leki-orange

Jak leczyć zapalenie krtani?

Zapalenie krtani – jak leczyć?

Krtań jest pojedynczym narządem mieszczącym się w górnym odcinku układu oddechowego. Łączy ona gardło z tchawicą, a jej najważniejszą funkcją jest wydawanie dźwięków u człowieka. Dlatego pojawienie się stanu zapalnego krtani skutkuje problemami z mówieniem, uciążliwą chrypką i obniżeniem jakości głosu.

Zapalenie krtani, choć daje dość jasne objawy, rozróżnia się na wiele jednostek chorobowych w zależności od przyczyn powstania i szybkości rozwoju. Najczęściej osoby dorosłe dotyka ostre nieżytowe zapalenie krtani, które zwykle trwa od 3 do 7 dni. Stan ten nie wymaga leczenia szpitalnego i przy odpowiednim leczeniu objawowym ustępuje sam.

Jakie są przyczyny zapalenia krtani?

Głównymi sprawcami powstania stanu zapalnego w obrębie krtani są wirusy. Początkowo obejmują infekcją okolice nosa i gardła, a następnie drogą zstępującą przenoszą się w okolice krtani, a czasem nawet tchawicy i oskrzeli. We wczesnych stadiach miejscowe uszkodzenie nabłonka krtani przez patogeny powoduje jej przekrwienie i obrzmienie, co skutkuje u chorych dużymi trudnościami w mówieniu. Następnie organizm próbuje ochronić się przed infekcją i „wysyła” w miejsce infekcji białe krwinki, które mają za zadanie usunąć wirusy. Proces ten natomiast wzmaga obrzęk strun głosowych i nasila produkcję śluzu drażniącego błony śluzowe krtani i gardła. Stąd objawy chrypki, uczucia zalęgającej/odrywającej się wydzieliny i częstego odchrząkiwania.

Jakie są objawy zapalenia krtani?

W zależności od tego jak rozległy jest stanu zapalny w górnym odcinku dróg oddechowym (który może również objąć sąsiadujące obok gardło i tchawicę) chory skarży się na następujące objawy:

  • chrypka,
  • uczucie drapania, pieczenia w gardle,
  • dyskomfort i ból w gardle, szczególnie na skutek mówienia,
  • obniżenie jakości głosu, gdzie późniejszych etapach może dojść do całkowitej utraty głosu,
  • suchy, napadowy kaszel,
  • częste odchrząkiwanie,
  • suchość w gardle.

Co jeśli to nie infekcja?

Ostre zapalenie krtani może być również spowodowane nadużywaniem głosu, alergią, przewlekłym zapaleniem zatok, chorobą refluksową przełyku, astmą, zanieczyszczonym i suchym powietrzem czy nałogowym paleniem tytoniu. Wszystkie te czynniki sprzyjają również nawracaniu problemu na skutek ciągłego narażania błony śluzowej na czynniki drażniące i powstaniu przewlekłego stanu zapalnego.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Leczenie, w przypadku wirusowego zapalenia krtani, jest głównie objawowe. Stosuje się w większości leki bez recepty, tj.: preparaty nawilżające śluzówkę (w postaci aerozolu czy pastylek do ssania), mukolityczne (pomagające usunąć zalegającą wydzielinę), przeciwkaszlowe (by uniknąć podrażniania krtani), obkurczające błonę śluzową nosa (w postaci spray’u do 5-7 dni) czy przeciwbólowe i przeciwzapalne tabletki do ssania w przypadku stanu zapalnego w obrębie gardła. W przypadku wystąpienia znacznego obrzęku krtani zaleca się również włączenie wziewnych glikokortykosteroidów. Natomiast jeśli rozwinie się nadkażenie bakteryjne w przebiegu ostrego nieżytowego zapalenia krtani, konieczne jest włączenie antybiotyku.

Jak wspomóc proces leczenia?

Odpoczynek od mówienia

Najbardziej oczywistym i najbardziej pomocnym lekiem jest po prostu co najmniej kilkudniowy odpoczynek od mówienia i pozwolenie strunom głosowym na niezbędną regenerację. Zazwyczaj nie jest jednak możliwe zupełnie zamilknąć. Jeśli wystąpi konieczność mówienia, zaleca się używania swojego normalnego, w miarę pełnego głosu tylko w trochę niższej tonacji. Szeptania natomiast należy unikać, ponieważ zdecydowanie bardziej napina i obciąża struny głosowe.

Czyste powietrze i inhalacje

W miarę możliwości dobrze byłoby zadbać również o jakość powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy. Inwestycję w domowy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem lub nawilżacze ultradźwiękowe mogą rozważyć osoby, które obserwują u siebie częste nawracanie objawów zapalenia krtani.

