,

Aerozol do nosa lekiem na zespół suchego oka

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła aerozol zawierający wareniklinę (Tyrvaya; Oyster Point) w leczeniu zespołu suchego oka. Jest to pierwszy aerozol do nosa, który leczy oznaki i objawy suchego oka. Lek ten wydaję się idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy mają trudności z aplikacją kropli do oczu.
Krople do nosa na zespół suchego oka.

Zespół suchego oka to przewlekłe schorzenie, które dotyka ponad 38 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Choroba ta może objawiać się uporczywym kłuciem, drapaniem, uczuciem pieczenia, wrażliwością na światło, niewyraźnym widzeniem i zmęczeniem oczu. Objawy te znacząco utrudniają codziennie funkcjonowanie. Zespół suchego oka charakteryzuje się nieprawidłowym nawilżaniem oka przez film łzowy. Film łzowy chroni i smaruje oczy, wypłukuje obce cząsteczki, zawiera czynniki wzrostu i składniki przeciwbakteryjne oraz tworzy gładką powierzchnię, która stanowi podstawową powierzchnię załamania światła oka.

Dlaczego aerozol do nosa?

W jaki sposób aerozol do nosa może pomagać na suchość oczu? Roztwór warenikliny wiąże się z receptorami cholinergicznymi. Receptory te są elementem przywspółczulnego układu nerwowego. Układ przywspółczulny kontroluje homeostazę filmu łzowego częściowo za pośrednictwem nerwu trójdzielnego, który jest dostępny właśnie w obrębie nosa.

Dokładny mechanizm działania nie jest znany. Niemniej jednak uważa się, że skuteczność produktu Tyrvaya Nasal Spray w chorobie suchego oka jest wynikiem działania warenikliny na receptor nikotynowy. Po związaniu się z tym receptorem aktywacji ulega trójdzielna droga przywspółczulna, co prowadzi do zwiększenia wytwarzania podstawowego filmu łzowego.

„Zatwierdzenie preparatu Tyrvaya Nasal Spray stanowi kamień milowy dla pacjentów i specjalistów zajmujących się opieką nad oczami, zapewniając nową opcję leczenia objawów choroby suchego oka za pomocą zróżnicowanej drogi podawania, która, jak się uważa, wykorzystuje szlak nerwowy dostępny przez nos” – powiedział w komunikacie prasowym dr Jeffrey Nau, prezes i dyrektor generalny firmy Oyster Point Pharma.

Badania kliniczne sprayu Tyrvaya

Aerozol Tyrvaya został przebadany w trzech badaniach klinicznych ONSET-1, ONSET-2 i MYSTIC. Łącznie w badaniu wzięło udział ponad 1000 pacjentów. Pacjenci Ci cierpieli na zespół suchego oka od postaci łagodnej do ciężkiej. W badaniach ONSET-1 i ONSET-2 większość pacjentów stanowiły kobiety. Średni wiek standardowy wynosił 61 lat, a średnia wyjściowa ocena suchości oka 59,3. Podczas badań dozwolone było stosowanie sztucznych łez.

Naukowcy mierzyli podstawową produkcję łez za pomocą testu Schirmera ze znieczuleniem. Test Schirmera polega na umieszczeniu w worku spojówkowym zewnętrznej powieki specjalnego paska bibuły. Po upływie 5 minut mierzy się w milimetrach długość paska, jaka uległa zwilżeniu. Natomiast suchość oczu była mierzona za pomocą skali suchości oczu (Eye Dryness Score).

U pacjentów stosujących aerozol Tyrvaya zaobserwowano istotną poprawę w zakresie wytwarzania filmu łzowego w 4 tygodniu badania. Średnia zmiana w 4 tygodniu badania w skali Schirmera wynosiła 11,7 mm i 11,3 mm.

Najczęstszym działaniem niepożądanym zgłaszanym u 82% pacjentów było kichanie. Zgodnie z komunikatem prasowym, zdarzenia zgłaszane u 5% do 16% pacjentów obejmowały kaszel, podrażnienie gardła i podrażnienie nosa.

„W mojej praktyce spotykam się z wieloma pacjentami, na których życie ma wpływ choroba suchego oka” – powiedział w komunikacie prasowym dr Ed Holland, dyrektor ds. rogówki w Instytucie Oka w Cincinnati. „Tyrvaya Nasal Spray to nowy produkt farmaceutyczny o zróżnicowanym mechanizmie działania dla pacjentów cierpiących na chorobę suchego oka. Posiadanie produktu, który zapewnia klinicznie znaczącą produkcję podstawowego filmu łzowego już po 4 tygodniach, jest niesamowite dla pacjentów z suchym okiem.”

W listopadzie 2021 roku aerozol będzie dostępny na amerykańskim rynku. Tyrvaya Nasal Spray będzie można zakupić tylko na podstawie recepty.

Źródło: 1. https://investors.oysterpointrx.com/news-releases/news-release-details/oyster-point-pharma-announces-fda-approval-tyrvayatm-varenicline; 2. https://www.pharmacytimes.com/view/fda-approves-varenicline-solution-nasal-spray-for-dry-eye-disease

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

  • Wareniklina

    Wareniklina to lek stosowany w terapii uzależnienia od nikotyny. Substancja ta działa na receptory nikotynowe w mózgu, zmniejszając odczuwanie przyjemności z palenia papierosów.
    Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

  • Zespół suchego oka

    Zespół suchego oka to choroba, która powoduje suchość, pieczenie i uczucie piasku w oczach. Może być spowodowana wiekiem, chorobami autoimmunologicznymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łzowych.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .