leki-orange

Skąd się bierze próchnica u dzieci? Poznaj zasady profilaktyki

Jak zapobiec próchnicy u dzieci?

Próchnica w dziecięcym uzębieniu mlecznym i stałym jest chorobą o gwałtownym przebiegu. Liczni specjaliści zgodnie określają ją niechlubnym mianem choroby społecznej. Bazą w walce z próchnicą jest właściwa profilaktyka. Jakie działania należy podjąć, aby się przed nią skutecznie ustrzec?

Próchnica zębów to miejscowy proces chorobowy, który jest wynikiem jednoczesnego, szkodliwego działania szeregu czynników. W początkowej fazie dochodzi do odwapnienia tkanek korony zęba, a następnie do rozpadu proteolitycznego (czyli pod wpływem enzymów — proteaz) z powstaniem ubytku próchnicowego. Jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, zmiany mogą rozwijać się dalej, obejmując miazgę zęba i wywołując tym samym silny ból [1].

Jak często występuje próchnica u dzieci?

Próchnica może dotknąć każdego z nas — niezależnie od wieku. Może ona obejmować zarówno świeżo wyrżnięte zęby mleczne, jak i zęby dorosłego człowieka. Populacja polskich 3-letnich dzieci aż w 56% jest dotknięta próchnicą w uzębieniu mlecznym. Z kolei wśród 12-latków próchnica dotyczy 84%, a młodzież 18-letnia cierpi na nią aż w 98%. Dane te są zatrważające, zważywszy na fakt, że główną bronią z próchnicą jest profilaktyka, a powyższe wartości wskazują, że jest ona naszą piętą achillesową [1].

Skąd się bierze próchnica u dzieci?

Nie da się wskazać jednej konkretnej przyczyny próchnicy. Jest to choroba wieloprzyczynowa i uzależniona od współdziałania wielu czynników. Są to między innymi:

 • indywidualna podatność tkanek zęba na rozwój próchnicy, np. w wyniku gorszej jakości rozwoju szkliwa i zębiny;
 • nasz biofilm, czyli tzw. płytka nazębna, w tym bakterie próchnicotwórcze;
 • substrat, a dokładniej mówiąc — węglowodany (cukry), które stanowią podłoże do rozwoju próchnicy;
 • czas ekspozycji na szkodliwe czynniki oraz częstotliwość ich współdziałania [1,2].

Jakie są objawy próchnicy?

Pierwsze symptomy rozwijającej się próchnicy pojawiają się pod postacią matowej, kredowobiałej plamki na powierzchni zęba. W dalszych etapach rozwoju choroby plamka może ulec ciemnym przebarwieniom. Następnie w plamie próchnicowej zaczyna ubywać szkliwa, a w koronie zęba powstają zagłębienia — szkliwo zaczyna się kruszyć i rozpadać, odsłaniając tym samym zębinę. Uszkodzona zębina stanowi szeroko otwarte drzwi dla patogennych bakterii, które wnikają w głąb zęba, aż do miazgi zębowej. Ból w przebiegu próchnicy jest reakcją na zmiany temperatury (ciepłe/zimne pokarmy), na słodkie lub kwaśne pokarmy, na zaleganie resztek jedzenia między zębami, a nawet na dotknięcie szczoteczką do powierzchni zęba [1].

Profilaktyka próchnicy, czyli jak zachować zdrowe zęby?

Wyróżnia się trzy rodzaje profilaktyki próchnicy:

 1. zbiorową bierną: fluorkowanie wody pitnej, soli kuchennej, mleka;
 2. grupową czynną: nadzorowanie zębów w żłobkach, przedszkolach, szkołach;
 3. indywidualną czynną: działania wykonywane przez rodziców lub opiekunów dziecka, a następnie przez samo dziecko.

Istnieje także profilaktyka profesjonalna wykonywana przez specjalistów w gabinetach stomatologicznych [1].

Jak dbać o zęby dzieci?

Ciąża i okres prenatalny — próchnica czas start

Może się to wydać dla wielu zaskakujące, ale to właśnie już w życiu płodowym możemy zostać zarażeni od matki bakteriami próchnicotwórczymi. Ważna jest zatem edukacja kobiet ciężarnych w zakresie odżywiania i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli u kobiety ciężarnej występuje próchnica, jest możliwe, że jej dziecko zostanie zarażone patogennymi drobnoustrojami jeszcze w życiu płodowym [1].

Jaką pastę dla dzieci wybrać?

Noworodki i niemowlęta

Streptococcus mutans — to właśnie ten paciorkowiec odpowiedzialny jest m.in. za rozwój próchnicy. Może on kolonizować jamę ustną niemowląt wkrótce po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych. Kompleksowe działania profilaktyczne nad niemowlętami obejmują głównie edukację rodziców z zakresu metod higieny bezzębnej jamy ustnej oraz tej z zębami mlecznymi. Rodzice maluchów powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów:

 1. pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się przed ukończeniem 1. roku życia;
 2. nie wolno podawać dziecku przedmiotów, które miały kontakt z czyjąś jamą ustną (np. oblizane sztućce);
 3. należy oczyszczać bezzębną jamę ustną z resztek pokarmu za pomocą zwilżonego gazika;
 4. powinno się uważnie obserwować każdy nowy ząb, celem sprawdzenia, czy nie ma na jego powierzchni szorstkich, matowych plam;
 5. wyrżnięte zęby mleczne należy szczotkować szczoteczką przeznaczoną dla dzieci w wieku 0-2 lat oraz pastą do zębów z fluorem o objętości ziarnka ryżu (1000 ppm), przynajmniej dwa razy dziennie [1,3].

Dzieci 2-5 lat

Rodzice i opiekunowie dzieci w wieku 2-5 lat powinni pamiętać, że:

 1. do mycia zębów należy stosować szczotki przeznaczone dla tej grupy wiekowej;
 2. pasta do zębów powinna zawierać 1000 ppm fluorków, a do szczotkowania należy użyć objętości odpowiadającej ziarenku groszku;
 3. zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie;
 4. choć cukier jest jednym z czynników sprzyjających rozwojowi próchnicy, to ważniejsza jest częstotliwość jego spożywania, niż sama ilość — dzieci powinny jak najrzadziej jeść cukier [1,3].

Starszaki, czyli 5-12 lat

W tej grupie wiekowej należy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

 1. to czas, kiedy traci się zęby mleczne i rozpoczyna się wyrzynanie zębów stałych;
 2. chociaż dzieci w tym wieku stają się samodzielne, to należy pamiętać, że rodzice/opiekunowie muszą pomagać dziecku w myciu zębów aż do 8. roku życia;
 3. szczotka powinna być dostosowana do wieku;
 4. powyżej 6. roku życia zaleca się pasty zawierające 1450 ppm fluorków. Jednorazowo należy użyć około 1 cm wyciśniętej pasty na szczoteczkę;
 5. zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie [1].

Młodzież między 13. a 18. rokiem życia

Młodzież powyżej 13. roku życia jest już zazwyczaj całkowicie samodzielna, jednak rolą opiekuna jest sprawowanie nad nim pieczy przynajmniej do osiągnięcia dorosłości. Między 13. a 18. rokiem życia należy pamiętać o:

 1. używaniu pasty z fluorem (1450 ppm). Jednorazowo należy użyć około 2 cm pasty wyciśniętej na szczoteczkę;
 2. szczotkowaniu zębów przynajmniej dwa razy dziennie — choć młodzież w tym wieku jest na tyle sprawna manualnie, że nie potrzebuje pomocy dorosłych w szczotkowaniu, to ich słabym punktem jest często brak regularności, motywacji i samokontroli;

W tym wieku większość dzieci ma już wszystkie zęby stałe, z wyjątkiem zębów trzonowych (ósemki, zęby mądrości) [1].

Szczotkowanie zębów pastami zawierającymi fluor jest prawdopodobnie przyczyną istotnej redukcji przypadków próchnicy na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zaleca się, aby myć zęby bezpośrednio przed snem oraz rano po śniadaniu, a także unikać jedzenia bezpośrednio po szczotkowaniu zębów. Rozwinięta próchnica to bolesny problem, często trudny do szybkiego wyleczenia, warto zatem skupić się na jej właściwej profilaktyce.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Próchnica zębów jest to trwale uszkodzone miejsce w twardej powierzchni zębów, które przekształca się w małe otwory lub dziurki. Choroba ta jest spowodowana kombinacją czynników, takich jak bakterie w…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaPróchnica zębów
KategoriaDziecko,
Higiena jamy ustnej,
Jama ustna,
Ząbkowanie
TematyDziecko,
Higiena jamy ustnej,
Profilaktyka
AutorMaria Bialik
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji09.12.2022
Bibliografia3 źródła