Dostępne postaci leku

Aerozol do nosa, tabletki dopoliczkowe, roztwór do wstrzykiwań, tabletki podjęzykowe, system transdermalny

Działanie

Fentanyl to bardzo silny lek przeciwbólowy, który działa na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. Łączy się z receptorami opioidowymi, dzięki czemu hamuje uczucie bólu.

Wskazania

Fentanyl to silny lek przeciwbólowy, który przepisuje się w przypadkach bardzo silnego, przewlekłego bólu, na przykład u osób chorych na nowotwór. Bywa stosowany także w medycynie ratunkowej, podczas operacji lub w innych sytuacjach wymagających natychmiastowego złagodzenia intensywnego bólu.

Przeciwwskazania

Leki z Fentanylem nie powinny być stosowane, jeśli masz uczulenie na ten składnik. Innym przeciwwskazaniem jest depresja oddechowa.

Działania niepożądane

Fentanyl to silne lekarstwo przeciwbólowe, które może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Możesz czuć się senne, zawroty głowy lub nudności. Możesz też mieć problemy z trawieniem, co powoduje zaparcia. U niektórych osób fentanyl może powodować problemy z oddychaniem. Jeżeli odczuwasz którekolwiek z tych objawów, powinieneś skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Najcięższym objawem przedawkowania fentanylu jest depresja oddechowa. Jeśli zauważysz u kogoś takie objawy, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy. Najważniejsze jest, aby osoba przedawkowująca fentanyl otrzymała jak najszybciej profesjonalną pomoc.

Środki ostrożności

Fentanyl to jeden z najsilniejszych leków przeciwbólowych. Należy go stosować tylko pod nadzorem lekarza. Uważaj, aby nie przekroczyć zaleconej dawki, ponieważ może to prowadzić do przedawkowania i poważnych problemów zdrowotnych.