,

Szukasz skutecznego sposobu na zmęczone oczy? Dowiedz się, co warto stosować!

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Poznaj krople na zmęczone oczy! Jakie domowe sposoby mogą być równie pomocne?

Problem zmęczonych, piekących oczu jest coraz częstszym zjawiskiem ze względu na coraz dłuższe spędzanie czasu przed wszelkiego rodzaju ekranami. Dochodzi do pojawienia się pieczenia, uczucia piasku pod powiekami. W poniższym artykule dowiesz się, jaki jest najlepszy sposób na zmęczone oczy?
Poznaj krople na zmęczone oczy! Jakie domowe sposoby mogą być równie pomocne?

Zmęczone oczy i niewyraźne widzenie. Jakie mają przyczyny?

Zmęczone oczy najczęściej pojawiają się w wyniku zbyt niskiej częstotliwości mrugania. Przez to dochodzi do słabego rozprowadzania łez po powierzchni gałki ocznej. Wskutek tego oczy są suche i zaczynają pojawiać się pierwsze dolegliwości zespołu suchego oka. Zbyt rzadkie mruganie jest wynikiem wpatrywania się w ekrany komputera i telefonu. Obecnie stanowi to bardzo powszechny problem, z którym przyszło nam się zmierzyć [1].

Jakie są objawy zmęczonych oczu?

Problem zmęczonych oczu wiąże się z brakiem odpowiedniego nawodnienia. Objawia się pieczeniem i uczuciem piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach dochodzi do pojawienia się zaczerwienienia. Objawy nasilają się zazwyczaj pod koniec dnia oraz wskutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Mechanizmem obronnym oka jest nadmierne wytwarzanie łez, przez co często zmęczonym oczom towarzyszy obfite łzawienie. Jednak skład płynu łzowego jest nieprawidłowy, więc nie zapewnia odpowiedniego nawilżenia [1].

Co stosować na zmęczone oczy?

W leczeniu zmęczonych oczu ważna jest diagnostyka, niestety wiele innych schorzeń objawia się w bardzo podobny sposób. Warto udać się do okulisty w celu wykonania badań. Jednak zanim uda nam się dostać do lekarza, można zastosować preparaty, które będą łagodzić dolegliwości.

Na zmęczone oczy można stosować zarówno krople, jak i różne domowe sposoby.

Krople na zmęczone oczy. Co powinny zawierać?

Standardem postępowania w łagodzeniu dolegliwości jest stosowanie kropli do oczu. W dzisiejszych czasach na rynku aptecznym znajdziemy bogatą ofertę kropel do oczu. Zawierają one takie substancje jak:

Kwas hialuronowy

Jest substancją naturalnie występującą w filmie łzowym. Ma wysoką lepkość, dzięki czemu przylega do powierzchni gałki ocznej. Głównym mechanizmem działania jest zdolność do wiązania cząsteczek wody, dzięki czemu kwas hialuronowy zapobiega parowaniu wody z filmu łzowego i stabilizuje jego skład. Kwas hialuronowy w kroplach znajdziemy pod nazwami: Hyabak, Hyal Drop, Hialeye [2].

Ektoina

Ektoina stabilizuje warstwę lipidową naturalnego filmu łzowego. Na silne właściwości wiążące wodę. Podany na oko, tworzy osłonę, która przez długi czas utrzymuje odpowiednie nawilżenie. W aptece znajdziemy krople z ektoiną pod nazwami: Alectoin, Ektin, Hylo-dual [3].

Świetlik

Jest rośliną, której ekstrakt ma działanie przeciwzapalne. Krople do oczu można stosować w chorobach zapalnych oczu oraz także w zespole suchego oka. Długotrwałe pozbawienie nawilżenia może rozwinąć się w zapalenie, co objawia się zaczerwienieniem. W aptece znajdziemy krople pod nazwami: Lacrimal Natura, Zuma Świetlik [4].

D-pantenol

To inaczej prowitamina B5. Ma działanie nawilżające i kojące. W związku z tym po aplikacji na oko powoduje uczucie ulgi. Jednym z objawów zmęczonych oczu jest świąd, który jest łagodzony po zastosowaniu d-pantenolu. Można go znaleźć w preparatach: Dexoftyal, Regenopia, Xedrenio Dex [5].

Witaminy, liposomy i aminokwasy

Na aptecznych półkach znajdują się także krople do oczu zawierające m.in. liposomy, witaminy (witaminę A i E), a także szereg aminokwasów (prolina, glicyna itp), które zmniejszają uczucie swędzenia i pieczenia, a także przywracają homeostazę w oku. Przykładem tego rodzaju preparatu są krople Tearfid.

Tearfid, krople

Okłady na zmęczone oczy

W celu łagodzenia dolegliwości można stosować okłady na oczy. Najlepiej sprawdzą się zioła łagodzące i przeciwzapalne: rumianek i świetlik. Można dostać je w torebkach do samodzielnego zaparzenia. Po ostudzeniu sporządzonego naparu można nasączyć jałowe kompresy i umieścić na powiekach.

Jakie są domowe sposoby na zmęczone oczy?

Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić zmęczenie oczu:

 1. Kompresy zimne lub ciepłe: Możesz zastosować kompresy na oczy, używając ciepłej lub zimnej wody. Mokry ręcznik w ciepłej wodzie (nie gorącej) lub chłodny kompres może pomóc złagodzić obrzęk i zmęczenie oczu. Połóż kompres na zamkniętych powiekach na kilka minut.
 2. Zrelaksuj oczy: Pracując przed komputerem lub na długo czytając, co jakiś czas zamykaj oczy na chwilę i relaksuj je. Odpoczynek od ekranów i książek pomaga zmniejszyć obciążenie oczu.
 3. Masaż powiek: Delikatny masaż powiek może pomóc poprawić krążenie krwi w okolicach oczu i złagodzić napięcie. Możesz delikatnie masować powieki kolistymi ruchami w kierunku od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.
 4. Ciemność i relaks: Spróbuj spędzić kilka minut w ciemnym i cichym pomieszczeniu. To może pomóc oczy odpocząć od jasnego światła i stymulacji dźwiękowej.
 5. Odpowiedni sen: Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu, ponieważ brak snu może prowadzić do zmęczenia oczu. Staraj się spać od 7 do 9 godzin na noc.
 6. Regularne przerwy od pracy: Jeśli pracujesz przed komputerem lub innym ekranem, staraj się robić krótkie przerwy co godzinę, aby oczy mogły się zrelaksować.

Co robić, aby zapobiec występowaniu zmęczonych oczu?

Suchość oczu powstaje w wyniku nieprawidłowych nawyków oraz zbyt długiej ekspozycji oczu na ekrany komputera. Najważniejszym ćwiczeniem jest nauka mrugania. Polega ona na mruganiu po każdym wersie czytanego tekstu. Kiedy nasza praca polega na siedzeniu przy komputerze, warto co jakiś czas przenieść wzrok na daleko leżące punkty, najlepiej gdyby były w kolorze zielonym.

Bibliografia

 1. Zespół suchego oka. A. Stodolska-Nowak. Okulistyka po Dyplomie/2018/02
 2. Yang YJ, Lee WY, Kim YJ, Hong YP. A Meta-Analysis of the Efficacy of Hyaluronic Acid Eye Drops for the Treatment of Dry Eye Syndrome. Int J Environ Res Public Health. 2021;18(5):2383. Published 2021 Mar 1. doi:10.3390/ijerph18052383
 3. Bilstein A, Heinrich A, Rybachuk A, Mösges R. Ectoine in the Treatment of Irritations and Inflammations of the Eye Surface. Biomed Res Int. 2021;2021:8885032.
 4. Stoss M, Michels C, Peter E, Beutke R, Gorter RW. Prospective cohort trial of Euphrasia single-dose eye drops in conjunctivitis. J Altern Complement Med. 2000 Dec;6(6):499-508. doi: 10.1089/acm.2000.6.499. PMID: 11152054.
 5. Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I (2002). „Topical Use of Dexpanthenol in Skin Disorders”. American Journal of Clinical Dermatology. 3 (6):

Powiązane produkty

Omawiane substancje

 • Ektoina

  Ektoina to organiczna substancja chemiczna, która chroni organizmy przed stresem środowiskowym.
  substancje syntetyczne
 • Kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pantenol

  Pantenol to organiczny związek chemiczny, który jest często stosowany w kosmetykach i lekach przeciwzapalnych. Jest on znany ze swoich właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia skóry.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg ze świetlika łąkowego

  Schorzenie może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku czy płci. Wiele chorób można skutecznie leczyć, jednak niektóre wymagają długotrwałej terapii lub nawet są nieuleczalne.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Zespół suchego oka

  Zespół suchego oka to choroba, która powoduje suchość, pieczenie i uczucie piasku w oczach. Może być spowodowana wiekiem, chorobami autoimmunologicznymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łzowych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .