leki-orange

Czy statyny przyspieszają rozwój cukrzycy?

Udowodniono, że statyny obniżają poziom cholesterolu, ale mogą też mieć negatywne skutki dla pacjentów z cukrzycą. Nowe badanie wykazało, że mogą one wpłynąć negatywnie na poziom cukru we krwi.

Naukowcy odkryli, że wśród osób przyjmujących statyny, 56% zaobserwowało u siebie postęp cukrzycy. Natomiast 48% osób nieprzyjmujących statyn nie zaobserwowało takich zmian. Co więcej, im wyższa dawka statyn, tym szybszy był postęp cukrzycy.

Badanie wpływu statyn na rozwój cukrzycy

„Wiemy dobrze o korzyściach płynących ze stosowania statyn, ale szkody są znacznie mniej zbadane” – powiedział Mansi. Jest on profesorem na University of Texas Southwestern w Dallas. „Konkretnie, jaka jest populacja, która może odnieść mniejsze korzyści ze stosowania statyn w prewencji pierwotnej lub doznać uszczerbku na zdrowiu? Odpowiedź na te pytania ma wpływ na setki milionów pacjentów i nie może być odkładana na później.”

W celu przeprowadzenia badania Mansi i jego koledzy zebrali dane dotyczące ponad 83 000 pacjentów z cukrzycą, którzy stosowali statyny. Do badania włączono również ponad 83 000 pacjentów, którzy nie stosowali statyn. Ci, którzy przyjmowali statyny, byli bardziej narażeni na postęp cukrzycy i konieczność wcześniejszego rozpoczęcia stosowania insuliny i innych rodzajów leków obniżających wysoki poziom cukru we krwi, niż ci, którzy ich nie przyjmowali.

Czy cukrzycy powinni zrezygnować ze statyn?

„To badanie powinno być początkiem dalszych badań nad równowagą korzyści i szkód związanych ze stosowaniem statyn u pacjentów z cukrzycą” – powiedział dr Ishak Mansi. Mansi zwraca uwagę, że opierając się wyłącznie na tym jednym odkryciu, żaden pacjent nie powinien przestać przyjmować swoich statyn. Skojarzenie tych dwóch zmiennych nie dowodzi związku przyczynowego.

Według Mansi’ego to badanie powinno ostrzegać klinicystów o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na ten przypadek. Konieczne może być ponowne dostosowanie leków przeciwcukrzycowych u pacjentów rozpoczynających przyjmowanie statyn.

Dr Joel Zonszein, profesor z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, odniósł się do wyników tych badań. Powiedział on, że cukier we krwi nie jest jedynym kluczem do zarządzania cukrzycą typu 2. Dr Zonszein uważa, że korzyści ze stosowania statyn u pacjentów z cukrzycą typu 2 są znacznie większe niż potencjalne skutki uboczne. Miliony ludzi leczy się statynami, a ich powszechne stosowanie było dużym postępem w dziedzinie zdrowia publicznego, zauważył.

Czytaj więcej: Statyny i obawa przed działaniami niepożądanymi

Leczenie otyłości, nadciśnienia tętniczego i wysokiego poziomu cholesterolu jest równie ważne, jak poprawa kontroli glikemii. Statyny są jednym z najlepszych leków w tym zakresie u pacjentów z cukrzycą typu 2, dodał Zonszein.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Źródło: https://www.drugs.com/news/statins-good-heart-maybe-not-so-good-diabetes-100812.html

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaUkład sercowo-naczyniowy
TematyLeczenie cukrzycy,
Statyny
AutorRedakcja leki.pl
Ostatnia aktualizacja8 miesięcy temu
Data publikacji06.10.2021