Skąd się bierze problem zmęczonych oczu?

Zmęczone oczy najczęściej pojawiają się w wyniku zbyt niskiej częstotliwości mrugania. Przez to dochodzi do słabego rozprowadzania łez po powierzchni gałki ocznej. Wskutek tego oczy są suche i zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości zespołu suchego oka. Zbyt rzadkie mruganie jest wynikiem wpatrywania się w ekrany komputera i telefonu. Obecnie stanowi to bardzo powszechny problem, z którym przyszło nam się zmierzyć [1].

Jakie są objawy zmęczonych oczu?

Problem zmęczonych oczu wiąże się z brakiem odpowiedniego nawodnienia. Objawia się pieczeniem i uczuciem piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach dochodzi do pojawienia się zaczerwienienia. Objawy nasilają się zazwyczaj pod koniec dnia oraz wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mechanizmem obronnym oka jest nadmierne wytwarzanie łez, przez co często zmęczonym oczom towarzyszy obfite łzawienie. Jednak skład płynu łzowego jest nieprawidłowy, więc nie zapewnia odpowiedniego nawilżenia [1].

Co na zmęczone oczy?

W leczeniu zmęczonych oczu ważna jest diagnostyka, niestety wiele innych schorzeń objawia się w bardzo podobny sposób. Warto udać się do okulisty w celu wykonania badań. Jednak zanim uda nam się dostać do lekarza, można zastosować preparaty, które będą łagodzić dolegliwości. 

REKLAMA
REKLAMA

Krople na zmęczone oczy

Standardem postępowania w łagodzeniu dolegliwości jest stosowanie kropli do oczu. W dzisiejszych czasach na rynku aptecznym znajdziemy bogatą ofertę kropel do oczu. Zawierają one takie substancje jak:

Kwas hialuronowy

Jest substancją naturalnie występującą w filmie łzowym. Ma wysoką lepkość, dzięki czemu przylega do powierzchni gałki ocznej. Głównym mechanizmem działania jest zdolność do wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu kwas hialuronowy zapobiega parowaniu wody z filmu łzowego i stabilizuje jego skład. Kwas hialuronowy w kroplach znajdziemy pod nazwami: Hyabak, Hyal Drop, Hialeye [2].

Ektoina

Ektoina stabilizuje warstwę lipidową naturalnego filmu łzowego. Na silne właściwości wiążące wodę. Podany na oko, tworzy osłonę, która przez długi czas utrzymuje odpowiednie nawilżenie. W aptece znajdziemy krople z ektoiną pod nazwami: Alectoin, Ektin, Hylo-dual [3]. 

Świetlik

Jest rośliną, której ekstrakt ma działanie przeciwzapalne. Krople do oczu można stosować w chorobach zapalnych oczu oraz także w zespole suchego oka. Długotrwałe pozbawienie nawilżenia może rozwinąć się w zapalenie, co objawia się zaczerwienieniem. W aptece znajdziemy krople pod nazwami: Lacrimal Natura, Zuma Świetlik [4].

D-pantenol

To inaczej prowitamina B5. Ma działanie nawilżające i kojące. W związku z tym po aplikacji na oko powoduje uczucie ulgi. Jednym z objawów zmęczonych oczu jest świąd, który jest łagodzony po zastosowaniu d-pantenolu. Można go znaleźć w preparatach: Dexoftyal, Regenopia, Xedrenio Dex [5].

Okłady na zmęczone oczy

W celu łagodzenia dolegliwości można stosować okłady na oczy. Najlepiej sprawdzą się zioła łagodzące i przeciwzapalne: rumianek i świetlik. Można dostać je w torebkach do samodzielnego zaparzenia. Po ostudzeniu sporządzonego naparu można nasączyć jałowe kompresy i umieścić na powiekach. 

Co robić, aby zapobiec występowaniu zmęczonych oczu?

Suchość oczu powstaje w wyniku nieprawidłowych nawyków oraz zbyt długiej ekspozycji oczu na ekrany komputera. Najważniejszym ćwiczeniem jest nauka mrugania. Polega ona na mruganiu po każdym wersie czytanego tekstu. Kiedy nasza praca polega na siedzeniu przy komputerze, warto co jakiś czas przenieść wzrok na daleko leżące punkty, najlepiej gdyby były w kolorze zielonym.