Dostępne postaci leku

roztwór, czopki, krem, maść, krople

Działanie

Gliceryna, zwana też glicerolem, działa jak naturalny nawilżacz. Przyciąga wodę do skóry, co wspomaga utrzymanie wilgoci. Dzięki temu skóra staje się miękka, gładka i bardziej elastyczna. Dodatkowo, gliceryna może pomóc naprawić uszkodzenia skóry, tworząc barierę ochronną. Podawana doodbytniczo ułatwia wypróżnianie.

Wskazania

Leki zawierające glicerynę stosuje się głównie w celu złagodzenia objawów zaparcia, ponieważ pomagają zmiękczyć stolec i ułatwiają wypróżnianie. Można je także stosować na skórę, jeśli jest sucha lub uszkodzona, gdyż gliceryna pomaga nawilżać i chronić skórę. Ponadto, gliceryna może być składnikiem kropli do uszu, łagodząc podrażnienia.

Przeciwwskazania

Leki z gliceryną nie powinny być stosowane, jeśli jesteś uczulony na glicerynę. Jeśli masz problemy z nerkami, zapaleniem wyrostka robaczkowego lub stany zapalne w obrębie jamy brzusznej powinieneś unikać stosowania doodbytniczego.

Działania niepożądane

Gliceryna jest zazwyczaj bezpieczna, ale może powodować pewne działania niepożądane. Niektóre osoby mogą doznawać podrażnienia błony śluzowej odbytnicy. W rzadkich wypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak wysypka czy swędzenie.

Przedawkowanie

Przedawkowanie gliceryny jest rzadkie, ale mogą wystąpić następujące objawy: biegunka, nudności i ból brzucha.

Środki ostrożności

Leki z gliceryną są bezpieczne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach. Jeśli po kilku dniach nie widać poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj też, że leki z gliceryną mogą powodować biegunkę, więc pij dużo wody, żeby nie odwodnić organizmu.