aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Co rozpuszcza kamienie nerkowe?

Poznaj leki na kamienie nerkowe!

Kamienie nerkowe to złogi zalegające w drogach moczowych. Jak się ich pozbyć i jakimi skutecznymi lekami na kamienie nerkowe dysponujemy? Czy istnieją leki na piasek nerkowy bez recepty?
Leki na kamienie nerkowe bez recepty i na receptę (fot. Canva).

Co to są kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe i piasek nerkowy to złogi, które gromadzą się w układzie moczowym. Nerki nieustannie filtrują krew z zanieczyszczeń, czego efektem jest powstawanie moczu. W moczu jest obecnych wiele różnych substancji. Jeśli niektóre z nich zaczną znajdować się w nim przez dłuższy czas w stężeniu, które przekracza zdolności rozpuszczania, to wytrącają się złogi. Istnieją różne typy złogów nerkowych, ale najczęściej wyróżnia się kamienie:

 • wapniowo-szczawianowe;
 • wapniowo-fosforowe;
 • cystynowe;
 • struwitowe (fosforanowo-amonowo-magnezowe);
 • z kwasu moczowego [1].

Jakie są objawy kamicy moczowej?

Drobne złogi, czyli tzw. “piasek” początkowo może nie dawać żadnych objawów, ale w miarę zwiększania się ich ilości, pacjent zaczyna odczuwać ból. Ból przy kamieniach nerkowych może mieć różne oblicza. Przy niewielkich kamieniach bywa kłujący i ostry, ale może też być tępy i rozlany. Ból występuje najczęściej w okolicach nerek, ale pacjent może go odczuwać z tyłu pleców, z boku ciała jak i w okolicach pęcherza oraz moczowodów. Poza tym bardzo często chory na kamicę moczową cierpi na mdłości, wymioty, a nawet gorączkę. Ból bardzo często nasila się w trakcie chodzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub siadania. Jeśli dojdzie do obstrukcji dróg moczowych przez większy kamień, to może dojść nawet do zatrzymania moczu [1].

Jakie są leki na kamienie nerkowe bez recepty?

Jakie leki stosować na kamienie nerkowe? Najpierw skupimy się na preparatach bez recepty, gdyż to zwykle z nich korzystają pacjenci z drobnymi złogami. Głównym celem leków na kamienie nerkowe bez recepty jest zwiększenie ilości wydalanego moczu. Dzięki większej produkcji moczu możemy mechanicznie przesunąć złogi i je naturalnie oddać z moczem. Są to zwykle preparaty ziołowe.

Istnieje wiele ziół stosowanych w leczeniu kamieni nerkowych. Poszczególne preparaty mają różne składy i ilości substancji aktywnych, więc ciężko wybrać ten najlepszy. Najlepiej szukać leków na kamienie nerkowe bez recepty, które mają najbogatszy skład. Najczęściej do rozpuszczania kamieni nerkowych poleca się takie produkty, jak Canephron, Fitolizynę, Debelizynę, Rowatinex lub Furoxin. Jeśli chodzi o konkretne zioła, to znajdziemy tu, np. korzeń lubczyku i pietruszki, liść brzozy i borówki brusznicy, naowocnię fasoli, ziele rumianku i centurii, ziele skrzypu oraz nawłoci, a także inne. Część z nich oprócz typowego działania moczopędnego wykazuje efekt przeciwzapalny i rozkurczowy [2].

Canephron, tabletki drażowane

Rowatinex, kapsułki miękkie

Fitolizyna, pasta doustna

Ciekawym lekiem bez recepty na kamienie nerkowe jest Urosept. Oprócz wyciągów roślinnych zawiera cytrynian potasu i sodu. Te związki zwiększają pH moczu i ilość cytrynianów, co zapobiega wytrącaniu się kamieni nerkowych o charakterze szczawianowo-wapniowym. To jedyny lek bez recepty, który faktycznie może rozpuścić kamienie nerkowe. Stosuje się go 3 razy na dobę po 2 tabletki [1,3].

Urosept, tabletki drażowane

Jakie są leki na kamienie nerkowe na receptę?

Jakie leki na kamienie nerkowe można jeszcze stosować? Preparaty bez recepty zwykle ordynuje lekarz w przypadku łagodnego przebiegu kamicy lub prewencyjnie. Przy poważniejszych problemach stosuje się leki na kamienie nerkowe na receptę.

W przypadku kamieni wapniowych (ale także cystynowych i z kwasu moczowego) stosuje się leki z cytrynianem potasu (np. Citrolyt, Litocid). W moczu występują jony wapniowe i szczawianowe, które tworzą ciężko rozpuszczalne kompleksy. Właśnie z nich formują się kamienie nerkowe. Jeśli zwiększymy ilość cytrynianów, to przeciwdziałamy tworzeniu tych związków. Tworzą się inne, które są łatwiej rozpuszczalne. Z drugiej strony dochodzi do zwiększenia pH moczu. Kamienie łatwiej wytrącają się w kwasowym moczu. W terapii wykorzystuje się też diuretyki tiazydowe, które zwiększają wydalanie moczu i zmniejszają intensywność przyrastania kamieni nerkowych. Stosuje się tu głównie hydrochlorotiazyd (np. Hydrochlorothiazide Orion, Aurovitas, Polpharma) [1,4].

Jeśli u pacjenta formują się kamienie moczanowe, to istotnym elementem terapii jest zmniejszenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Można tego dokonać, eliminując z diety produkty bogate w kwas moczowy np. odzwierzęce i alkohol, jednak czasami to za mało. Wtedy do terapii włącza się allopurinol (Allupol, Milurit), który zmniejsza poziom kwasu moczowego we krwi i moczu. Jeśli allopurinol jest nieskuteczny lub pacjent nie może go stosować to podaje się febuksostat (Adenuric, Denofix, Prohidna) [1,3].

Medyczna Terapia Ekspulsywna

Istnieje także sposób określany jako Medyczna Terapia Ekspulsywna. Ten termin opisuje używanie leków, które powodują rozkurczenie dolnych części układu moczowego i łatwiejsze, naturalne usunięcie kamieni. Stosuje się tutaj głównie tamsulozynę (np. Adatam, Fokusin, Ranlosin, Omnic Ocas, Omsal) lub doksazosynę (np. Apo-Doxan, Doxar, Cardura XL) [1].

Podsumowanie

Jeśli cierpisz przewlekle z powodu kamieni nerkowych, to warto rozważyć stosowanie leków na kamienie nerkowe bez recepty. Zawierają wyciągi roślinne o działaniu moczopędnym, przeciwzapalnym i rozkurczowym. Najlepiej stosować je już na samym początku, a jeśli masz tendencję do nawrotów, to prewencyjnie – raz na jakiś czas. W przypadku poważniejszych problemów warto rozważyć wykonanie badań, z których dowiesz się, na jaki rodzaj kamieni nerkowych cierpisz. Wtedy będzie można dobrać odpowiednie leki na kamienie nerkowe na receptę, aby wyleczyć przyczynę problemu.

Niezależnie od rodzajów kamieni nerkowych warto zadbać o wdrożenie działań pozalekowych. Należy pić dużo wody, aby naturalnie zwiększyć ilość wydalanego moczu i go rozcieńczyć, co zmniejszy ilość wytrącanych złogów. Należy pić minimum 2 litry wody dziennie. Warto wdrożyć aktywność fizyczną, gdyż ruch pomoże w naturalnym usunięciu kamieni z dróg moczowych. Często kamienie nerkowe powstają z nadmiaru szczawianów lub kwasu moczowego, dlatego u osób z tendencją do formowania się kamieni, warto wyeliminować z diety produkty spożywcze bogate w te związki.

Bibliografia

 1. L. F. Fontenelle i T. D. Sarti, „Kidney Stones: Treatment and Prevention”, Am. Fam. Physician, t. 99, nr 8, s. 490–496, kwi. 2019.
 2. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.
 3. „Treatment for Kidney Stones – NIDDK”, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Dostęp: 2 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/kidney-stones/treatment
 4. „Medycyna po Dyplomie – Kamica nerkowa”. Dostęp: 2 kwiecień 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/medycyna/29990,kamica-nerkowa

Omawiane substancje

 • Allopurinol

  Allopurinol jest lekiem stosowanym w leczeniu dny moczanowej. Substancja ta hamuje produkcję kwasu moczowego w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cytrynian potasu

  Cytrynian potasu to sól organiczna, która jest stosowana jako suplement diety. Jest to składnik wielu napojów izotonicznych i elektrolitowych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Cytrynian sodu

  Cytrynian sodu to sól kwasu cytrynowego. Jest stosowany jako regulator kwasowości i składnik w niektórych lekach.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Doksazosyna

  Doksazosyna to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Febuksostat

  Febuksostat jest lekiem stosowanym w leczeniu dny moczanowej. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymu odpowiedzialnego za produkcję kwasu moczowego.
  substancje syntetyczne
 • Hydrochlorotiazyd

  Hydrochlorotiazyd jest lekiem moczopędnym stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Substancja ta działa poprzez zwiększenie wydalania wody i soli z organizmu.
  substancje syntetyczne
 • Tamsulosyna

  Tamsulosyna jest lekiem stosowanym w leczeniu objawów łagodnego przerostu prostaty. Substancja ta działa na mięśnie gładkie w obrębie gruczołu krokowego i ułatwia oddawanie moczu.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg z borówki brusznicy

  Wyciąg z borówki brusznicy jest substancją leczniczą wykorzystywaną głównie w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz zapobieganiu chorobom układu moczowego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z korzenia pietruszki zwyczajnej

  Wyciąg z korzenia pietruszki zwyczajnej może być stosowany w leczeniu różnych schorzeń. Ma działanie moczopędne i przeciwzapalne.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z liści brzozy

  Wyciąg z liści brzozy jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby dróg moczowych, choroby skóry, a także do łagodzenia bólu i stanów zapalnych. Jest to naturalny środek, który może pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z lubczyku

  Wyciąg z lubczyku to substancja lecznicza, która wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jest stosowana w leczeniu chorób reumatycznych oraz do łagodzenia bólu menstruacyjnego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z naowocni fasoli zwyczajnej

  Substancja lecznicza pozyskiwana z wyciągu z nasion fasoli zwyczajnej wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi oraz może być stosowana w leczeniu chorób nerek.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z rumianku pospolitego

  Wyciąg z rumianku pospolitego jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, takich jak zapalenie skóry, choroby układu pokarmowego czy infekcje dróg oddechowych. Działanie rumianku opiera się na jego właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i uspokajających.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela nawłoci pospolitej

  Substancja lecznicza w postaci wyciągu z ziela nawłoci pospolitej wykazuje działanie moczopędne i przeciwzapalne, stosowana jest w leczeniu chorób układu moczowego oraz w stanach zapalnych układu pokarmowego.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z ziela skrzypu polnego

  Wyciąg z ziela skrzypu polnego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób układu moczowego oraz do wzmacniania kości i paznokci. Jest bogaty w krzem, który wpływa na poprawę elastyczności i wytrzymałości tkanek.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Kamica nerkowa

  Kamica nerkowa jest chorobą, która charakteryzuje się tworzeniem się kamieni w układzie moczowym. Objawy mogą obejmować ból w dolnej części pleców, ból brzucha, nudności i wymioty.
 • Kamica pęcherza moczowego

  Kamica pęcherza moczowego jest chorobą, która charakteryzuje się obecnością kamieni w pęcherzu moczowym. Objawy mogą obejmować ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz krwiomocz.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .