Dostępne postaci leku

Pastylki twarde, tabletki do ssania, aerozol do stosowania w jamie ustnej

Działanie

Flurbiprofen to lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Działa poprzez blokowanie działania specyficznych enzymów w organizmie (znanych jako COX-1 i COX-2), które są odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn – substancji, która powoduje ból, obrzęk i gorączkę. Dzięki temu łagodzi on ból i stan zapalny.

Wskazania

Flurbiprofen wykorzystywany jest przede wszystkim w objawowym leczeniu bólu gardła u pacjentów powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nie powinniśmy stosować leków zawierających flurbiprofen, jeśli kiedykolwiek mieliśmy reakcję alergiczną na ten lek lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Osoby cierpiące na choroby żołądka, wrzody czy krwawienia z żołądka również powinny unikać stosowania flurbiprofenu. Jeśli mamy powazne problemy z nerkami, wątrobą, sercem, astmą lub ciężką niewydolnością serca, przyjmowanie flurbiprofenu może być niebezpieczne. Także kobiety w ostatnim trymestrze ciąży i karmiące piersią nie powinny stosować tego leku.

Działania niepożądane

Flurbiprofen, podobnie jak inne leki, może powodować pewne działania niepożądane. Mogą to być dolegliwości takie jak ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, zawroty głowy, senność czy ból głowy. W niektórych przypadkach może zaistnieć ryzyko owrzodzenia żołądka lub krwawienia. W rzadkich przypadkach flurbiprofen może wywołać problemy z sercem oraz reakcje alergiczne jak wysypka czy kłopoty z oddychaniem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie flurbiprofenu może powodować: ból brzucha, nudności, wymioty, ból głowy, zawroty głowy, senność, a nawet utratę świadomości. W przypadku zauważenia tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Środki ostrożności

Nie należy stosować flurbiprofenu będąc w ciąży lub karmiąc piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej. Poza tym, należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z astmą.