aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Nowa szansa dla pacjentów z ADHD

SPIS TREŚCI
Nowe badania zaprezentowane na sesji Anxiety and Depression Association of America (ADAA) 2021 dają nadzieję na lepsze życie pacjentom z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz z zespołem stresu pourazowego (PTSD).

Wstęp

Główny badacz dr Zhewu Wang z Charleston VA Medical Center i profesor Medical University of South Carolina w Charleston w Południowej Karolinie poddał analizie wpływ atomoksetyny, selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego norepinefryny (SNRI), na wyniki leczenia i jakość życia chorych z ADHD i/lub PTSD.

Wyniki

Wyniki badania wskazują na znaczące zmniejszenie objawów ADHD oraz umiarkowaną poprawę leczenia i jakość życia u osób z PTSD w przypadku stosowania atomoksetyny w porównaniu do placebo. Dr Wang zwraca uwagę na fakt, że oba zaburzenia często występują razem. W omawianym badaniu ponad 30% uczestników z objawami zespołu stresu pourazowego spełniało kryteria diagnostyczne ADHD.

Doświadczenie obejmowało 36 uczestników ze współistniejącym ADHD/PTSD. Chorzy otrzymywali atomoksetynę w dawce 80mg lub placebo codziennie przez 4 tygodnie. U każdego z pacjentów jednocześnie utrzymywany był standardowy schemat leczenia PTSD.

Atomoksetyna nie ma właściwości pobudzających i jest szczególnie polecana pacjentom zagrożonym uzależnieniem, w tym nastolatkom i młodym dorosłym. Jest to obecnie jedyny zatwierdzony przez FDA lek niestymulujący wskazany w leczeniu zarówno dzieci, jak i dorosłych z ADHD.

Wnioski

Dr Charles Nemeroff będący prezydentem-elektem Anxiety and Depression Association of America zauważa, że wyniki leczenia PTSD atomoksetyną nie są statystycznie istotne, dlatego należy podchodzić do nich z dystansem, ale jeśli chodzi o populację współistniejących ADHD/PTSD, terapia atomoksetyną może być obiecująca. 

Źródło: https://www.medscape.com/viewarticle/947880

Bibliografia

Omawiane substancje

 • Atomoksetyna

  Atomoksetyna to lek stosowany w leczeniu ADHD. Atomoksetyna działa poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego noradrenaliny.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • ADHD

  ADHD to zaburzenie neurologiczne, które objawia się trudnościami w koncentracji, nadmierną impulsywnością oraz hiperaktywnością. Schorzenie to występuje u dzieci oraz dorosłych i może znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie.
 • Zaburzenie stresowe pourazowe

  Zaburzenie stresowe pourazowe jest chorobą psychiczną, która może wystąpić u osób, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń. Objawy mogą obejmować m.in. lęki, koszmary senne, unikanie sytuacji przypominających traumatyczne wydarzenie.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .