Przeciwwskazania

Nie powinieneś stosować leków zawierających wierzbownicę drobnokwiatową jeśli jesteś uczulony na tę roślinę. Jeśli masz problemy z nerkami, także powinieneś unikać tych leków – mogą one obciążyć nerki. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny unikać produktów z wierzbownicą drobnokwiatową, bo nie ma wystarczająco badań na temat ich bezpieczeństwa w tych okresach.

Działania niepożądane

Wierzbownica drobnokwiatowa jest zazwyczaj dobrze tolerowana, ale u niektórych osób może powodować działania niepożądane. Do tych działań mogą należeć nudności, wymioty, biegunka lub ból brzucha. Może też powodować reakcje alergiczne, takie jak wysypka, swędzenie czy problemy z oddychaniem. W rzadkich przypadkach może prowadzić do problemów z układem moczowym, jak ból nerek.

Surowiec zielarski

liście, kwiaty, ziele, korzeń

Skład chemiczny

Wierzbownica drobnokwiatowa zawiera wiele aktywnych związków chemicznych, w tym: flawonoidy (m.in. izoramnetyna, kwercetyna), fitosterole, kwas salicylowy, saponiny, tanniny, triterpeny, irydoidy (m.in. aucubina), fenolokwasy (np. kwas kawowy, kwas chlorogenowy, kwas shikimowy). Wszystkie te związki mają istotne właściwości biologiczne i lecznicze.

Działanie

Wierzbownica drobnokwiatowa jest rośliną, która pomaga w regulacji pracy nerek i układu moczowego. Przepłukuje drobne kamienie nerkowe i pomaga usuwać szkodliwe substancje. Dodatkowo ma właściwości przeciwzapalne, co może pomóc łagodzić stany zapalne w organizmie.

Zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa to roślina, której ekstrakty znajdują się w niektórych lekach. Najczęściej stosuje się je na problemy z układem moczowym. Pomocne mogą być na przykład w leczeniu niezakaźnych zapaleń pęcherza, stanów zapalnych dróg moczowych, kamieni nerkowych, czy przy częstym oddawaniu moczu. Zawsze jednak leki z wierzbownicą powinno się zażywać po konsultacji z lekarzem.

Najważniejsze interakcje z lekami

Wierzbownica drobnokwiatowa nie powinna być stosowana razem z lekami obniżającymi ciśnienie krwi, ponieważ może nasilić ich działanie. Powinno się też unikać jej przyjmowania z lekami moczopędnymi, bo może zwiększyć ilość wydalanego moczu. Jeśli zażywasz leki na serce lub niewydolność nerek, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz przyjmować wierzbownicę.