Dlaczego warto jeść kiszonki?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Na co stosować kiszonki?

Kiszenie warzyw i owoców to jeden z najstarszych na świecie sposobów ich konserwacji, a kiszonki odznaczają się szerokim – prozdrowotnym działaniem na organizm człowieka. Kiszonki to bardzo dobry naturalny probiotyk, który jednak należy stosować z pewną dozą ostrożności.
Na co są dobre kiszonki? (fot. Canva)

Na czym polega kiszenie?

To proces, który polega na naturalnej fermentacji mlekowej przeprowadzanej przez bakterie mlekowe bez udziału powietrza. Cukry proste, zawarte w warzywach rozkładają się na kwas mlekowy, będący świetnym konserwantem hamującym rozwój bakterii gnilnych. Zasadniczą czynnością tego procesu jest usunięcie powietrza z kiszonych produktów, ponieważ jest to proces beztlenowy.

Źródłem dobrych bakterii w kiszonkach jest ich naturalna mikroflora. Zachodzący w nich proces fermentacji jest spontaniczny, sterowany jedynie chemicznymi i fizycznymi warunkami środowiska. Zmienia się wygląd, zapach, jak też smak kiszącego się produktu oraz zwiększa się zawartość witamin i składników mineralnych. Podczas fermentacji zmniejsza się ilość składników niekorzystnych dla zdrowia, a liczba korzystnych zdecydowanie się zwiększa [1].

Dlaczego warto jeść i pić kiszonki?

Kiszone produkty spożywcze odznaczające się szerokim działaniem na organizm ludzki [2]:

 • działają dobrze na jelita – w trakcie kiszenia tworzą się szczepy probiotyczne, które zapewniają równowagę mikroflory jelitowej, zwiększając jednocześnie odporność organizmu;
 • kiszonki zawierają żywe kultury bakterii wytwarzające kwas mlekowy, korzystnie działające na układ pokarmowy i mikroflorę jelitową. Właśnie dlatego są bardzo skuteczne w walce z pasożytami, które nie tolerują kwasu mlekowego. Pod jego wpływem komórki pasożytów ulegają uszkodzeniu, a przyspieszony pasaż jelitowy powoduje szybsze usuwanie ich z organizmu;
 • stymulują one ciągłą odnowę flory bakteryjnej zaburzoną antybiotykoterapią lub poprzez spożywanie produktów zanieczyszczonych pozostałościami antybiotyków;
 • produkty kiszone zwiększają przyswajalność wapnia i żelaza, co jest istotne w leczeniu i profilaktyce osteoporozy i anemii, zwłaszcza u pacjentów geriatrycznych;
 • kiszonki zawierają błonnik, który poprawia przemianę materii oraz zapewnia uczucie sytości na dłużej oraz jest powszechnie znany z korzystnego wpływu na proces odchudzania;
 • podczas kiszenia powstają także związki polifenolowe wykazujące intensywne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, pomocne w walce z chorobami takimi jak otyłość, cukrzyca, nowotwory. Hamują one procesy gnilne, podczas których są wytwarzane nitrozoaminy, przyczyniające się do rozwoju nowotworów m.in. żołądka i jelita grubego.

Czy kiszonki zawierają probiotyki?

Oczywiście, że tak – produkty kiszone to nie tylko porządna porcja witamin, ale również źródło naturalnych probiotyków. Kiszonki zawierają bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium z grupy bakterii kwasu mlekowego, czyli drobnoustroje o działaniu probiotycznym. Te tak zwane dobre bakterie z jednej strony zapobiegają wystąpieniu alergii, a z drugiej przyspieszają ustąpienie jej objawów. Ścianki jelit są przez nie dokładnie uszczelnione, przez co stają się barierą dla uczulających substancji. Wzmacniają również aktywność i skuteczność limfocytów oraz makrofagów, które uczestniczą w mechanizmach obronnych organizmu [3].

Czy kiszonki są dobre dla każdego?

Kiszonki (jak wspomniano wyżej) to bardzo dobry naturalny probiotyk, który jednak należy stosować z pewną dozą ostrożności. Ze względu na obecność kwasów, a także histaminy, żywność ta nie jest odpowiednia dla każdego. Intensywnie kwaśny smak może podrażniać żołądek oraz jelita, zwłaszcza u najmłodszych, natomiast obecność histaminy może wzmagać reakcje alergiczne.

Podsumowanie

Fermentacja żywności to doskonały sposób na podniesienie walorów zdrowotnych i smakowych naszej diety oraz uzupełnianie mikroelementów i witamin. Warto jednak pamiętać, że nawet najzdrowsze jedzenie nie musi być dobre dla każdego. Nadmiar – w przypadku kiszonek – może powodować szereg dolegliwości, dlatego warto stosować różne kiszone produkty i urozmaicać nimi dietę, ale zachowując umiar. 

Bibliografia

 1. Cvetković Biljana R., Lato L. Pezo, Tatiana Tasić, Ljubiša Šari, Žarko Kevrešan., Jasna Mastilović. 2014. „The optimisation of traditional fermentation process of white cabbage (in relation to biogenic amines and polyamines content and microbiological profile)”. Food Chemistry 168: 471–477.
 2. Cybulska, Emilia Barbara; Grabowska, Janina; Palka, Krystyna; Rutkowski, Antoni; Sikorski, Zdzisław E.; Synowiecki, Józef; Wilska-Jeszka, Jadwiga. Chemia żywności t.1. Red. Sikorski, Zdzisław E. Warszawa Wydawnictwo WNT, 2012.
 3. Marcó Mariángeles Briggiler, María Florencia Zacarías, Gabriel Vinderola, Jorge A. Reinheimer, Andrea Quiberoni. 2014. “Biological and probiotic characterization of spontaneous phage-resistant mutants of Lactobacillus plantarum”. International Dairy Journal 39: 64–70.

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

 • Dysbioza jelitowa

  Dysbioza jelitowa to zaburzenie równowagi mikroflory jelitowej, które może prowadzić do różnych objawów zdrowotnych. Schorzenie to może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak dieta, antybiotykoterapia czy stres, i wymaga odpowiedniego leczenia.
 • Nowotwór złośliwy jelita cienkiego

  Nowotwór złośliwy jelita cienkiego jest chorobą, która rozwija się w tkankach jelita cienkiego i może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla poprawy rokowań pacjenta.
 • Nowotwór złośliwy jelita grubego

  Nowotwór złośliwy jelita grubego jest chorobą, która rozwija się w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w okolicach jelita grubego. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń onkologicznych, które może prowadzić do poważnych powikłań i zagrożenia życia pacjenta.
 • Nowotwór złośliwy żołądka

  Nowotwór złośliwy żołądka jest jednym z najczęstszych rodzajów nowotworów złośliwych. Objawy schorzenia są zwykle niespecyficzne i obejmują bóle brzucha, nudności, wymioty oraz utratę masy ciała.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .