leki-orange

Gliceryna

Rozdziały

Działanie i właściwości gliceryny

Gliceryna (glicerol) stosowana w produktach kosmetycznych wykazuje przede wszystkim działanie nawilżające i okluzyjne, a także wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka. Dodatek gliceryny do szamponów do włosów sprawia, że włosy stają się bardziej elastyczne i nawilżone.

Ponadto glicerol przyciąga wodę do jelit, zmiękczając stolce i łagodząc zaparcia. We krwi przyciąga wodę, dzięki czemu pozostaje ona dłużej w organizmie. Może to pomóc sportowcowi ćwiczyć dłużej. Glicerol ma najczęściej zastosowanie w przypadku zaparć, poprawy nawodnienia i wydajności u sportowców oraz w niektórych chorobach skóry. Jest on również stosowany do zapalenia opon mózgowych, udaru mózgu, otyłości, infekcji ucha i innych warunków, ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie tych zastosowań.

Podanie glicerolu do odbytnicy, w postaci czopka, zmniejsza zaparcia. Istnieją pewne dowody na to, że doustne przyjmowanie glicerolu wraz z wodą pomaga utrzymać nawodnienie organizmu przez dłuższy czas. Może być on również składnikiem produktu do stosowania na skórę w przypadku gdy jest ona sucha.

Glicerol jest możliwie bezpieczny, gdy jest stosowany na skórę, doustnie lub w postaci czopków. Przy podawaniu dożylnym jest możliwie niebezpieczny (może spowodować uszkodzenie czerwonych krwinek).
Glicerol może być stosowany w postaci kropli do oczu, w celu zapewnienia długotrwałego nawilżenia.

Poradniki na temat gliceryny

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej o wybranej substancji czynnej.
Loading...

Leki zawierające glicerynę

Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz glicerynę.
Loading...

Koniec.

No more pages to load