, , , , , ,

Sól epsom – właściwości i działanie

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Sól epsom – kiedy warto ją stosować?

Sól Epsom to połączenie kwasu siarkowego i magnezu. Jest potwornie gorzka. Kiedyś lekarze zalecali ją w zaparciach. Wciąż jest ważnym preparatem w apteczce ratownika medycznego i lekarza pogotowia medycznego. Od jakiegoś czasu pacjenci pytają w aptece o sól Epsom. Interesuje ich, która jest najlepsza. Skąd zainteresowanie siarczanem magnezu? Czy odkryto jakieś nowe właściwości soli Epsom? 
Sól epsom – kiedy warto ją stosować?

Sól Epsom co to jest?

Sól Epsom to połączenie kwasu siarkowego i magnezu. Jest potwornie gorzka. Kiedyś lekarze zalecali ją w zaparciach. Wciąż jest ważnym preparatem w apteczce ratownika medycznego i lekarza pogotowia medycznego. Od jakiegoś czasu pacjenci pytają w aptece o sól Epsom. Interesuje ich, która jest najlepsza. Skąd zainteresowanie siarczanem magnezu? Czy odkryto jakieś nowe właściwości soli Epsom?

Sól Epsom — właściwości lecznicze

Sól Epsom znana była już w starożytnej medycynie. Dla chemika jest to siarczan magnezu. Pacjenci i aptekarze używają częściej nazwy sól gorzka. Są to duże, białe kryształki o gorzkim smaku. Kiedyś pomagała pacjentom pozbyć się zaparć. Dzisiaj rzadko stosuje się ją doustnie. Częściej w postaci roztworu w ratownictwie medycznym. Ponieważ hamuje przewodnictwo w płytce nerwowej, czyli w miejscu łączenia mięśni i układu nerwowego. Podany dożylnie roztwór soli Epsom blokuje przewodzenie impulsów i pobudzenie mięśnia. Czasami takie działanie ratuje życie [1].

Siarczan magnezu — zastosowanie

Roztwór siarczanu magnezu lekarze podają w stanach zagrożenia życia lub w niedoborze magnezu. Wybierają drogę dożylną, bo działa najszybciej. Sól Epsom podaj się w:

 • ciąży w rzucawce,
 • alkoholizmie,
 • marskości wątroby,
 • ostrym zapaleniu trzustki,
 • żywieniu pozajelitowym niezawierającym magnezu,
 • nerwicach przebiegających z pobudzeniem psychoruchowym, stanach drgawkowych
 • stanach po zawale serca,
 • zaburzeniach rytmu serca [1].
 • i wspomagająco w chorobach układu krążenia.

Obecnie Sól Epsom rzadko zalecają lekarze doustnie jako środek przeczyszczający [1].

Obecnie Sól Epsom — nowe zastosowanie

Dużo osób wybiera sól Epsom jako dodatek do kąpieli. Zachęcają ich doniesieniom o dużo lepszej wchłanialności magnezu przez skórę niż takiego w tabletkach. Poza tym podanie magnezu w postaci soi Epsom przez skórę chroni układ pokarmowy. Transdermalna droga omija żołądek i chroni błonę żołądka przed podrażnieniem. Magnez przez skórę podobno wchłania się 100%. Dużą rolę odgrywają mieszki włosowe. Jednak badania wchłanialności dotyczyły chlorku magnezu. Dane o soli Epsom nie są optymistyczne. Dodatkowo pojawiają się ostrzeżenia.

Mimo to w pewnych kręgach pacjenci korzystają z kąpieli w sol Epsom [2].

Uspokajające kąpiele w soli Epsom?

Magnez jest niezwykle ważnym pierwiastkiem. Bierze udział w około 300 reakcjach enzymatycznych. Dzięki magnezowi pracuje układ nerwowy, krążenia, wspomaga także metalizm składników odżywczych. Przypisuje mu się właściwości uspakajające. Być może dlatego sól Epsom stosuje się w postaci kąpieli. Jednak badania nie potwierdzają lepszego wchłaniania Soli Epsom przez skórę i korzystnych skutków kąpieli. Mimo to wiele osób odczuwają korzyści z kąpieli w soli Epsom

Korzyści z kąpieli w soli Epsom

Entuzjaści donoszą o korzystnym wpływie kąpieli w soli Epsom. Kąpiele w soli Epsom maja działanie

Odprężające

Według niepotwierdzonych doniesień kąpiel w soli Epsom odpręża i łagodzi stres. A to dzięki wyższemu poziomowi serotoniny, czyli hormonowi szczęścia.

Ból w mięśniach

Kąpiel w soli Epsom rozluźniania mięśnie. Pomaga w bólu ramion i głowy. Nawet w migrenach.

Zapalenie

Eksperci twierdzą, że kąpiel zmniejsza stany zapalne w komórkach i narządach. Dzięki temu unikniesz wielu chorób prozapalnych na przykład chorób jelit, łuszczycy lub reumatoidalnych.

Podkreślę, że badania nie potwierdziły doniesień o korzystnym wpływie kąpieli w soli Epsom na wymienione choroby. Nie zanotowano także działań niepożądanych.

Jak przygotować kąpiel z solą Epsom?

Wsyp około 300 g soli Epsom do wanny z gorącą wodą. Skontroluj temperaturę wody, aby nie była zbyt wysoka. Powoli wejdź do wanny i usiądź wygodnie, się zrelaksuj. Wystarczy 15 minut kąpieli. Chętni mogą dodać olej eteryczny, na przykład:

 • lawendowy,
 • różany,
 • z bergamoty
 • jaśminowy,
 • eukaliptusowy.

Upewnij się, czy Twoja wanna i hydraulika są odporne na działanie soli magnezu [3].

Kąpiele w soli Epsom – na co trzeba uważać?

Nie ma potwierdzenia o działaniach niepożądanych kąpieli w soli Epsom. Jedak nawet promotorzy kąpieli zalecają, aby w niektórych przypadkach się powstrzymać. Szczególnie gdy cierpisz na

 • ciężkie zapalenie skóry.
 • Infekcje skóry
 • masz otwarte rany.
 • Lub poważne oparzenia [3].

Sól Epsom — jaka jest najlepsza?

Na pewno interesuje Cię, która sól Epsom jest najlepsza. Zdecydowanie odradzam zakupy w internecie. Miejscem pewnych zakupów jest apteka. Tam otrzymasz sol gorzką spełniającą wymagania Farmakopealne. Gwarantuje to najwyższa jakość produktu. Jedyną barierą jest wyższa cena.

Do wyboru są produkty dwóch producentów.

 • Magnezu siarczan (proszek) Hasco -Lek proszek w opakowaniach 100 g, 25 g
 • Magnezu siarczan siedmiowodny Aflofarm (proszek) 25,0 g.

Bibliografia

 1. Janiec, W., Folwarczna, J., Cegieła, U., (farmacja), A. J., Janiec, R., Kaczmarczyk-Sedlak, I., Londzin, P., Nowińska, B., Podwińska, E., Pytlik, M., Śliwiński, L., & Trzeciak, H. I. (2021). Kompendium farmakologii.
 2. Ledwoń, A. M., Lau, K., & Jośko-Ochojska, J. (n.d.). Transdermal magnesium therapy – should it be done? Annales Academiae Medicae Silesiensis, 75, 69–77. https://doi.org/10.18794/aams/134139
 3. Team, W. (2022, April 28). Should you take an epsom salt bath? Cleveland Clinic. https://health-clevelandclinic-org.translate.goog/7-things-you-probably-didnt-know-about-epsom-salt/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Powiązane produkty

 • Magnezu siarczan, proszek do sporządzania roztworu doustnego/Hasco-Lek
  Lek bez recepty
  proszek do sporządzania roztworu doustnego/Hasco-Lek

Omawiane substancje

 • Siarczan magnezu

  Siarczan magnezu to biały proszek, który jest stosowany jako suplement diety. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu i siarczanu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Mięśnioból (myalgia)

  Mięśnioból to dolegliwość, która może występować w różnych częściach ciała i być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak przemęczenie, choroby zakaźne czy choroby reumatyczne. Objawia się bólem, sztywnością i osłabieniem mięśni.
 • Złe samopoczucie i zmęczenie

  Schorzenie może objawiać się różnymi objawami, takimi jak bóle, osłabienie czy problemy z trawieniem. Wczesne wykrycie choroby i odpowiednie leczenie są kluczowe dla szybkiego powrotu do zdrowia.
 • Zmęczenie

  Zmęczenie jest powszechnym schorzeniem, które może mieć różne przyczyny i objawy. Może wpływać na jakość życia i funkcjonowanie codzienne.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , .