leki-orange

Co stosować na przeziębienie u dzieci?

Jak leczyć przeziębienie u dzieci?

Przeziębienie jest najczęściej występującym schorzeniem, w wyniku którego udajemy się do apteki po leki łagodzące objawy. Wiek dziecięcy charakteryzuje się budowaniem odporności, przez co przeziębienie często towarzyszy dzieciom w każdym wieku. Zatem jak szybko wyleczyć przeziębienie u dziecka?

Czym się charakteryzuje przeziębienie?

Przeziębienie jest wywołane przez wirusy atakujące górne drogi oddechowe. Objawia się nieżytem nosa, bólami mięśniowo-stawowymi, wodnistym, cieknącym katarem, bólem gardła, gorączką i bólem głowy. Jest to schorzenie o łagodnym przebiegu. Zazwyczaj przechodzi samoistnie. Jednak objawy mogą być bardzo uciążliwe, w związku z tym stosujemy preparaty łagodzące dolegliwości i ułatwiające codzienne funkcjonowanie [1].

Co na przeziębienie dla dzieci?

Na półkach aptecznych znajdziemy setki preparatów łagodzących objawy przeziębienia. Pojawia się wątpliwość czy lecząc przeziębienie u dziecka, możemy podawać te same preparaty? Otóż nie, nie wszystkie są bezpieczne dla najmłodszych. Leki na przeziębienie dla dzieci dobiera się zgodnie z występującymi objawami oraz wiekiem dziecka.

Niemowlęta

Katar

Wodnisty katar występuje w praktycznie każdym przebiegu przeziębienia. W przypadku niemowląt, które nie potrafią samodzielnie usuwać wydzieliny z nosa, stosujemy gruszki lub aspiratory kataru typu Katarek czy Nosko. Ponadto można zastosować:

  •  wodę morską: w stężeniu izotonicznym działa nawilżająco na błony śluzowe nosa, a hipertonicznym usuwa nadmierną wydzielinę na zasadzie osmozy. Jest bezpieczna, nie ma potencjału uzależniającego.
  • Oprócz tego w przypadku intensywnego kataru można stosować preparat z oxymetazoliną w dawce 0,1 mg/ml. Jest dostępna dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. W aptece znajdziesz preparat pod nazwą Nasivin Baby. Preparat można stosować maksymalnie 5 dni [2].

Ból gardła

U niemowląt nie stosujemy leków do ssania, ze względu na ryzyko zadławienia tabletką. W grę wchodzą preparaty do inhalacji zawierające:

  • kwas hialuronowy (Nebu-dose hialuronic) tworzy warstwę na powierzchni gardła, która intensywnie nawilża błony śluzowe powodując ulgę w bólu
  • Kolejną substancją nawilżającą jest ektoina. Znajdziesz ją w preparacie Ectodose.

Gorączka i bóle mięśniowe

W przypadku gorączki u niemowląt stosuje się paracetamol i ibuprofen. Najczęściej w czopkach, gdzie dawkowanie jest dopasowane do wagi dziecka.

Kaszel

Zdarza się, że ściekający katar do gardła powoduje występowanie kaszlu. Początkowo ma on charakter mokry, ale łatwo przechodzi w suchy na skutek podrażnienia błony śluzowej gardła. Dla niemowląt bez recepty znajdziemy jedynie preparaty nawilżające gardło oraz krople na kaszel suchy zawierające cytrynian butamiratu o nazwie Sinecod. Krople można stosować u dzieci powyżej 2. miesiąca życia. W przypadku wystąpienia kaszlu mokrego warto zwrócić się do lekarza po receptę na inhalacje dla dziecka [3].

