leki-orange

Jakie są leki na nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Co stosować na nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu jest istotnym problemem zdrowotnym, przy czym wciąż często pomijanym przez pacjentów podczas wizyt lekarskich i nieprawidłowo leczonych przez samych specjalistów. Sama dolegliwość jest niestety coraz szerzej diagnozowana, a jednocześnie wciąż pozostaje tematem „tabu”. Obecnie szacuje się, że nietrzymanie moczu dotyczy około 10% populacji. [1] Częściej chorują kobiety, szczególnie na skutek wielu przebytych porodów naturalnych w przeszłości oraz w okresie pomenopauzalnym. Jednak trzeba też zwrócić uwagę, że trudności w oddawaniu moczu coraz częściej zgłaszają również mężczyźni. Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn i czy istnieją terapie, które pozwolą zmniejszyć lub zupełnie wyeliminować wspomniane dolegliwości?

Jakie funkcje ma prostata?

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest narządem występującym tylko u mężczyzn. Kształtem oraz wielkością przypomina orzecha włoskiego i mieści się tuż pod pęcherzem moczowym (miejsce gromadzenia się moczu), a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa (końcowy odcinek dróg moczowych, którym mocz odpływa z pęcherza moczowego na zewnątrz). Funkcją prostaty jest produkcja substancji wchodzących w skład nasienia i odżywiających plemniki – niezbędny do prawidłowego procesu zapłodnienia. Jego bliskie umiejscowienie z narządami dróg moczowych z wiekiem może przysparzać jednak dodatkowe problemy z oddawaniem moczu.

Jak prostata wpływa na oddawanie moczu?

Po ok. 45-50 r.ż. gruczoł ten stopniowo powiększa się, przez co uciska pęcherz moczowy i cewkę moczową, sutkiem czego jest wydłużenie czasu oddawania moczu, częstomocz dzienny i nocny oraz zwężenie strumienia moczu.  Łagodny przerost prostaty związany jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, jednak dokładne przyczyny rozrostu komórek stercza wciąż nie są znane. Dobrą wiadomością jest fakt, że dolegliwość ta, będąca często bezpośrednią przyczyną nietrzymania moczu u mężczyzn, może być leczona farmakologicznie, chirurgicznie lub przez zmianę stylu życia. [4]

Zmiana nawyków obejmuje:

 • Zadbanie o prawidłową wagę przez wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej (np. w formie regularnych spacerów) oraz ograniczenie w diecie tłuszczów nasyconych (w największych ilościach występują w produktach zwierzęcego pochodzenia) i cukrów prostych.
 • Zmniejszenie lub zupełne wyeliminowanie napojów alkoholowych i kofeiny, które działają moczopędnie.
 • Ograniczenie palenia tytoniu lub najlepiej zupełne porzucenie nałogu (utrzymujący się kaszel może nasilać dolegliwości nietrzymania moczu).
 • Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, które często osoby dotknięte wstydliwymi dolegliwościami specjalnie ograniczają w celu uniknięcia epizodów nietrzymania moczu. Można zmniejszyć spożywanie płynów przed spotkaniami, wyjściami z domu lub na noc, jednak należy zadbać o ich odpowiednią ilość w ciągu dnia.
 • Systematycznie wykonywane ćwiczenia wzmacniania mięśni dna miednicy dla mężczyzn.

Jakie są inne przyczyny nietrzymania moczu?

Częstotliwość występowania epizodów nietrzymania moczu o różnej przyczynie zwiększa się wraz z wiekiem, często diagnozowana jest u osób z otyłością lub skarżących się na nawracające infekcje dróg moczowych. Może również towarzyszyć wielu chorobom: cukrzycy, nadciśnieniu, POChP, schorzeniom neurologicznym (Parkinson, Alzheimer), depresji, udarze mózgu, czy zespole jelita drażliwego (IBS). [2,3]

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

W przypadku nasilonych zaburzeń oddawania moczu lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne w celu rozluźnienia mięśni dróg moczowych i zapewniania łatwiejszego odpływu moczu. Stosowane leki to alfta-blokery (np.: doksazosyna, alfuzosyna, tamsulozyna) oraz inhibitory 5 alfta-reduktazy, które wpływają na zmniejszenie przerostu prostaty, np. finasteryd). [4]

Gdy zmiana nawyków i leczenie farmakologiczne nie zmniejszą dolegliwości, lekarz może zadecydować o zastosowaniu jednej z metod chirurgicznych usuwających tkanki stercza naciskające na cewkę moczową. W zależności od nasilenia dolegliwości podejmowane są różnego rodzaju interwencje chirurgiczne. Od przezcewkowego nacięcia czy częściowego usunięcia stercza po jego całkowite usunięcie za pomocą lasera lub klasycznymi technikami, tzw. zabieg prostatektomii.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn (fot. Canva).

Leki na nietrzymanie moczu u mężczyzn bez recepty

Jeśli trudności z oddawaniem moczu mogą być związane z przerostem prostaty, można rozważyć suplementację preparatami wspomagającymi jej pracę.

Prostamol Uno, lek bez recepty

 • Jedna kapsułka zawiera 320 mg wyciągu z owoców palmy sabal (Serenoa Repens)
 • Wskazania: produkt roślinny łagodzi objawy związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu,jak np.: słaby strumień moczu, parcie na mocz, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy.
 • Dawkowanie: należy przyjmować 1 kapsułkę raz na dobę, o tej samej porze.
 • Czas stosowania zależy od rodzaju, nasilenia oraz przebiegu choroby. Po około 6 tygodniach można spodziewać się poprawy stanu pacjenta. Należy skonsultowaćsię z lekarzem w przypadku, gdy dolegliwości nie ustępują lub nasilają się.

Prostaceum, suplement diety

 • Składniki aktywne: ekstrakt z pestek dyni, ekstrakt z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej, ekstrakt z liści pokrzywy, ekstrakt z owoców palmy sabal, cynk, witamina E, likopen, witamina B6.
 • Suplement diety przeznaczony dla mężczyzn wspierający prawidłowe funkcjonowanie prostaty.
 • Dawkowanie: 2 tabletki dziennie podczas posiłku, popijając szklanką wody.
 • Ekstrakt z pestek dyni baty jest w roślinne tłuszcze (fitosterole, a dokładniej betasitosterole). Aktualne badania potwierdzają ich skuteczność w poprawie funkcjonowania układu moczowego i poprawie przepływu moczu w łagodnym rozroście prostaty. [6] Cynk wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu (którego zaburzony poziom może mieć istotny związek z przerostem prostaty), natomiast ekstrakt z wierzbownicy (fitosterole, antyoksydanty) i pokrzywy wspierają pracę układu moczowego.

Wierzbownica Drobnokwiatowa Forte, suplement diety

 • Składniki aktywne: wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej (170 mg) otrzymany z 680 mg suszonej wierzbownicy drobnokwiatowej oraz wyciąg z palmy sabałowej (100 mg) otrzymany z 500 mg suszonej palmy sabałowej.
 • Dawkowanie: 2 tabletki dziennie.
 • Oba składniki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie prostaty, układu moczowego oraz wykazuje właściwości antyoksydacyjne (wierzbownica drobnokwiatowa).

Prostabon, suplement diety

 • Składniki aktywne w 3 kapsułkach: ekstrakt z korzenia pokrzywy (Urtica dioica L.) 600 mg, ekstrakt z owoców palmy sabal (Serenoa repens) 450 mg.
 • Dawkowanie: 1 kapsułka 3 razy dziennie.
 • Składniki ziołowe wspierające pracę prostaty przez wpływ na poziom testosteronu. Zwiększona synteza androgenu- dihydrotestosteronu (DHT) związana jest złagodnym rozrostem prostaty. DHT natomiast powstaje z testosteronu przez aktywację enzymu 5-α-reduktazy. Wyciąg z owoców palmy sabal oraz wyciąg z korzenia pokrzywy (prawdopodobnie) blokuje DHT, a w konsekwencji działanie wspomnianego enzymu i reguluje poziom testosteronu.

Nietrzymanie moczu – czy da się je wyleczyć?

Nietrzymanie moczu, szczególnie w początkowym etapie, w większości jest schorzeniem, które jest możliwe do wyleczenia. Nie należy jednak problemu bagatelizować. Od razu po zauważeniu pierwszych trudności w oddawaniu moczu najlepiej zgłosić się do lekarza. Dobranie odpowiedniej terapii i zmiana nawyków może nie tylko opóźnić rozwój schorzenia, ale też zupełnie je wyeliminować.

Niestety często największym problemem dla pacjentów jest bariera społeczna. Obawa przed nagłym wystąpieniem objawów wśród rodziny i znajomych oraz ciągłe poczucie wstydu związane z dolegliwościami dodatkowo wycofują taką osobę, przez co unika ona kontaktów z innymi czy wyjść z domu. Dlatego tak ważne w terapii nietrzymania moczu jest okazanie zrozumienia i wsparcia ze strony specjalistów czy najbliższych.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej wyrobów i preparatów nakierowanych na mężczyzn. Wskazanie dostępnych opcji leczenia tych trudnych dolegliwości (od wygodnych wyrobów higienicznych po suplementy i leki z przepisu lekarza) oraz zachęcanie do stosowania się do zaleceń z pewnością przyczynią do znacznego polepszenia się jakości życia pacjenta i zwiększą szanse wyleczenia.

Omawiane schorzenia
Nietrzymanie moczu to mimowolne oddawanie moczu. Jest to powszechny problem, który dotyka miliony ludzi. Istnieje kilka rodzajów nietrzymania moczu, w tym: – wysiłkowe nietrzymanie moczu – kiedy mocz…
Omawiane substancje
Alfuzosyna jest lekiem blokującym receptory alfa-adrenergiczne, który jest stosowany w celu poprawy oddawania moczu u mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego (powiększonym gruczołem krokowym…
Cynk jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, powszechnie występującym w czerwonym mięsie, drobiu i rybach. Jest on niezbędny w niewielkich ilościach dla zdrowia człowieka, jego wzrostu i poczucia smak…
Doksazosyna to lek blokujący receptory alfa-adrenergiczne. Rozluźnia ona żyły i tętnice, dzięki czemu krew może łatwiej przez nie przepływać. Rozluźnia również mięśnie w prostacie i szyi pęcherza, uła…
Finasteryd jest stosowany samodzielnie lub z innymi lekami w leczeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego (BPH) u mężczyzn z powiększoną prostatą. Lek ten jest również stosowany w leczeniu…
Nasiona dyni stanowią źródło wielu witamin i składników mineralnych. Korzystnie działają na płodność, sprawność seksualną, na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, spowolnienie procesó…
Liść pokrzywy posiada działanie przeciwzapalne, dzięki zawartości kwasów hydroksycynamownowych, dodatkowo roślina zawiera także fitosterole, lektyny i polisacharydy w korzystny sposób wpływają na stan…
Tamsulosyna to lek blokujący receptory alfa, który rozluźnia mięśnie prostaty i szyi pęcherza moczowego, ułatwiając oddawanie moczu. Lek jest stosowany w celu poprawy oddawania moczu u mężczyzn z łago…
Podsumowanie