leki-orange

Nabyte rogowacenie mieszkowe

Rozdziały

Jakie są objawy nabytego rogowacenia mieszkowego?

Najczęściej chorobę można rozpoznać po tym, że na skórze pojawiają się czerwone grudki w miejscu włosów. Przypominają one „gęsią skórkę”. Rozsiewają się najczęściej na rękach, w okolicach pachwin, pod pachami i na nogach.

U mężczyzn najczęściej pojawiają się na twarzy i dekolcie, a zatem tam, gdzie włosy są najczęściej golone, u kobiet zaś w miejscach, które są depilowane. Grudki są suche i mimo, że wyglądają na ropne, nie zawierają ropy. Stan skóry często pogarsza się jesienią i zimą, kiedy narażona jest ona na suche i ciepłe powietrze z kaloryferów.

Jakie są przyczyny nabytego rogowacenia mieszkowego?

Rogowacenie mieszkowe występuje u 75 proc. pacjentów z atopowym zapaleniem skóry i u połowy osób ze zdrową skórą. Problem może być dziedziczny, wynikać z niedoborów witamin A i C, być spowodowany zaburzeniami pracy tarczycy, zaburzeniami hormonalnymi (zwłaszcza w okresie dojrzewania), a także wynikać z błędów w pielęgnacji skóry.

Jak zdiagnozować nabyte rogowacenie mieszkowe?

W przypadku stwierdzenia pierwszych objawów rogowacenia okołomieszkowego wskazana jest wizyta u dermatologa. Badanie odbywa się w wywiadzie lekarskim (tu głównie w kwestii rodowodu schorzenia) oraz badaniu fizykalnym (palpacyjnym). Terapia oparta jest na metodach zachowawczych (stosowane miejscowo preparaty zawierające mocznik oraz kąpiele z dodatkiem soli kuchennej). Rzadziej włącza się do terapii wariant ogólny (doustny) preparatami witaminy A oraz C.

Jak zapobiegać nabytemu rogowaceniu mieszkowego?

Ze względu na dziedziczny charakter choroby obecnie nie są znane sposoby zapobiegania rogowaceniu mieszkowemu. Istnieją natomiast metody mogące pozytywnie wpłynąć na przebieg schorzenia. Należą do nich głównie: regularne nawilżanie, diagnozowanie i leczenie zaburzeń endokrynologicznych, umiarkowana ekspozycja na słońce w miesiącach letnich.

Leczenie nabytego rogowacenia mieszkowego

Leczenie rogowacenia mieszkowego polega na nawilżaniu skóry. Problem warto skonsultować z dermatologiem, który zaleci odpowiednie maści. Z zasad, których warto przestrzegać, pacjenci powinni:
-zrezygnować z długich kąpieli i moczenia skóry np. w basenie czy jeziorze,
-stosować emolienty do mycia skóry, unikać produktów wysuszających skórę,
-zadbać odpowiednie nawilżenie skóry od wewnątrz – należy pić dużo wody,
-stosować zbilansowaną dietę, która pozwoli uniknąć niedoborów witamin i minerałów,
-nawilżać skórę maściami i kremami zawierającymi panthenol przyspieszający regenerację naskórka i allatoinę, która przyspiesza gojenie,
-nawilżać zmiany maściami z zawartością witaminy A,
-stosować kremy zawierające mocznik (od 5% na twarz do 30% na inne części ciała), substancję przyspieszającą złuszczanie naskórka.

Leki na nabyte rogowacenie mieszkowe

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu nabytego rogowacenia mieszkowego.
Loading...