Jod w tabletkach: na co pomaga i jaka jest rola jodu w organizmie człowieka?

Jod to pierwiastek, który odgrywa bardzo istotną rolę w produkcji hormonów tarczycy. Jednocześnie stanowi nieodłączny element prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Hormony tarczycy mają wpływ na metabolizm i codzienne funkcjonowanie. Ponadto zaburzenie prawidłowego uwalniania tych hormonów ma wpływ na pracę innych narządów, wykazujących aktywność wydzielniczą na przykład na przysadkę mózgową. Ponadto niezwykle istotna jest rola jodu w prawidłowym rozwoju płodu, więc suplementacja jodu u kobiet w ciąży jest jednym z obowiązkowych elementów [1,2].

Czym grozi niedobór jodu?

Jod jest pierwiastkiem, który w 100% pozyskujemy ze środowiska zewnętrznego. Człowiek nie ma zdolności wytwarzania jodu. W związku z tym w przypadku nieprawidłowej podaży w diecie łatwo można doprowadzić do występowania niedoboru. Skutkiem jest zachwianie syntezy hormonów tarczycy, a przewlekle może doprowadzić do rozwoju chorób takich jak na przykład niedoczynność tarczycy [1,2]. 

Jakie są źródła jodu w diecie?

Największą zawartością jodu cieszą się ryby, przede wszystkim świeży dorsz, mintaj i łosoś oraz wędzona makrela. Oprócz tego jod znajdziemy w produktach mlecznych, jajach, otrębach pszennych, brokułach, grochu i orzechach. W Polsce w ramach masowego uzupełnienia niedoborów produkujemy sól jodowaną. Dzięki temu produkt stosowany codziennie wspomaga nasz organizm w drogocenny jod [1,2]. 

REKLAMA
REKLAMA

Jakie jest dziennie zapotrzebowanie na jod?

Po stwierdzeniu stanów niedoborowych można zastosować preparaty bez recepty zawierające jod. Są one dostępne w różnych formach. Zalecenia dla dziennego spożycia jodu wynoszą:

  • 150 μg/dobę dla osób dorosłych
  • 250 μg/dobę dla kobiet w ciąży i w czasie laktacji
  • 50 μg/dobę w pierwszym roku życia
  • 90 μg/dobę 1-5 rok życia
  • 120 μg/dobę 6-12 lat [1,2]

Który preparat z jodem bez recepty wybrać?

Jod w tabletkach bez recepty

Tabletki z jodem znajdziemy w aptece pod nazwami:

Kelp Walmark

Jest to preparat, który zawiera jod w dawce 150 μg pochodzący z rośliny Fucus vesiculosus. Jest to glon, należący do brunatnic, który jest bardzo bogaty w jod. Wykorzystujemy go do produkcji naturalnych preparatów do suplementacji jodu. 1 tabletka preparatu zawiera 30 mg rośliny. Kelp z firmy Walmark ze względu na dawkę jest zalecany dla osób dorosłych. Jego cena waha się w okolicach 25-35zł.

Kelp Swanson

Konkurencyjnym preparatem jest Kelp z firmy Swanson. Źródłem jodu jest Ascophyllum nodosum, roślina pochodząca z Oceanu Atlantyckiego. Preparat zawiera 56 mg rośliny co odpowiada 225 μg jodu. Zaletą preparatu jest standaryzacja, która zapewnia dokładną ilość jodu, tak jak opisał producent. Preparat jest wskazany dla osób dorosłych i kosztuje 20-30zł. Niestety nie jest dostępny w każdej aptece.

Jod do picia i jod w kroplach

Inną formą podawania jest jod w kroplach. Preparat, który oferuje takie podanie jest Jodadrop. Krople zawierają jodan oraz jodek sodu i potasu. W 5 ml znajdziemy 150 μg jodu. Producent zaleca 3 ml dla osób dorosłych oraz 5 ml dla kobiet w ciąży, oraz karmiących. Koszty kropel wynoszą 50-60 zł. 1 opakowanie przy stosowaniu 5 ml dziennie starcza na 50 dni.

Najlepiej przyswajalny jod — który preparat wybrać?

Przede wszystkim nie należy suplementować jodu bez wykonania badań w celu stwierdzenia niedoboru. Nadmiar jodu może doprowadzić do licznych działań niepożądanych. Jego przedawkowanie daje długotrwałe skutki, ponieważ odkłada się w organizmie. Jeśli jednak lekarz zaleci suplementację, można wybrać któryś z dostępnych preparatów. Jeśli nie przeszkadza nam połykanie tabletek, dobrym wyborem będzie Kelp firmy Swanson, ponieważ posiada standaryzację. Dla osób, które posiadają problemy z połykaniem, lepszym wyborem będą krople [1].