Jakie są wcierki z minoksydylem na łysienie androgenowe?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj efekty stosowania wcierek z minoksydylem! Czy pomagają na łysienie?

Wypadanie włosów dla wielu osób jest problematyczną sprawą. U podłoża problemu może leżeć wiele czynników, dlatego często działania są nietrafione i nie przynoszą pożądanego efektu. Minoksydyl jest preparatem, który można stosować zewnętrznie i w przypadku niektórego rodzaju łysienia daje dobre rezultaty.
Poznaj efekty stosowania wcierek z minoksydylem! Czy pomagają na łysienie?

Minoksydyl — co to za substancja?

Minoksydyl to związek, który stosuje się doustnie oraz miejscowo. W przypadku stosowania doustnego odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, ale w tym artykule skupimy się głównie na jego miejscowym użyciu. Uważa się, że zwiększa on przeżywalność komórek w warstwie brodawkowatej skóry oraz stymuluje wzrost włosów. W przypadku stosowania doustnego dochodzi głównie do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a ten efekt może wpływać na zwiększenie przeżywalności komórek włosów i mieszków włosowych [1].

Minoksydyl na łysienie androgenowe. Na co jeszcze pomaga?

Minoksydyl stosuje się głównie do leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne i spowodowane jest nadwrażliwością na androgeny. U podłoża problemu leży skrócenie ważnej fazy wzrostu włosa — anagenu. W efekcie dochodzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych, co powoduje, że nowe włosy stają się coraz mniejsze i cieńsze — aż przestaną rosnąć [2].

Oprócz tego minoksydyl ma również wiele zastosowań off-label, takich jak:

 • leczenie łysienia plackowatego,
 • poprawa jakości brody lub brwi,
 • poprawa kondycji włosów po chemioterapii,
 • leczenie zespołu łysienia anagenowego bądź telogenowego,
 • leczenie zaburzenia określanego jako włosy paciorkowate – Monilethrix [3].

Minoksydyl bez recepty – jak go stosować?

Preparaty zawierające minoksydyl dostępne są w aptekach bez recepty i stosowane są na wypadanie włosów. Występują w formie płynu do stosowania na skórę wraz z odpowiednią końcówką do podawania. Stężenie substancji leczniczej wynosi 2% lub 5%.

Dostępne preparaty: Alocutan, Alocutan Forte, Alopexy, DX2LEK, Loxon 2%, Loxon Max, Minorga, Minovivax 2%, Minovivax 5%, Piloxidil.

Aplikacja roztworu wydaje się być prostą czynnością, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby terapia była efektywna:

 • Lek nanoś na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia.
 • Minoksydyl stosuj tylko na czystą i suchą skórę głowy.
 • Po każdorazowym naciśnięciu pompki wmasuj płyn delikatnie opuszkami palców.
 • Po aplikacji produktu leczniczego nie myj i nie zwilżaj głowy przez minimum 4 godziny. Można natomiast układać włosy, np. za pomocą grzebienia, ale bez stosowania innych środków kosmetycznych [4].

Wcierki na łysienie androgenowe – jak je dawkować?

Maksymalna dobowa dawka minoksydylu wynosi 100 mg na dobę. W przypadku leków z 5% minoksydylem odpowiada to 2 ml roztworu. Produkty lecznicze stosuje się dwa razy dziennie – rano i wieczorem [4].

Przed każdorazowym zastosowaniem leku należy przeczytać w ulotce, ile rozpyleń jest zalecanych jednorazowo, gdyż różni się to w zależności od producenta.

Minoksydyl – szampon?

Minoksydyl niestety nie występuje w formie szamponów, jedynie płynów do stosowania na skórę głowy. Wynika to m.in. z faktu, iż aby uzyskać zadowalający efekt, minoksydyl musi pozostawać w kontakcie ze skórą minimum kilka godzin. Jest to niemożliwe w przypadku szamponów, które spłukuje się po kilkunastu-kilkudziesięcu sekundach.

Minoksydyl – efekty. Czego można się spodziewać po zastosowaniu wcierek z minoksydylem?

Jeśli cierpisz na wyżej wymienione dolegliwości to minoksydyl działa i daje realny efekt. Niestety wymaga to cierpliwości, gdyż efekty terapii pojawiają się zwykle po 3-4 miesiącach codziennego stosowania. Co więcej, aby utrzymać efekty, powinno się dalej stosować lek – nawet do 1 roku. Natomiast jeśli po 4 miesiącach użytkowania nie pojawia się jakakolwiek poprawa, to należy poszukać innych możliwości terapeutycznych [3-4].

Czy można stosować minoksydyl doustnie?

Istnieje alternatywa względem miejscowego stosowania minoksydylu. Można rozważyć leczenie doustne. Niestety w Polsce nie ma dostępnych preparatów z tą substancją leczniczą do podania per os. W tym przypadku można pomyśleć o wykorzystaniu receptury aptecznej do przygotowania odpowiedniej postaci leku dla konkretnego przypadku.

Badania wykazały, że doustny minoksydyl jest dobrze tolerowany i daje zadowalające efekty – nawet u osób z niepowodzeniem innych terapii. Dawkowanie minoksydylu waha się od 0,25 mg do 5 mg i wygląda następująco:

 • kobiety: od 0,25 mg do 2,5 mg dziennie,
 • mężczyźni: od 1,25 mg do 5 mg dziennie [5].

Inne eksperymenty dowodzą natomiast tożsamych efektów terapeutycznych niezależnie od formy podania. Wykazano to w badaniu, w którym jedna grupa otrzymywała 1 mg minoksydylu na dobę doustnie a druga stosowała 5% roztwór minoksydylu [6].

Czy minoksydyl jest bezpieczny?

Preparaty zawierające minoksydyl są stosunkowo bezpieczne. Najczęściej pacjenci skarżą się na miejscowe działania niepożądane, np.:

 • zaczerwienienie,
 • świąd,
 • łuszczenie się skóry [2].

Na co uważać, stosując minoksydyl na wypadanie włosów?

Minoksydyl stosuje się tylko i wyłącznie na skórę zdrową. Nie powinniśmy go stosować, gdy:

 • chorujemy na łuszczycę,
 • skóra jest poparzona lub pokryta bliznami,
 • bezpośrednio po ogoleniu włosów,
 • stosujemy jednocześnie opatrunki okluzyjne bądź inne leki podawane miejscowo,
 • mamy na skórze głowy jakiekolwiek zranienia lub otarcia [4].

W przypadku podawania doustnego nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. Najczęściej obserwowano hipertrychozę, czyli nadmierne owłosienie na niektórych częściach ciała. Co ciekawe, nie było to powodem rezygnacji z terapii u większości pacjentów [6].

Bibliografia

 1. “Minoxidil | DrugBank Online.” [Online]. Available: https://go.drugbank.com/drugs/DB00350. [Accessed: 11-May-2021].
 2. C. H. Ho, T. Sood, and P. M. Zito, Androgenetic Alopecia. StatPearls Publishing, 2021.
 3. P. Suchonwanit, S. Thammarucha, and K. Leerunyakul, “Minoxidil and its use in hair disorders: A review,” Drug Design, Development and Therapy, vol. 13. Dove Medical Press Ltd., pp. 2777–2786, 2019.
 4. Alocutan Forte – Charakterystyka Produktu Leczniczego.
 5. A. Villani, G. Fabbrocini, J. Ocampo-Candiani, A. Ruggiero, and S. S. Ocampo-Garza, “Review of oral minoxidil as treatment of hair disorders: in search of the perfect dose,” Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. Blackwell Publishing Ltd, 2021.
 6. M. Randolph and A. Tosti, “Oral minoxidil treatment for hair loss: A review of efficacy and safety,” Journal of the American Academy of Dermatology, vol. 84, no. 3. Mosby Inc., pp. 737–746, 01-Mar-2021.

Powiązane produkty

 • Alocutan, aerozol na skórę, 20 mg/ml
  Lek bez recepty
  aerozol na skórę20 mg/ml
 • Alopexy, płyn na skórę, 5 %
  Lek bez recepty
  płyn na skórę5 %
 • DX2LEK, płyn na skórę, 20 mg/ml
  Lek bez recepty
  płyn na skórę20 mg/ml

Omawiane substancje

 • Minoksydyl

  Minoksydyl jest lekiem stosowanym w leczeniu łysienia androgenowego.Minoksydyl działa poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry głowy, co zwiększa przepływ krwi i pobudza wzrost włosów.
  Brak danych

Omawiane schorzenia

 • Łysienie androgenowe

  Łysienie androgenne jest chorobą genetyczną, która dotyka głównie mężczyzn i polega na stopniowym wypadaniu włosów z okolic skroni, czoła i wierzchołka głowy. Jest to schorzenie nieuleczalne, ale istnieją sposoby na jego zahamowanie i opóźnienie postępu.
 • Łysienie plackowate

  Łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna, która powoduje utratę włosów w określonych obszarach na skórze głowy. Choroba ta może wystąpić u osób w każdym wieku, ale najczęściej dotyka osoby w wieku od 20 do 40 lat.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .