👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

Próchnica zębów

Rozdziały

Jakie są objawy próchnicy zębów?

Do objawów próchnicy zębów zalicza się: ból zęba (ciągły ból, który nie pozwala zasnąć lub sporadyczny ostry ból bez wyraźnej przyczyny), nadwrażliwość zębów (odczuwanie tkliwość, bólu podczas jedzenia lub picia czegoś gorącego, zimnego lub słodkiego), pojawienie się szarych, brązowych lub czarnych plam na zębach, nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach. Ból zęba pojawia się w momencie zajęcia głębszych tkanek zęba, powodując ich nadwrażliwość.

Jakie są przyczyny próchnicy zębów?

Choroba ta jest spowodowana kombinacją czynników, takich jak bakterie w jamie ustnej, częste podjadanie, picie słodzonych napojów i niedokładne czyszczenie zębów. Kwasy wytwarzane przez bakterie w wyniku metabolizmu węglowodanów znajdujące się w płytce nazębnej uszkadzają strukturę zęba, prowadząc do powstawania ubytków.

Jak zdiagnozować próchnicę zębów?

Jeśli widoczne są typowe objawy próchnicy, takie jak: ciemne plamy, ból lub dziura, można przypuszczać, że jest to próchnica. Pierwsze stadium tego schorzenia może wykryć tylko stomatolog, dlatego ważne są regularne wizyty kontrolne.

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

W zapobieganiu próchnicy ważne jest, aby przestrzegać odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz stosować odpowiednie nawyki żywieniowe. Zaleca się ograniczenie ilość cukrów w diecie, nitkowanie zębów, regularne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, regularne wizyty kontrolne u stomatologa, używanie pasty z fluorem, wymiana szczoteczki do zębów co 3-4 miesiące.

Leczenie próchnicy zębów

W przypadku zdiagnozowania próchnicy warto udać się do stomatologa. Najprostszą metodą leczenia jest remineralizacja zęba, która polega na oczyszczeniu fragmentu zęba, a następnie na pokryciu tej przestrzeni żelem lub lakierem będącym związkiem fluoru. Jeśli widoczny jest ubytek w zębie, należy go wypełnić. W ostatnim stadium próchnicy może być konieczne leczenie kanałowe.

Leki na próchnicę zębów

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu próchnicy zębów.
Loading...

Koniec.

No more pages to load