Dostępne postaci leku

tabletki, roztwór do wstrzykiwań

Działanie

Furosemid, to lek, który pomaga Twoim nerkom pozbywać się nadmiaru wody i soli poprzez zwiększenie ilości produkowanego moczu. Działa na specyficzne struktury w nerkach zwane pętlą Henlego, blokując wchłanianie jonów sodowych i chlorkowych, przez co organizm musi pozbyć się ich przez mocz.

Wskazania

Leki zawierające Furosemid stosuje się najczęściej w przypadkach, gdy organizm zatrzymuje zbyt dużo wody i soli. Przykładowo, mogą to być stany takie jak obrzęki spowodowane niewydolnością serca, wątroby lub nerek, a także wysokie ciśnienie krwi. To lek moczopędny, czyli pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru wody przez służące do tego nerki.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś go używać, jeśli jesteś uczulony na ten lek czy masz problemy z oddawaniem moczu. Nie jest on też zalecany dla osób z ciężką niewydolnością nerek, z niskim ciśnieniem krwi, z dehydratacją, z ciężkimi zaburzeniami elektrolitowymi, czy też z niedoborem potasu czy sodu we krwi. Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii lekowej.

Działania niepożądane

Lek może powodować różne skutki uboczne. Możesz zauważyć uczucie osłabienia, zawroty głowy, dezorientację, spadek ciśnienia czy nawet omdlenia, szczególnie przy wstawaniu. Może również prowadzić do nudności, wymiotów, biegunki lub zaparć. Często powoduje też wzmożone oddawanie moczu. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się problemy ze słuchem, wysypka na skórze czy nieprawidłowe wyniki badań krwi.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania leku Furosemid mogą obejmować osłabienie, konfuzję, zawroty głowy, utratę apetytu, uczucie suchości w ustach czy problemy z oddychaniem. Możliwe jest również wystąpienie skurczów mięśni, nieregularnego bicia serca czy problemów z oddawaniem moczu. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub udaj na najbliższy oddział ratunkowy.

Środki ostrożności

Pamiętaj, aby monitorować ilość wydalanego moczu i unikać odwodnienia organizmu. Może on wpływać na poziom elektrolitów w Twoim ciele, więc Twoje samopoczucie i wyniki badań mogą wymagać wnikliwego obserwowania. Furosemid może powodować zawroty głowy lub omdlenia, szczególnie przy gwałtownym wstawaniu. Staraj się powoli wstawać z leżenia lub siedzenia. Unikaj spożywania alkoholu, który może pogorszyć te efekty.