aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Silny lek na grzybicę pochwy bez recepty – jaki preparat wybrać?

Leki na grzybicę pochwy bez recepty – Clotidal, Gynoxin, czy Clotrimazolum?

Jedną z najczęstszych chorób dróg rodnych u kobiet jest grzybica pochwy. Wiele kobiet skarży się na dokuczliwe objawy, świąd, pieczenie czy upławy. Po które preparaty dostępne bez recepty warto sięgnąć w przypadku grzybicy pochwy?
Najsilniejsze leki na grzybicę pochwy bez recepty: Clotidal, Canesten czy Clotrimazolum?

Za wystąpienie grzybicy pochwy odpowiadają drożdżaki Candida albicans. Do zakażenia może dojść podczas dzielenia się wspólnymi przedmiotami z osobą zainfekowaną, podczas wizyty w saunie czy na basenie. Zarazić się można również podczas seksu bez zabezpieczenia z chorą osobą. Co ciekawe, do infekcji może dojść również w przypadku noszenia ciasnej, źle dopasowanej, syntetycznej bielizny [1]. Niezmiernie ważne jest szybkie podjęcie leczenia.  Czy jedynym wyjściem jest wizyta u lekarza? Czy oczekując na wizytę u lekarza, możemy sami się wspomóc lekami na grzybicę pochwy bez recepty?

Jakie są leki bez recepty na grzybicę pochwy?

Wśród leków dostępnych bez recepty na grzybicę pochwy można wyróżnić wiele preparatów, różniących się między sobą składem i działaniem. Do najważniejszych należą przedstawione poniżej.

Clotidal MAX, 500 mg tabletki dopochwowe, lek dostępny bez recepty

Clotrimazolum GSK krem, lek dostępny bez recepty

Clotrimazolum Hasco krem, lek dostępny bez recepty

Canesten 500 mg kapsułki dopochwowe miękkie, lek dostępny bez recepty

Gynoxin Optima 200 mg kapsułki dopochwowe miękkie, lek dostępny bez recepty

Gynoxin, krem dopochwowy

Globulki i tabletki stosowane profilaktycznie w grzybicy pochwy

Jeśli cierpisz na nawracające infekcje grzybiczę lub jesteś narażona na sytuację sprzyjające jej rozwinięciu warto rozważyć działanie profilaktyczne. Tutaj z pomocą przychodzą również produkty apteczne.

Pirolam Intima Vag 500 mg tabletka dopochwowa, lek dostępny bez recepty

PrOVag żel, wyrób medyczny

Jaki preparat wybrać na kandydozę pochwy?

W przypadku grzybicy pochwy najlepiej udać się do lekarza. Jeżeli jednak z różnych względów nie ma możliwości szybkiej konsultacji lekarskiej,  to można kupić w aptece preparaty bez recepty. Przede wszystkim należy zastosować lek przeciwgrzybiczy (jeżeli mamy pewność, że to zakażenie grzybicze).

Wśród leków na grzybice pochwy dostępnych bez recepty do wyboru są dwie substancje: klotrymazol albo fentikonazol. Jeżeli chodzi o klotrymazol to w przypadku zakażenia pochwy można użyć tylko kremu dopochwowego Clotidal albo kapsułek dopochwowych Canestan. Pozostałe kremy mogą być stosowane tylko na skórę lub zewnętrzną część narządów płciowych. Również w przypadku fentikonazolu do wyboru są krem dopochwowy lub kapsułki dopochwowe (z grupy preparatów Gynoxin). Warto również zaopatrzyć się pomocniczo w globulki dopochwowe lub żel, które przywrócą naturalną florę, pH w pochwie.

Kiedy grzybica pochwy jest wyleczona?

Najczęściej grzybica pochwy jest całkowicie wyleczona, jeśli po wdrożeniu leczenia objawy nie tylko ustępują, ale też w przeciągu roku nie zauważamy nawrotów choroby. Z badań wynika, że nawrotowe grzybice pochwy w większości przypadków są spowodowane tym samym szczepem grzyba co przy pierwszej diagnozie. Wskazuje to, na nie całkowite wyleczenie pierwszej infekcji [3].

Ile trwa nieleczona grzybica pochwy?

Nieleczona grzybica pochwy może trwać nawet latami. Warto wziąć pod uwagę, że obecność grzybów w pochwie bez występowania objawów może występować u 20 % kobiet i aż 40% kobiet w ciąży. W związku z tym nieleczona grzybica może być stanem permanentnym bez wiedzy pacjentki. W przypadku grzybic, które wywołują objawy, co zdarza się najczęściej, bez wprowadzenia leczenia nie przejdzie samoistnie [3].

Jak uniknąć ponownego zachorowania? 7 skutecznych sposobów na profilaktykę grzybicy pochwy

Profilaktyka grzybicy pochwy może pomóc w zapobieganiu infekcjom grzybiczym oraz utrzymaniu zdrowej równowagi mikroflory pochwy. Oto kilka zaleceń dotyczących profilaktyki grzybicy pochwy:

 1. Przestrzegaj higieny intymnej: Dbaj o codzienną higienę intymną, ale unikaj nadmiernej ilości mydła, żeli do higieny, perfumowanych produktów intymnych. Zbyt częste mycie może zaburzyć naturalną mikroflorę pochwy, sprzyjając rozwojowi grzybicy.
 2. Unikaj wilgoci: Utzymuj okolice intymne suche, szczególnie po kąpieli, basenie czy treningu. Wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów, dlatego ważne jest, aby osuszać te obszary dokładnie po kontakcie z wodą.
 3. Odpowiednia dieta: Zdrowe odżywianie wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze, warzywa, owoce i produkty bogate w probiotyki (np. jogurt naturalny, kefir), które mogą wspomagać równowagę mikroflory pochwy.
 4. Wybieraj odpowiednią bieliznę: Noszenie przewiewnej i bawełnianej bielizny może pomóc utrzymać suchą i odpowiednio wentylowaną strefę intymną. Unikaj syntetycznych tkanin, które mogą utrzymywać wilgoć i sprzyjać rozwojowi grzybów.
 5. Unikaj zbyt obcisłej odzieży: Nosić zbyt ciasne ubrania może prowadzić do zatrzymywania wilgoci i ograniczania przepływu powietrza, stwarzając sprzyjające warunki dla rozwoju grzybów.
 6. Unikaj długotrwałego stosowania antybiotyków: Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić do zaburzenia naturalnej równowagi mikroflory pochwy, co zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy. Stosuj antybiotyki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
 7. Unikaj długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji: Niektóre formy hormonalnej antykoncepcji mogą zmieniać równowagę hormonalną i mikroflorę pochwy, co zwiększa ryzyko infekcji grzybiczych. Jeśli masz zwiększone ryzyko grzybicy, skonsultuj się z lekarzem w sprawie innych opcji antykoncepcji.

Pamiętaj, że powyższe zalecenia dotyczą profilaktyki grzybicy pochwy. W przypadku pojawienia się objawów grzybicy, takich jak swędzenie, pieczenie, biała wydzielina, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Bibliografia

 1. Gałęcka, Mirosława, Patrycja Szachta. „Nawrotowe grzybice i bakteryjne zapalenia pochwy–charakterystyka przyczyn oraz możliwości terapeutycznych i profilaktycznych.” (2013).
 2. Macura, Anna, Magdalena Skóra. „Grzyby izolowane z pochwy i ich wrażliwość na leki przeciwgrzybicze.” Ginekologia Polska 83.6 (2012).
 3. Stanowisko zespo∏u ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok. Ginekol Pol. 2008, 79, 638-652
 4. Charakterystyka produktu leczniczego Clotrimazolum GSK
 5. Charakterystyka produktu leczniczego Clotrimazolum Hasco
 6. Charakterystyka produktu leczniczego Clotidal
 7. Charakterystyka produktu leczniczego Clotrimazolum Aflofarm
 8. Charakterystyka produktu leczniczego Ziaja
 9. Charakterystyka produktu leczniczego Canesten
 10. Charakterystyka produktu leczniczego Gynoxin Optima
 11. Charakterystyka produktu leczniczego Gynoxin Uno
 12. Charakterystyka produktu leczniczego Gynoxin krem dopochwowy
 13. https://www.kadefarm-zdrowie.pl/produkty/dla-kobiet/albivag/ (05.11.2021 18:32)
 14. https://iladian.pl/leczenie-infekcji-intymnych/iladian-direct-plus/ (05.11.2021 18:54)
 15. https://hexanova.pl/ginekologia/canditon-globulki-dopochwowe/ (05.11.2021 19:23)
 16. https://www.kadefarm-zdrowie.pl/produkty/dla-kobiet/albivag-gel/ (05.11.2021 19:49)
 17. https://iladian.pl/leczenie-infekcji-intymnych/iladian-intima/ (05.11.2021 20:11)
 18. https://www.provag.info/provag-zel/ (05.11.2021 20:24)

Omawiane substancje

 • Fentikonazol

  Fentikonazol to substancja chemiczna stosowana w rolnictwie do zwalczania chorób grzybowych. Jest skuteczna w zwalczaniu m.in. mączniaka rzekomego i rdzy.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Klotrymazol

  Klotrymazol jest lekiem przeciwgrzybicznym stosowanym w leczeniu infekcji skóry i paznokci. Substancja ta działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania grzybów.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Grzybica pochwy

  Grzybica pochwy to choroba wywołana przez drożdżaki Candida albicans, które rozwijają się w wilgotnym środowisku pochwy. Objawy to m.in. swędzenie, pieczenie, ból podczas stosunku oraz upławy o charakterze serowatym.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .