Dostępne postaci leku

Alantoina jest dostępna w postaci preparatów do stosowania zewnętrznego – maści, kremów, żeli, balsamów, toników oraz emulsji.

Popularne połączenia

Alantoina w preparatach złożonych najczęściej występuje w połączeniu z dekspantenolem, cholekalcyferolem lub retinolem.

Działanie

Alantoina jest lekiem o działaniu keratolitycznym. Powoduje oczyszczanie się ran, pobudza ziarninowanie, ułatwia oddzielenie się tkanki martwiczej oraz pobudza procesy regeneracji naskórka.

Wskazania

Alantoina jest stosowana w leczeniu lub zapobieganiu suchej, szorstkiej, łuszczącej się, swędzącej skóry oraz drobnych podrażnień skóry, a także oparzeń.

Dzięki zapobieganiu odkładaniu keratyny wpływa na proces nadmiernego rogowacenia. Co więcej, pobudza wzrost tkanek, przez co przyspiesza gojenie ran i podrażnień.

Alantoina jest częstym składnikiem kosmetyków dla dzieci oraz osób z atopowym zapaleniem skóry.

Przeciwwskazania

Alantoina nie powinna być stosowana w przypadku reakcji nadwrażliwości, a także na zmiany skórne z obecnością zmian sączących w okresie zaostrzenia stanu zapalnego.

Działania niepożądane

Podczas stosowania preparatów zawierających alantoinę może dojść do wystąpienia działań niepożądanych takich jak: reakcje nadwrażliwości oraz podrażnienie skóry.

Przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania alantoiny.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, podrażnienia w miejscu podawania leku należy natychmiast zaprzestać jego stosowania.