Dzieci powyżej 3. roku życia

Katar

W przypadku starszych dzieci woda morska jak najbardziej się sprawdzi tak samo dobrze jak w przypadku niemowląt. Dodatkowo mogą stosować oxymetazolinę w dawce 0,5 mg/ml do 12 roku życia i xylometazolinę w dawce 0,5 mg/ml. Warto pamiętać o tym, że preparaty te stosujemy 5 dni maksymalnie, ze względu na ich potencjał uzależniający [2,4].

Ból gardła

Dla dzieci można zastosować przeciwbólowy i przeciwzapalny aerozol zawierający:

  • chlorowodorek benzydaminy jest środkiem należącym do niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Można ją stosować w dawkowaniu 1 psiknięcie na 4 kg masy ciała. Jednak nie więcej niż 4 psiknięcia dziennie. Znajdziemy ją w preparatach: Tantum Verde, Uniben [5].
  • Poza preparatami przeciwzapalnymi warto nawilżyć bolące gardło. W tym celu u dzieci powyżej 3 roku życia można zastosować preparaty ziołowe: syrop prawoślazowy, który zawiera śluzy przyspieszające regenerację błony śluzowej gardła [6]. Kolejnym preparatem, który świetnie się sprawdza u dzieci, jest porost islandzki. Roślina zawiera polisacharydy powlekające gardło. Oprócz tego działa przeciwdrobnoustrojowo. Znajdziemy ją zarówno w syropie jak i tabletkach do ssania [7].

Kaszel

Na kaszel u dzieci powyżej 3 roku życia znajdziemy już szerszy wachlarz preparatów dostępnych bez recepty. Na kaszel mokry stosujemy preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej wykrztuszanie. Takie działanie znajdziemy, stosując:

  • Wyciągi z bluszczu: całkowicie naturalne preparaty, które można stosować na mokry kaszel. W aptece znajdziemy je pod nazwami: Hedelix, Prospan, Pectolvan.
  • ambroksol: oprócz działania wykrztuśnego wzmacnia ruch rzęsek w gardle, dzięki czemu śluz przesuwa się ku górze i łatwiej go odkrztusić. Ambroksol może powodować skurcz oskrzeli, więc należy zachować ostrożność u dzieci z astmą oskrzelową.  Jest dostępny pod nazwami: Ambroksol Teva, Deflegmin, Mucosolvan [8].
  • bromheksyna: zwiększa objętość wydzieliny i rozrzedza ją, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić. W trakcie terapii warto pić sporą ilość płynów. Bromheksyna występuje w preparatach pod nazwami: Flegamina, Flegtac.

Preparaty wykrztuśne stosujemy w dzień, tak aby dziecko miało możliwość wykrztuszenia rozrzedzonej wydzieliny. Zastosowanie na noc powyższych preparatów może skutkować spływaniem śluzu do płuc i rozwijanie się infekcji w tamtym obszarze.

Na kaszel suchy można podać tak jak w przypadku niemowląt krople Sinecod, które całkowicie zahamują odruch kaszlu. Oprócz nich dozwolone jest podawanie dekstrometorfanu, który znajdziemy w formie syropu w preparacie DexaPico.

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Omawiane schorzenia
Przeziębienie jest chorobą wirusową. Najczęściej spowodowane jest przez rinowirusy, które są przenoszone przez powietrze lub zainfekowaną osobę. Choroba najczęściej ma łagodny przebieg i samoistnie us…
Omawiane substancje
Kwas hialuronowy jest glikozaminoglikanem stosowanym do łagodzenia bólu stawów, gojenia się ran, leczenia okulistycznego, zabiegów kosmetycznych i wielu innych zastosowań. Jest to substancja naturalni…
Podsumowanie
SubstancjeKwas hialuronowy
SchorzeniaPrzeziębienie
KategoriaBól gardła,
Ból i gorączka,
Dziecko,
Kaszel,
Katar
TematyDziecko,
Leczenie przeziębienia
AutorMartyna Piotrowska
Ostatnia aktualizacja10 miesięcy temu
Data publikacji30.08.2022
Bibliografia9 źródeł