Minoksydyl — co to za substancja?

Minoksydyl to związek, który stosuje się doustnie oraz miejscowo. W przypadku stosowania doustnego odpowiada za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, ale w tym artykule skupimy się głównie na jego miejscowym użyciu. Uważa się, że zwiększa on przeżywalność komórek w warstwie brodawkowatej skóry oraz stymuluje wzrost włosów. W przypadku stosowania doustnego dochodzi głównie do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a ten efekt może wpływać na zwiększenie przeżywalności komórek włosów i mieszków włosowych [1].

Kiedy stosować minoksydyl?

Minoksydyl stosuje się głównie do leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne i spowodowane jest nadwrażliwością na androgeny. U podłoża problemu leży skrócenie ważnej fazy wzrostu włosa — anagenu. W efekcie dochodzi do stopniowego zaniku mieszków włosowych, co powoduje, że nowe włosy stają się coraz mniejsze i cieńsze — aż przestaną rosnąć [2].

Oprócz tego minoksydyl ma również wiele zastosowań off-label, takich jak:

REKLAMA
REKLAMA
 • leczenie łysienia plackowatego,
 • poprawa jakości brody lub brwi,
 • poprawa kondycji włosów po chemioterapii,
 • leczenie zespołu łysienia anagenowego bądź telogenowego,
 • leczenie zaburzenia określanego jako włosy paciorkowate – Monilethrix [3].

Minoksydyl bez recepty – jak go stosować?

Preparaty zawierające minoksydyl dostępne są w aptekach bez recepty. Występują w formie płynu do stosowania na skórę wraz z odpowiednią końcówką do podawania. Stężenie substancji leczniczej wynosi 2% lub 5%.

Dostępne preparaty: Alocutan, Alocutan Forte, Alopexy, DX2LEK, Loxon 2%, Loxon Max, Minorga, Minovivax 2%, Minovivax 5%, Piloxidil.

Loxon Max

Alopexy

Alocutan

Aplikacja roztworu wydaje się być prostą czynnością, jednak należy pamiętać o kilku zasadach, aby terapia była efektywna:

 • Lek nanoś na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia.
 • Minoksydyl stosuj tylko na czystą i suchą skórę głowy.
 • Po każdorazowym naciśnięciu pompki wmasuj płyn delikatnie opuszkami palców.
 • Po aplikacji produktu leczniczego nie myj i nie zwilżaj głowy przez minimum 4 godziny. Można natomiast układać włosy, np. za pomocą grzebienia, ale bez stosowania innych środków kosmetycznych [4].

Wcierki na łysienie androgenowe – jak je dawkować?

Maksymalna dobowa dawka minoksydylu wynosi 100 mg na dobę. W przypadku leków z 5% minoksydylem odpowiada to 2 ml roztworu. Produkty lecznicze stosuje się dwa razy dziennie – rano i wieczorem [4].

Przed każdorazowym zastosowaniem leku należy przeczytać w ulotce, ile rozpyleń jest zalecanych jednorazowo, gdyż różni się to w zależności od producenta.

Minoksydyl – szampon?

Minoksydyl niestety nie występuje w formie szamponów, jedynie płynów do stosowania na skórę głowy. Wynika to m.in. z faktu, iż aby uzyskać zadowalający efekt, minoksydyl musi pozostawać w kontakcie ze skórą minimum kilka godzin. Jest to niemożliwe w przypadku szamponów, które spłukuje się po kilkunastu-kilkudziesięcu sekundach.

Minoksydyl – efekty

Jeśli cierpisz na wyżej wymienione dolegliwości to minoksydyl działa i daje realny efekt. Niestety wymaga to cierpliwości, gdyż efekty terapii pojawiają się zwykle po 3-4 miesiącach codziennego stosowania. Co więcej, aby utrzymać efekty, powinno się dalej stosować lek – nawet do 1 roku. Natomiast jeśli po 4 miesiącach użytkowania nie pojawia się jakakolwiek poprawa, to należy poszukać innych możliwości terapeutycznych [3-4] (czytaj więcej: Nadmierne wypadanie włosów — przyczyny i leczenie).

Co ze stosowaniem doustnym?

Istnieje alternatywa względem miejscowego stosowania minoksydylu. Można rozważyć leczenie doustne. Niestety w Polsce nie ma dostępnych preparatów z tą substancją leczniczą do podania per os. W tym przypadku można pomyśleć o wykorzystaniu receptury aptecznej do przygotowania odpowiedniej postaci leku dla konkretnego przypadku.

Badania wykazały, że doustny minoksydyl jest dobrze tolerowany i daje zadowalające efekty – nawet u osób z niepowodzeniem innych terapii. Dawkowanie minoksydylu waha się od 0,25 mg do 5 mg i wygląda następująco:

 • kobiety: od 0,25 mg do 2,5 mg dziennie,
 • mężczyźni: od 1,25 mg do 5 mg dziennie [5].

Inne eksperymenty dowodzą natomiast tożsamych efektów terapeutycznych niezależnie od formy podania. Wykazano to w badaniu, w którym jedna grupa otrzymywała 1 mg minoksydylu na dobę doustnie a druga stosowała 5% roztwór minoksydylu [6].

Czy minoksydyl jest bezpieczny?

Preparaty zawierające minoksydyl są stosunkowo bezpieczne. Najczęściej pacjenci skarżą się na miejscowe działania niepożądane, np.:

 • zaczerwienienie,
 • świąd,
 • łuszczenie się skóry [2].

Minoksydyl stosuje się tylko i wyłącznie na skórę zdrową. Nie powinniśmy go stosować, gdy:

 • chorujemy na łuszczycę,
 • skóra jest poparzona lub pokryta bliznami,
 • bezpośrednio po ogoleniu włosów,
 • stosujemy jednocześnie opatrunki okluzyjne bądź inne leki podawane miejscowo,
 • mamy na skórze głowy jakiekolwiek zranienia lub otarcia [4].

W przypadku podawania doustnego nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych. Najczęściej obserwowano hipertrychozę, czyli nadmierne owłosienie na niektórych częściach ciała. Co ciekawe, nie było to powodem rezygnacji z terapii u większości pacjentów [6].