leki-orange

Bezpłodność

Rozdziały

Jakie są objawy Bezpłodności ?

Objawem bezpłodności jest niemożność zajścia w ciążę mimo wieloletnich starań, a ewentualne starania nie przynoszą rezultatów. Jest to stan nieodwracalny w przeciwieństwie do niepłodności.

Jakie są przyczyny Bezpłodności ?

Częstą przyczyną bezpłodności jest wystąpienie chorób, takich jak: rzeżączka, chlamydia, endometrioza. Innym czynnikiem jest również wystąpienie przedwczesnej menopauzy u kobiet. Do bezpłodności u kobiet może przyczyniać się także utrata funkcji macicy lub jajników, co jest spowodowane zabiegami chirurgicznym. U mężczyzn bezpłodność może być spowodowana niedorozwojem narządów płciowych, z wrodzonymi zaburzeniami genetycznymi bądź może wystąpić jako powikłanie przebytej świnki.

Jak zdiagnozować Bezpłodność ?

Pierwszym etapem w celu diagnozy bezpłodności jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, które pozwala poznać między innymi styl życia pacjenta, towarzyszące choroby lub stosowane leki. Należy rozróżnić bezpłodność i niepłodność. Badania są różne w zależności od płci i prawdopodobnej przyczyny bezpłodności. Wykonuje się zazwyczaj badanie hormonalne, immunologiczne, genetyczne oraz badania takie jak USG, histerosalpingografia, histeroskopia w celu ustalenia prawidłowości anatomii i funkcjonowania jajników i jajowodów u kobiet.

Jak zapobiegać Bezpłodności ?

Jeśli bezpłodność jest spowodowana wadą wrodzoną narządów rozrodczych, niestety nie można temu zapobiec. Ważna jest profilaktyka w przypadku niektórych chorób, takich jak: świnka, która u mężczyzn może prowadzić do bezpłodności. Zaleca się również chronić narządy rozrodcze przed ewentualnym urazem i uszkodzeniem mechanicznym.

Leczenie Bezpłodności

Bezpłodność to nieodwracalna niezdolność do posiadania potomstwa. Stanowi chorobę nieuleczalną. Jedynym wyjściem dla par pragnących dzieci po zdiagnozowaniu bezpłodności jest adopcja lub zapłodnienie metodą in vitro.

Leki na Bezpłodność

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu Bezpłodności .