Czym się charakteryzuje przeziębienie?

Przeziębienie jest wywołane przez wirusy atakujące górne drogi oddechowe. Objawia się nieżytem nosa, bólami mięśniowo-stawowymi, wodnistym, cieknącym katarem, bólem gardła, gorączką i bólem głowy. Jest to schorzenie o łagodnym przebiegu. Zazwyczaj przechodzi samoistnie. Jednak objawy mogą być bardzo uciążliwe, w związku z tym stosujemy preparaty łagodzące dolegliwości i ułatwiające codzienne funkcjonowanie [1].

Co na przeziębienie dla dzieci?

Na półkach aptecznych znajdziemy setki preparatów łagodzących objawy przeziębienia. Pojawia się wątpliwość czy lecząc przeziębienie u dziecka, możemy podawać te same preparaty? Otóż nie, nie wszystkie są bezpieczne dla najmłodszych. Leki na przeziębienie dla dzieci dobiera się zgodnie z występującymi objawami oraz wiekiem dziecka.

Niemowlęta

Katar

Wodnisty katar występuje w praktycznie każdym przebiegu przeziębienia. W przypadku niemowląt, które nie potrafią samodzielnie usuwać wydzieliny z nosa, stosujemy gruszki lub aspiratory kataru typu Katarek czy Nosko. Ponadto można zastosować:

REKLAMA
REKLAMA
  •  wodę morską: w stężeniu izotonicznym działa nawilżająco na błony śluzowe nosa, a hipertonicznym usuwa nadmierną wydzielinę na zasadzie osmozy. Jest bezpieczna, nie ma potencjału uzależniającego.
  • Oprócz tego w przypadku intensywnego kataru można stosować preparat z oxymetazoliną w dawce 0,1 mg/ml. Jest dostępna dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. W aptece znajdziesz preparat pod nazwą Nasivin Baby. Preparat można stosować maksymalnie 5 dni [2].

Ból gardła

U niemowląt nie stosujemy leków do ssania, ze względu na ryzyko zadławienia tabletką. W grę wchodzą preparaty do inhalacji zawierające:

  • kwas hialuronowy (Nebu-dose hialuronic) tworzy warstwę na powierzchni gardła, która intensywnie nawilża błony śluzowe powodując ulgę w bólu
  • Kolejną substancją nawilżającą jest ektoina. Znajdziesz ją w preparacie Ectodose.

Gorączka i bóle mięśniowe

W przypadku gorączki u niemowląt stosuje się paracetamol i ibuprofen. Najczęściej w czopkach, gdzie dawkowanie jest dopasowane do wagi dziecka.

Kaszel

Zdarza się, że ściekający katar do gardła powoduje występowanie kaszlu. Początkowo ma on charakter mokry, ale łatwo przechodzi w suchy na skutek podrażnienia błony śluzowej gardła. Dla niemowląt bez recepty znajdziemy jedynie preparaty nawilżające gardło oraz krople na kaszel suchy zawierające cytrynian butamiratu o nazwie Sinecod. Krople można stosować u dzieci powyżej 2. miesiąca życia. W przypadku wystąpienia kaszlu mokrego warto zwrócić się do lekarza po receptę na inhalacje dla dziecka [3].

Dzieci powyżej 3. roku życia

Katar

W przypadku starszych dzieci woda morska jak najbardziej się sprawdzi tak samo dobrze jak w przypadku niemowląt. Dodatkowo mogą stosować oxymetazolinę w dawce 0,5 mg/ml do 12 roku życia i xylometazolinę w dawce 0,5 mg/ml. Warto pamiętać o tym, że preparaty te stosujemy 5 dni maksymalnie, ze względu na ich potencjał uzależniający [2,4].

Ból gardła

Dla dzieci można zastosować przeciwbólowy i przeciwzapalny aerozol zawierający:

  • chlorowodorek benzydaminy jest środkiem należącym do niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Można ją stosować w dawkowaniu 1 psiknięcie na 4 kg masy ciała. Jednak nie więcej niż 4 psiknięcia dziennie. Znajdziemy ją w preparatach: Tantum Verde, Uniben [5].
  • Poza preparatami przeciwzapalnymi warto nawilżyć bolące gardło. W tym celu u dzieci powyżej 3 roku życia można zastosować preparaty ziołowe: syrop prawoślazowy, który zawiera śluzy przyspieszające regenerację błony śluzowej gardła [6]. Kolejnym preparatem, który świetnie się sprawdza u dzieci, jest porost islandzki. Roślina zawiera polisacharydy powlekające gardło. Oprócz tego działa przeciwdrobnoustrojowo. Znajdziemy ją zarówno w syropie jak i tabletkach do ssania [7].

Kaszel

Na kaszel u dzieci powyżej 3 roku życia znajdziemy już szerszy wachlarz preparatów dostępnych bez recepty. Na kaszel mokry stosujemy preparaty rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające jej wykrztuszanie. Takie działanie znajdziemy, stosując:

  • Wyciągi z bluszczu: całkowicie naturalne preparaty, które można stosować na mokry kaszel. W aptece znajdziemy je pod nazwami: Hedelix, Prospan, Pectolvan.
  • ambroksol: oprócz działania wykrztuśnego wzmacnia ruch rzęsek w gardle, dzięki czemu śluz przesuwa się ku górze i łatwiej go odkrztusić. Ambroksol może powodować skurcz oskrzeli, więc należy zachować ostrożność u dzieci z astmą oskrzelową.  Jest dostępny pod nazwami: Ambroksol Teva, Deflegmin, Mucosolvan [8].
  • bromheksyna: zwiększa objętość wydzieliny i rozrzedza ją, dzięki czemu łatwiej ją odkrztusić. W trakcie terapii warto pić sporą ilość płynów. Bromheksyna występuje w preparatach pod nazwami: Flegamina, Flegtac.

Preparaty wykrztuśne stosujemy w dzień, tak aby dziecko miało możliwość wykrztuszenia rozrzedzonej wydzieliny. Zastosowanie na noc powyższych preparatów może skutkować spływaniem śluzu do płuc i rozwijanie się infekcji w tamtym obszarze.

Na kaszel suchy można podać tak jak w przypadku niemowląt krople Sinecod, które całkowicie zahamują odruch kaszlu. Oprócz nich dozwolone jest podawanie dekstrometorfanu, który znajdziemy w formie syropu w preparacie DexaPico.