Jeśli choroba ma charakter ostry, zamiast zakupu specjalistycznego sprzętu można również wspierać się inhalacjami izotonicznym roztworem chlorku sodu (0,9% NaCl) czy domowymi inhalacjami parą wodną. Podczas odpoczynku w domu można zwiększyć nawilżenie pomieszczenia również przez rozwieszenie mokrego prania, wilgotnych firanek w oknie lub umieszczenie mokrego ręcznika czy ceramicznego pojemnika z wodą na grzejniku. Wdychanie nawilżonego powietrza (przez nos, który jest naszym naturalnym filtrem i ogrzewaczem powietrza) zwiększa wilgotność górnych oddechowych i pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny.

Modyfikacja diety

Jeśli pacjent, u którego zdiagnozowano ostre nieżytowe zapalenie krtani, ma również tendencję do objawów zgagi i refluksu po konkretnych produktach (w szczególności tłustych, smażonych i ostrych potraw, czekolady, alkoholu, napojów kofeinowych czy naparów z mięty) w tym czasie powinien ich szczególnie unikać i wprowadzić lekkostrawną dietę z dużą ilością przyjmowanych płynów. Zarzucanie treści żołądkowej może dodatkowo podrażniać błonę śluzową i mimo stosowanego innego leczenia objawy mogą się utrzymywać lub nasilać. W przypadku, gdy u pacjenta leczącego się już na refluksową chorobę przełyku zostaje zdiagnozowanie ostre nieżytowe zapalenie krtani, może okazać się konieczne zwiększenie dawek lub częstsze przyjmowanie leków stosowanych w zaburzeniach wydzielania kwasu żołądkowego.

Palenie papierosów

Palenie papierosów nie tylko nie umożliwi pełnego wyzdrowienia w przypadku zapalenia krtani, ale może też być czynnikiem nasilającym objawy i przyczyniającym się do ich nawracania. Utrzymująca się przez wiele tygodni chrypka, chrząkanie i uczucie pieczenia czy drapania w gardle może być wynikiem częstego narażania błony śluzowej krtani na dym tytoniowy. Wśród nałogowych palaczy występuje też duże prawdopodobieństwo powstawania obrzęków bądź polipów w obrębie tego narządu, a nawet nowotworów.

Zapalenie krtani u dzieci

Jeśli zauważymy niepokojące objawy, świadczące o zapaleniu krtani u dziecka powinno być to niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Zarówno z powodu odmienności położenia jak i budowy anatomicznej krtani u dzieci oraz niewykształconym w pełni mechanizmom układu odpornościowego choroba ta ma zupełnie inny przebieg w porównaniu do osób dorosłych.

Szczególnie narażone na rozwój tego typu zapaleń są dzieci od 6. miesiąca życia do 6. roku życia. W tym okresie narząd krtani nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i anatomicznie ułożony jest nieco wyżej. Gdy śluzówka krtani zostanie dotknięta stanem zapalnym rozwija się obrzęk, który jest szczególnie niebezpieczny u dzieci i może prowadzić do trudności z oddychaniem.

Typy zapalenia krtani u dzieci

W praktyce klinicznej rozróżnia się 3 typy ostrego zapalenia krtani:·

  • ostre podgłośniowe zapalenie krtani, które przebiega z chrypką, stridorem (świstem/szemerem krtaniowym), „szczekającym” lub „foczym” kaszlem krtaniowym i epizodami duszności;
  • zapalenie nagłośni, gdzie przyczyną jest infekcja bakteryjna, a objawami charakterystycznymi jest ból podczas przełykania, wysoka gorączka i ślinotok. Obecnie rzadko diagnozowane ze względu na rozpowszechnienie szczepień przeciwko H.influenzae i umieszczenie ich w Programie Szczepień Ochronnych jako obowiązkowe u dzieci pomiędzy 6. tygodniem a 2. r.ż.;
  • zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli, które pierwotnie spowodowane jest infekcją wirusową, jednak z czasem rozwija się nadkażenie bakteryjne jako bardzo rzadko występujące powikłanie ostrego podgłośniowego zapalenia krtani.

W przypadku dzieci, w celu uniknięcia którejkolwiek z wymienionych chorób kluczowa jest profilaktyka. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe leczenie każdej infekcji i niepozostawianie żadnych niedoleczonych objawów przeziębienia. Zalecane jest częste wietrzenie pomieszczeń, utrzymanie ich odpowiedniego nawilżenia oraz unikanie narażania dzieci na wszelkie czynniki drażniące, w szczególności dym tytoniowy.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Ostre zapalenie krtani jest to krótkotrwały stan zapalny krtani spowodowany infekcją wirusową podobną do tej, która powoduje przeziębienie, nadwyrężeniem głosu (krzyczenie, nadużywanie głosu) lub infe…
Omawiane substancje
Podsumowanie
SchorzeniaOstre zapalenie krtani
KategoriaLeki na receptę,
Przeziębienie i grypa,
Układ oddechowy
TematyChoroby wirusowe,
Infekcje dróg oddechowych
AutorKarina Kordalewska
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji19.08.2022
Bibliografia5 źródeł