leki-orange

Ronapreve i Regkirona-nowe leki na Covid-19

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) w czwartek 11 listopada 2021 roku wydał pozytywną opinię dotyczącą dopuszczenia do obrotu dwóch leków w leczeniu Covid-19 na terenie Europy. Według CHMP korzyści wynikające z przyjmowania tych leków są wyższe niż ewentualne ryzyko

Oba preparaty zawierają przeciwciała monoklonalne. Są to białka produkowane przez jeden klon limfocytów B. Przeciwciała monoklonalne wiążą się z tym samym antygenem z taką samą siłą.

Według badań podanie tych leków do 7 dni po wystąpieniu pierwszych objawów infekcji zmniejsza ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu Covid-19. EMA przekazała swoją rekomendację Komisji Europejskiej, która formalnie dopuści leki do obrotu w Europie.

Regkirona nowym lekiem na Covid-19

Pierwszym z zatwierdzonych przez EMA leków w leczeniu Covid-19 jest Regkirona. Substancją czynną zawartą w tym preparacie jest regdanwimab. Regdanwimab wiąże się z domeną wiążącą receptora (RBD) białka spike(s) wirusa SARS-CoV-2. W efekcie wirus jest blokowany i nie może wejść do komórki, co hamuje zakażenie SARS-CoV-2. Regkirona będzie podawany dożylnie w formie 90-minutowej infuzji. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie potwierdzonego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u dorosłych pacjentów, którzy nie wymagają podawania dodatkowego tlenu z powodu COVID-19 i u których istnieje wysokie ryzyko przejścia ciężkiej postaci COVID-19. Na ciężką postać Covid-19 narażone są osoby chorujące m.in. na przewlekłą chorobę płuc, cukrzycę, czy nadciśnienie. Przeciwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze. Aczkolwiek badania pokazują, że ciężkie reakcje nadwrażliwości na przeciwciała monoklonalne występują bardzo rzadko.

Czytaj więcej: Paxlovid i Lagevrio-porównanie dwóch nowych terapii na Covid-19

Ronapreve-kolejne przeciwciała monoklonalne w leczeniu Covid-19

Kolejnym preparatem zarejestrowanym w leczeniu Covid-19 jest Ronapreve. Ronapreve to preparat złożony zawierający dwie substancje czynne: kasiriwimab oraz imdewimab. Mechanizm działania tych przeciwciał monoklonalnych jest taki sam jak regdanwimabu. Substancje wiążą się z receptorem białka spike hamując zakażenie. Oba składniki są przeciwciałami monoklonalnymi. Lek ten podobnie jak Regkirona jest podawany w formie infuzji dożylnej. Ronapreve został zarejestrowany do stosowania w leczeniu Covid-19 u osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 lat i mają masę ciała powyżej 40 kg. Ronapreve tak jak Regkirona może być podawany osobom, które nie wymagają podawania tlenu i wykazują ryzyko rozwinięcia się ciężkiej postaci choroby.

Przeciwciała monoklonalne w ciąży

Regdanwimab, kasiriwimab oraz imdewimab mogą przenikać przez łożysko i być potencjalnie przenoszone z matki na rozwijający się płód. Wpływ tych leków na płód jest nieznany, gdyż nie przeprowadzono takich badań. Nie wiadomo również czy leki te przechodzą do mleka matki oraz, czy wpływają na rozwój dziecka.

Źródło: 1. https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/ronapreve-epar-product-information_en.pdf; 2. https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/celltrion-use-regdanvimab-treatment-covid-19-article-53-procedure-conditions-use-conditions_en.pdf

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaLeki przeciwwirusowe
TematyCOVID-19,
Leki na COVID-19,
SARS-CoV-2
AutorRedakcja leki.pl
Ostatnia aktualizacja11 miesięcy temu
Data publikacji12.11.2021