurczowym. Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego są wynikiem zatrucia pokarmowego, to dobrze zastosować oprócz leków rozkurczowych substancje o działaniu przeciwbiegunkowym.

Zdarza się też i tak, że pomimo odczuwania kłucia czy bólu w okolicach brzucha, tak naprawdę cierpimy na coś innego, np. kamienie nerkowe lub żółciowe. Wtedy leki rozkurczowe będą dobrym wyborem, jednak ich celem będzie zmniejszenie napięcia, np. w przewodach moczowych. Podobna sytuacja będzie podczas bólu brzucha wywołanego menstruacją u kobiet.

Jeśli pojawi się wysoka gorączka połączona z bólem brzucha, który jest silny, nie reaguje na leki rozkurczowe i przeciwbólowe, a dodatkowo się nasila, to może to zwiastować poważniejszy stan zapalny innych organów. W takim przypadku należy udać się do lekarza, aby odnaleźć przyczynę problemu, bo długotrwałe przyjmowanie tabletek na ból brzucha, może jedynie zamaskować faktyczny problem i opóźnić leczenie.

Bibliografia

 1. NO-SPA Max – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 2. Duspatalin Gastro – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 3. Scopolan – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 4. Scopolan compositum – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 5. Tribux Bio – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Diosmektyt

  Diosmektyt to substancja lecznicza stosowana w leczeniu biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Działa poprzez wiązanie wody i toksyn, co zmniejsza ilość wydzielanego płynu i poprawia konsystencję stolca.
  substancje syntetyczne
 • Drotaweryna

  Drotaweryna to lek przeciwbólowy stosowany w przypadku bólu brzucha spowodowanego skurczami mięśni gładkich. Substancja ta działa rozkurczowo na mięśnie jelit, dróg żółciowych i moczowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hioscyna

  Hioscyna to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu brzucha, skurczów jelit oraz chorób układu moczowo-płciowego. Jest to alkaloid roślinny, który działa na mięśnie gładkie, zmniejszając ich napięcie i łagodząc ból.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Mebeweryna

  Mebeweryna to lek stosowany w leczeniu zaburzeń trawienia. Substancja ta działa rozkurczowo na mięśnie jelitowe, co przyczynia się do poprawy perystaltyki jelit.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Metamizol

  Metamizol to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i gorączki, działająca przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Taninian żelatyny

  Taninian żelatyny to substancja stosowana w przemyśle spożywczym jako środek zagęszczający i stabilizujący. Taninian żelatyny może również być wykorzystywany w produkcji kosmetyków i leków.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Trimebutyna

  Schorzenie to może być związane z bólem brzucha lub jelitami. Trimebutyna jest lekiem, który może pomóc w łagodzeniu objawów tego schorzenia.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Ból w okolicy brzucha i miednicy

  Schorzenie to może być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak infekcje, choroby układu moczowo-płciowego, problemy trawienne czy choroby nowotworowe. W przypadku wystąpienia bólu w okolicy brzucha i miednicy, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .