Dostępne postaci leku

kapsułki

Działanie

Tamsulosyna to lek, który pomaga w łagodzeniu problemów z oddawaniem moczu. Działa poprzez rozluźnianie mięśni w prostaty i cewki moczowej (rurki, którą mocz opuszcza ciało). To umożliwia moczowi płynąć łatwiej.

Wskazania

Leki zawierające Tamsulosynę często stosuje się w leczeniu powiększenia prostaty u mężczyzn. Ta choroba może powodować problemy z oddawaniem moczu, na przykład częste parcie, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu i uczucie parcia nawet po oddaniu moczu. Tamsulosyna pomaga w łagodzeniu tych objawów.

Przeciwwskazania

Nie powinieneś brać leków zawierających Tamsulosynę, jeśli jesteś uczulony na tę substancję. Nie jest ona też polecana dla kobiet. U mężczyzn, leku nie należy stosować, jeśli masz ciężkie problemy z wątrobą. Jeśli masz poważne problemy z nerkami, niskie ciśnienie krwi, czy masz zaplanowaną operację zaćmy – również powinieneś omówić to ze swoim lekarzem przed zażyciem tego leku.

Działania niepożądane

Tamsulosyna może powodować różne skutki uboczne. Niektóre osoby mogą odczuwać zawroty głowy, zwłaszcza po wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej. Inne możliwe skutki to ból głowy, zaspanie, katar, ból pleców, nudności, wymioty, biegunka czy skórzane problemy, np. wysypka. Bardzo rzadko może wystąpić problem z erekcją lub ejakulacją. W razie wystąpienia tych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Przedawkowanie Tamsulosyny może wywołać zawroty głowy, mdłości, wymioty, silne bóle głowy, biegunkę, niskie ciśnienie krwi czy niezwykle szybkie bicie serca. Jeśli zauważysz te objawy po zażyciu leku, zasięgnij natychmiastowej pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy lub udając się do najbliższego szpitala. Nie próbuj samodzielnie leczyć objawów.

Środki ostrożności

Przyjmując tamsulosynę, staraj się unikać gwałtownego wstawania, bo może to spowodować zawroty głowy lub omdlenie. Możliwe są także pewne dolegliwości, jak ból głowy, uczucie zatkania nosa czy problemy z ejakulacją. Jeśli odczuwasz coś niepokojącego, powiadom o tym lekarza. Leku nie należy przyjmować na pusty żołądek, a jego dawkę musisz zawsze ustalić z lekarzem.