aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , , , , ,

Jakie są skuteczne leki na oczyszczanie żył i tętnic?

Jak oczyścić naczynia krwionośne ze złogów?

Odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach to poważny problem związany z układem sercowo-naczyniowym. Jaką profilaktykę stosować, aby do tego nie dopuścić? Jakie preparaty stosować żeby oczyścić żyły?
Jak oczyścić naczynia krwionośne domowymi sposobami? (fot. Canva)

Jak oczyścić naczynia krwionośne ze złogów i cholesterolu?

Odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach to poważny problem związany z układem sercowo-naczyniowym, który wpływa negatywnie na przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego: choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, miażdżyca zarostowa naczyń obwodowych. Do rozwoju miażdżycy prowadzi przede wszystkim nieprawidłowy poziom „złego” cholesterolu – LDL, a pierwszą drogą do zmniejszenia jego wysokiego poziomu we krwi jest zmiana stylu życia, w tym modyfikacja diety [1].  Może się jednak okazać, że czyszczenie żył domowymi sposobami nie będzie wystarczające, by poprawić wyniki badań.

Jak oczyścić naczynia krwionośne domowym sposobem?

Przede wszystkim wspomniana wyżej dieta. Koniecznie należy zrezygnować ze spożywania żywności typu fast-food, wysoko przetworzonych produktów  oraz słodyczy. Należy zrezygnować ze smażonych potraw i zastąpić je potrawami duszonymi lub gotowanymi. Dieta na oczyszczenie żył to przede wszystkim produkty lekkostrawne i bogate witaminy oraz składniki odżywcze, a także antyoksydanty. Wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) potwierdziły, że zmniejszenie spożycia tłuszczów trans (TFA) pochodzenia naturalnego i przemysłowego, a także zastąpienie ich jedno- i wielonasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz, w mniejszym stopniu, węglowodanami złożonymi, poprawia profil lipidowy w kierunku zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Istnieją pewne produkty, w tym owoce i warzywa, które oczyszczają żyły i tętnice. Wśród produktów, które warto spożywać aby oczyścić naczynia krwionośne, znajdują się:

 • soczewica (bogata w potas i magnez oraz białko roślinne, które zastąpi białko pochodzenia zwierzęcego);
 • awokado (zawiera substancje obniżające poziom cholesterolu LDL, które nazwane zostały naturalnymi statynami);
 • soja;
 • siemię lniane;
 • płatki owsiane (bogate w beta-glukany – związki o szeroko udokumentowanym działaniu obniżającym poziom cholesterolu we krwi);
 • olej rzepakowy (zawiera fitosterole – substancje zmniejszające wchłanianie cholesterolu z jelit);
 • czosnek (kilka ząbków dziennie obniża stężenie trójglicerydów, a także zapobiega powstawaniu procesów zapalnych w naczyniach krwionośnych);
 • karczoch (dzięki zawartości cynaryny obniża poziom całkowitego cholesterolu nawet o 20%);
 • sok z czarnej porzeczki;
 • brązowy ryż (zawiera kwas foliowy, który wspomaga likwidację blaszki miażdżycowej);
 • szpinak.
Jakie warzywa oczyszczają żyły z cholesterolu?

Jakie są zioła na oczyszczenie żył?

Wśród naturalnych metod oczyszczania żył ze złogów i cholesterolu często wymienia się stosowanie niektórych ziół i roślin, które mogą wspomagać zdrowie sercowo-naczyniowe. Pamiętaj jednak, że stosowanie ziół powinno być konsultowane z lekarzem, szczególnie przy jednoczesnym zażywaniu leków. Oto kilka ziół, które są popularne w naturalnych metodach na poprawę zdrowia żył i obniżenie poziomu cholesterolu:

 1. Czosnek – uznawany za naturalny sposób na obniżenie poziomu cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) i ciśnienia krwi, co może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka tworzenia się złogów.
 2. Głóg – używany do wspomagania funkcji serca i poprawy krążenia, może pomóc w utrzymaniu zdrowych tętnic i żył.
 3. Karczochy – ekstrakty z liści karczocha mogą wspierać obniżenie poziomu cholesterolu poprzez stymulację produkcji żółci i eliminację cholesterolu z organizmu.
 4. Czerwona koniczyna – zawiera izoflawony, które mogą przyczyniać się do poprawy profilu lipidowego krwi.
 5. Zielona herbata – bogata w antyoksydanty, może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL i poprawie ogólnego zdrowia naczyń krwionośnych.
 6. Kurkuma – jej główny składnik, kurkumina, ma właściwości przeciwzapalne i może przyczyniać się do zmniejszenia poziomu cholesterolu oraz poprawy zdrowia naczyń.
 7. Len – nasiona lnu są bogate w alfa-linolenowy kwas tłuszczowy i lignany, które mogą pomagać w obniżeniu poziomu cholesterolu.
 8. Ostropest plamisty – może wspomagać zdrowie wątroby, co jest ważne w regulacji poziomu cholesterolu w organizmie.
 9. Ginkgo biloba – stosowane do poprawy krążenia i zdrowia naczyń krwionośnych.

