Co to jest zapalenie skóry?

Zapalenie skóry to stan zapalny dotyczący skóry. Może mieć on różne przyczyny i charakteryzować się różnymi objawami.

Przyczyny

Jakie są przyczyny zapalenia skóry?

Zapalenie skóry może być spowodowane różnymi czynnikami. Zazwyczaj jest to reakcja alergiczna, na przykład na kosmetyk, roślinę, detergenty. Może to być również efekt ukąszenia owada. Inne przyczyny to: suchość skóry, infekcje, a nawet stres. Czasami przyczyna nie jest znana.

Objawy

Jakie są objawy zapalenia skóry?

Zapalenie skóry to stan, w którym skóra staje się czerwona, swędząca i czasem boli. Może towarzyszyć jej uczucie ciepła, napięcia lub pieczenia. Skóra może być sucha, pękająca, łuszcząca się, a czasami pojawiają się na niej pęcherzyki, krosty czy strupy. Może też pojawić się obrzęk. Wszystko zależy od rodzaju i ciężkości zapalenia. W razie tych objawów zaleca się konsultację z dermatologiem.

Diagnoza

Jak diagnozuje się zapalenie skóry?

Diagnoza zapalenia skóry zaczyna się od rozmowy z lekarzem na temat objawów oraz badania fizykalnego. Czasem może być konieczne pobranie małego kawałka skóry (biopsji) na dalsze badania. Inne testy mogą obejmować alergiczny test skórny, aby zobaczyć, czy jakiekolwiek alergeny mogą powodować zapalenie.

Leczenie

Jak leczy się zapalenie skóry?

Zapalenie skóry jest dość powszechnym problemem. Może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak alergie, infekcje, a nawet codzienne napięcie. Leczenie zależy od przyczyny. W przypadku alergicznego zapalenia skóry, najważniejsze jest unikanie alergenu.

Najczęściej stosowane leki to te na bazie kortyzonu, które szybko łagodzą stan zapalny i swędzenie. Dostępne są jako kremy, maści czy tabletki. Innym sposobem leczenia może być stosowanie leków przeciwgrzybiczych lub antybiotyków, jeżeli przyczyną problemu są grzyby lub bakterie.

Ważne jest, aby zawsze konsultować leczenie ze specjalistą, który na podstawie wyników badań dobierze odpowiednią terapię. Należy pamiętać, że samodzielne leczenie bez konsultacji z lekarzem może pogorszyć stan skóry.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się zapaleniu skóry?

Aby zapobiec zapaleniu skóry, należy myć ręce przed dotykiem twarzy, stosować kremy z filtrem UV, unikać środków mogących podrażniać skórę, takich jak silne detergenty. Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry — regularnie stosowanie nawilżających kremów lub balsamów. Należy także pamiętać o zdrowej diecie i wypoczynku.