aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

,

Co stosować na katar u niemowlaka?

Katar u niemowlaka — jak sobie z nim radzić?

Katar u niemowląt, czyli dzieci do ukończenia 1. roku życia,  występuje bardzo często. Zatkany nos utrudnia dziecku oddychanie, znacznie pogarsza jakość jego snu. Może być powodem rozdrażnienia i niechęci do jedzenia. Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka? 
Katar u niemowlaka: Nisita spray, Sterimar baby, Marimer baby (fot. leki.pl).

Co jest najczęstszą przyczyną kataru u niemowląt?

Katar, (czyli nieżyt nosa) to zapalenie błony śluzowej nosa. Charakterystycznymi objawami są: wyciekająca wydzielina oraz uczucie zatkanego nosa (niedrożność). Dodatkowo może występować także kichanie oraz świąd. U niemowląt katar najczęściej ma podłoże wirusowe. Zazwyczaj wywołują go rinowirusy oraz adenowirusy [1].

Jak poradzić sobie z katarem u niemowlaka?

Katar sam w sobie zwykle nie wymaga interwencji lekarskiej. Jednak jeśli utrzymuje się dłużej niż tydzień, towarzyszą mu dodatkowe objawy jak np. wysoka gorączka lub powoduje on niechęć do jedzenia i trudności w oddychaniu, należy skonsultować się z lekarzem. 

Odpowiednia temperatura i wilgotność w domu

Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powinna mieścić się w przedziale 50-60%, przy temperaturze 20-22°C. Śluz produkowany w jamie nosa, jest naturalną barierą ochronną przeciw mikroorganizmom. Kiedy powietrze w naszym otoczeniu jest zbyt suche, śluz także „wysycha” i nie spełnia dobrze swojej funkcji ochronnej. Patogeny mogą więc przedostać się do dalszych odcinków układu oddechowego. 

Dlatego też należy stale monitorować temperaturę w domu za pomocą termometru oraz wilgotność z użyciem higrometru. W przypadku zbyt suchego powietrza w domu warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza [2].

Odciąganie wydzieliny z nosa

Można do tego użyć tradycyjnej gumowej gruszki, jednak dużo bardziej skuteczne i popularne obecnie są aspiratory do nosa. Pozwalają szybko i przede wszystkim skutecznie usunąć zalegającą w nosie niemowlaka wydzielinę. Wyróżniamy kilka ich rodzajów.

 • Aspiratory ustne (np. NoseFrida, Sopelek) — rodzic odsysa wydzielinę siłą swojego wdechu przez specjalny ustnik. Aspiratory te posiadają wymienne filtry, które mają zapewnić higienę podczas stosowania aspiratora. Sprawdzą się doskonale w podróży, ponieważ nie wymagają źródła zasilania [3].
 • Aspiratory podłączane do odkurzacza (np. Katarek Plus) — siła ssąca generowana jest przez odkurzacz, dzięki czemu przez specjalną końcówkę zasysana jest wydzielina z nosa dziecka. Posiadają adaptery, regulujące siłę ssania, dzięki czemu podłączenie do odkurzacza jest całkowicie bezpieczne. Dostępne są także aspiratory tzw. 2w1, które w zależności od potrzeb można używać jako ustne lub podłączyć do odkurzacza (np. Sopelek 3, Katarek 2w1) [4].
 • Aspiratory elektryczne (np. Haxe, Pingo) — zasilane na baterie, zapewniają wygodę, ponieważ można używać ich w podróży. Są stosunkowo ciche i poręczne [5].

Oczyszczanie nosa

W tym celu wykorzystujemy dostępne w aerozolu roztwory izotoniczne wody morskiej dla niemowląt (np. Sterimar Baby, Marimer Baby). Można użyć także  soli fizjologicznej dostępnej w ampułkach (np. 0,9% chlorek sodu Gilbert). Roztwory izotoniczne soli fizjologicznej oczyszczają i nawilżają nos. Należy je aplikować do każdej dziurki nosa (2-3 krople) przed odciąganiem gruszką/aspiratorem, aby rozrzedzić wydzielinę. Następnie czynność tę należy powtórzyć po odciągnięciu wydzieliny, aby nawilżyć śluzówkę nosa.

W aptekach dostępne są także roztwory hipertoniczne wody morskiej (np. Marimer baby roztwór hipertoniczny, Sterimar baby roztwór hipertoniczny). Ich zastosowanie pomaga udrożnić zatkany nos, ułatwiając oddychanie [6].

Nebulizacje z soli fizjologicznej

W przypadku kataru u niemowląt pomocne mogą okazać się nebulizacje z soli fizjologicznej. 

Pozwalają one nawilżyć drogi oddechowe, rozrzedzają  zalegającą w nich wydzielinę, ułatwiając tym samym jej usuwanie.

Do ich wykonania potrzebny jest nebulizator. Jest to urządzenie pozwalające na wytwarzanie aerozolu. Wybierając nebulizator, z którego ma korzystać niemowlę, należy zwrócić uwagę, czy zawiera on maseczkę w rozmiarze przeznaczonym dla dzieci. Do inhalacji stosujemy 0,9% roztwór soli fizjologicznej. Dostępne są także preparaty, zawierające oprócz soli fizjologicznej dodatkowe składniki, np. hialuronian sodu, o dodatkowym działaniu nawilżającym drogi oddechowe (np. Nebu-dose Hialuronic) [7].

Leki OTC dostępne w aptece dla niemowląt

Pomocne podczas łagodzenia objawów nieżytu nosa mogą okazać się preparaty z oksymetazoliną dla niemowląt. 

 • Oksymetazolina — (Nasivin Baby, krople do nosa dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia)  zawiera odpowiednie dla niemowląt stężenie oksymetazoliny. Jest to lek o działaniu sympatykomimetycznym. Po podaniu miejscowym zwęża naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa. Należy pamiętać, że preparaty z oksymetazoliną można stosować maksymalnie 7 dni. Dłuższe stosowanie może powodować polekowe zapalenie błony śluzowej nosa i trwałe uszkodzenie jego śluzówki [8].

Bibliografia

 1. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa
 2. S. Lowry, Housing and health: Temperature and humidity, BMJ. 1989 Nov 25; 299(6711): 1326–1328
 3. Sopelek — ulotka producenta
 4. Katarek plus — ulotka producenta
 5. Haxe aspirator do nosa — ulotka producenta
 6. Sterimar baby ulotka producenta
 7. A. Chervinskaya, Respiratory hygiene with dry sodium chloride aerosol, Clinical Research Respiratory Center, St. Petersburg, Russia
 8. Nasivin baby Charakterystyka Produktu Leczniczego

Omawiane substancje

 • Sól morska

  Sól morska jest naturalnym źródłem sodu i chloru. Dodanie soli morskiej do potraw może poprawić ich smak i wartość odżywczą.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Nieżyt nosa (katar)

  Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.
 • Przeziębienie

  Przeziębienie to choroba wirusowa, która atakuje układ oddechowy i powoduje objawy takie jak katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Może być łatwo przenoszone drogą kropelkową i zwykle trwa kilka dni lub tygodni.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .