Dostępne postaci leku

tabletki powlekane

Działanie

Pitawastatyna to lek, który pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) w organizmie. Działa poprzez hamowanie działania pewnej specjalnej substancji (enzymu) w wątrobie, która jest odpowiedzialna za produkcję cholesterolu. Gdy jej działanie jest zahamowane, wątroba produkuje mniej cholesterolu.

Wskazania

Pitawastatynę stosuje się, gdy chcemy obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL) w organizmie, a podnieść poziom „dobrego” cholesterolu (HDL). To lek, który pomaga w leczeniu hipercholesterolemii, czyli stanu, w którym jest za dużo cholesterolu we krwi. Przyjmuje się go, gdy dieta i ćwiczenia nie przyniosły odpowiednich efektów.

Przeciwwskazania

Pitawastatyny nie powinny być stosowane w przypadku uczulenia na ten lek. Dodatkowo, jeśli masz poważne problemy z wątrobą lub jesteś w ciąży, nie powinieneś go używać. Jeśli pijesz duże ilości alkoholu lub bierzesz inne leki, które mogą wpływać na wątrobę, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania pitawastatyny.

Działania niepożądane

Pitawastatyna to lek przeciwmiażdżycowy, który obniża cholesterol. Choć jest zazwyczaj dobrze tolerowany, może powodować pewne niepożądane efekty. Do najczęstszych zalicza się bóle mięśni, bóle stawów, biegunkę, zaparcia i białkomocz. Rzadziej mogą wystąpić problemy z wątrobą, jak wzrost enzymów wątrobowych we krwi. W skrajnie rzadkich sytuacjach może dojść do poważnej reakcji alergicznej.

Przedawkowanie

Objawy przedawkowania pitawastatyny nie są dokładnie znane, ale mogą obejmować ból mięśni, osłabienie i zmęczenie.

Środki ostrożności

Przyjmując pitawastatynę, pamiętaj o regularnym wykonywaniu badań kontrolnych, które pokażą, czy lek działa prawidłowo. Unikaj spożywania grejpfrutów i soku z nich, ponieważ mogą zakłócić działanie leku. Lek może powodować biegunkę, zaparcia, bóle mięśni, a czasami nawet zapalenie trzustki.