Stosowanie tych ziół może wspierać zdrowie serca i naczyń krwionośnych, jednak nie zastąpią one konieczności utrzymania zdrowej diety i aktywności fizycznej. Ważne jest, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie lub suplementacji skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie w przypadku istniejących problemów zdrowotnych czy stosowania innych leków

Jaki jest lek na na oczyszczenie naczyń krwionośnych na receptę?

Niestety nie istnieją leki, których zadaniem byłoby oczyszczanie naczyń krwionośnych. Leczenie miażdżycy polega na zapobieganiu tworzeniu się kolejnych blaszek miażdżycowych. Lekami I-rzutu stosowanymi w tym celu (dostępnymi tylko na receptę) są statyny: atorwastatyna (Apo-Atorva, Atoris, Atorvagen, Atorvox, Atrox, Lambrinex, Sortis, Torvacard, Torvalipin, Tulip), simwastatyna (Apo-Simva, Simcovas, Simvacard, Simvagen, Simvasterol, Zocor), rozuwastatyna (Crestor, Crosuvo, Ridlip, Romazic, Rosucard, Rosutrox, Roswera, Suvardio, Zahron, Zaranta), lowastatyna (Liprox, Lovasterol, Lovastin), pitawastatyna (Pitament).

Mimo ich stosowania często nie udaje się osiągnąć zamierzonego celu terapeutycznego. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie terapii skojarzonej, na przykład statyną oraz lekiem z innej grupy – ezetymibem (Ezen, Ezehron, Ezoleta, Ezolip, Lipegis).

Jakie tabletki na oczyszczenie żył bez recepty można dostać w aptece?

Można również stosować suplementację wspomagającą, na przykład wykorzystując suplementy diety zawierające monakolinę K – bioaktywny składnik naturalnie znajdujący się w sfermentowanym czerwonym ryżu. Uznawana za naturalną statynę, którą można nabyć bez recepty (LipiForma, LipiForma Plus, Monolipid K, ArmoLipid, Cardiostatil) [2,3].

Podsumowanie

Artykuł omawia metody naturalnego i farmakologicznego oczyszczania żył ze złogów i cholesterolu, podkreślając znaczenie zdrowego stylu życia i diety w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu oraz zapobieganiu tworzeniu się złogów. Wśród polecanych sposobów znajdują się zarówno zmiany dietetyczne, jak i stosowanie wybranych ziół i leków, które mogą wspierać zdrowie sercowo-naczyniowe

Bibliografia

 1. Zdrojewski T, Solnica B, Cybulska B i wsp.: Prevalance of lipid abnormalities in Poland. The NATPOL 2011 survey. Kardiol. Pol. 2016; 74; 213-223.
 2. Arent-Piotrowska K.: Hipercholesterolemia – zmora dzisiejszych czasów. Co zrobić, by zapobiec jej konsekwencjom w świetle aktualnych zaleceń kardiologicznych. Probl. Hig. Epidemiol. 2018; 99(2); 108-113.
 3. Malec M.: Monakolina K – naturalna statyna. Farm. Pol. 2019; 75(7); 365–368.

Omawiane substancje

 • Atorwastatyna

  Atorwastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Substancja ta działa poprzez obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Ezetymib

  Ezetymib jest lekiem stosowanym w leczeniu hipercholesterolemii. Substancja ta działa poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu z jelit.
  substancje syntetyczne
 • Lowastatyna

  Lowastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta hamuje produkcję cholesterolu w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Monakolina K

  Monakolina K to związek chemiczny występujący naturalnie w czerwonym ryżu. Ma on właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Pitawastatyna

  Pitawastatyna to lek stosowany w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie produkcji cholesterolu w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Rozuwastatyna

  Rozuwastatyna to lek stosowany w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie produkcji cholesterolu w organizmie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Simwastatyna

  Simwastatyna jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Substancja ta działa poprzez obniżanie poziomu cholesterolu we krwi.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Hipercholesterolemia

  Hipercholesterolemia to choroba, która charakteryzuje się zwiększonym poziomem cholesterolu we krwi. Może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroba wieńcowa czy udar mózgu.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , , , , .