Dostępne postaci leku

tabletki powlekane, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej.

Działanie

Trimebutyna to lek, który działa na mięśnie w twoim organizmie, zwane mięśniami gładkimi, które są odpowiedzialne za ruchy twojego układu pokarmowego. Ten lek pomaga regulować pracę tych mięśni, co może pomóc w ulżeniu nieprzyjemnym objawom, takim jak bóle brzucha czy nieregularne wypróżnienia.

Wskazania

Trimebutyna to lek, który stosuje się w celu złagodzenia objawów związanych z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego, na przykład w zespole jelita drażliwego, który objawia się bólami brzucha, wzdęciami, problemami z wypróżnianiem. Pomaga też w przypadku dyskomfortu spowodowanego nieregularnością ruchów jelit.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków z trimebutyną, jeśli jesteś na nią uczulony. Także nie jest ona polecana dla dzieci poniżej 3 lat. Trimebutyna może szkodzić płodowi, dlatego nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, a także dla matek karmiących piersią. Leków z tym składnikiem nie powinny brać osoby z rzadkim dziedzicznym problemem nietolerancji niektórych cukrów.

Działania niepożądane

Trimebutyna może powodować kilka nieprzyjemnych skutków ubocznych. Należą do nich ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia. Można też doświadczyć uczucia zmęczenia, zawrotów głowy lub suchości w ustach. W rzadkich przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna – wysypka, świąd, trudności z oddychaniem. W takim przypadku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie trimebutyny może objawiać się osłabieniem, sennością, nudnościami, wymiotami, a nawet bólem głowy. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić drgawki. W takiej sytuacji ważne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem lub pogotowiem. Pamiętaj, aby nigdy nie przekraczać zaleconej dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

Środki ostrożności

Trimebutyna należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub planujesz mieć dziecko, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem tego leku. Podczas stosowania trimebutyny unikaj prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn, jeśli odczuwasz senność lub zawroty głowy. Nie przekraczaj zaleconej dawki, a jeśli objawy nie ustąpią lub się pogorszą, skontaktuj się z lekarzem.