aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, , ,

Którą wodę morską dla dziecka wybrać?

Woda morska do nosa dla dzieci – jaką wybrać?

Często pacjentowi ciężko zrozumieć, jak kilkadziesiąt mililitrów wody może kosztować kilkanaście złotych. Niektóre wody morskie kosztują nawet więcej. Można usłyszeć stwierdzenie, że przecież to tylko woda. Czy tak jest w rzeczywiści? Czym różnią się pomiędzy sobą wody morskie do nosa dla dzieci?
Woda morska dla dziecka: Nisita spray. Quixx baby, Marimer baby (fot. leki.pl).

Woda morska do nosa dla dzieci – informacje podstawowe 

Woda morska jest bogata w wiele minerałów takich jak cynk, magnez, żelazo, selen czy miedź. Co ciekawe, woda morska wykazuje działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i nawilżające. Przede wszystkim jednak bardzo dobrze oczyszcza nos z zanieczyszczeń. W nosie mogą zalegać pyłki, wydzieliny czy drobnoustroje. Woda morska nie tylko oczyści jamy nosowe, ale również chroni błonę śluzową przed podrażnieniami i przyspiesza jej regenerację. Fizjologiczne roztwory wody morskiej mogą być stosowane jako element codziennej higieny, aby zmniejszyć szansę na infekcję górnych dróg oddechowych [1]. 

Czy woda morska powoduje skutki uboczne?

Co najważniejsze, preparaty zawierające wodę morską są bezpieczne i mogą być stosowane nawet przez niemowlęta. Ponadto mogą być stosowane długotrwale, nie powodując podrażnień. Hipertoniczne roztwory soli morskiej są zalecane głównie w przypadku wystąpienia dolegliwości np. niedrożności nosa czy kataru. W zależności od preparatu mogą być stosowane od różnego wieku. Jednakże na rynku można znaleźć również preparaty zarejestrowane od 1 dnia życia [1,2]. 

Na co zwrócić uwagę wybierając wodę morską do nosa dla dziecka?

Duży wybór wód morskich sprawia, że ciężko wybrać tę właściwą. Oto elementy na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru:

 • czy jest to roztwór fizjologiczny, czy hipertoniczny;
 • czy ma konserwanty;
 • czy zawiera znany skład np. woda morska plus uzupełnienie wodą destylowaną, czy np.  woda nieznanego pochodzenia plus tylko mały dodatek wody morskiej.

Roztwór izotoniczny a hipertoniczny – czym się różnią?

Izotoniczne roztwory wody morskiej służą do oczyszczania jam nosowych z zanieczyszczeń i nadmiaru wydzieliny, a także nawilżają śluzówkę. Można je stosować profilaktycznie w celach higienicznych, a także przy wysuszonych śluzówkach. Hipertoniczne roztwory wody morskiej mogą być stosowane w przypadku gęstej, zalegającej wydzieliny. „Wyciągają” one nadmiar śluzu i ułatwiają jego usunięcie. Nie można ich jednak stosować zbyt długo, aby nie doprowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki nosa.

Przegląd wód morski do nosa dla dzieci

Izotoniczna woda morska do nosa dla dzieci

Nisita, spray do nosa

Bepanthen Baby Woda Morska, aerozol do nosa

Marimer baby, aerozol do nosa

Hipertoniczna woda morska do nosa dla dzieci

Quixx Katar, aerozol do nosa

Marimer Baby Hipertoniczny, aerozol do nosa

Woda morska a sól fizjologiczna – czym się różnią?

Woda morska różni się od soli fizjologicznej stężeniem chlorku sodu. W wodzie morskiej jest to ok. 2,2%, podczas gdy fizjologiczny roztwór zawiera 0,9%. Z racji tego sól morska jest roztworem hipertonicznym i będzie miała silniejsze działanie. Hipertoniczny roztwór jest szczególnie polecany w przypadku kataru. Z kolei większość sprzedawanych wód morskich jest roztworem izotoniczny, ponieważ sól morską rozcieńcza się do fizjologicznego stężenia. Jednakże nawet taki preparat ma szereg zalet w stosunku do zwykłego fizjologicznego roztworu chlorku sodu, ze względu na zawartość wielu cennych minerałów [1,2]. 

Którą wodę morską do nosa wybrać?

W przypadku kataru lub podobnych dolegliwości, bez wątpienia warto wybrać hipertoniczne roztwory soli morskiej takie jak Marimer Baby hipertoniczny czy Quixx Katar. Warto zwrócić uwagę, że te preparaty nie zawierają konserwantów. Największą grupę stanowią preparaty izotoniczne zawierające wodę morską. Są preparaty z konserwantami, bez nich, z atomizerem lub dozownikiem pod ciśnieniem. Warto zwrócić uwagę na jakość preparatu i jego cenę. O ile w przypadku niskiej ceny można rozważyć również roztwory fizjologiczne chlorku sodu, to w przypadku porównywalnych cen lepiej wybrać wody morskie.

Bibliografia

 1. Rapiejko, Piotr. „Roztwory wody morskiej w praktyce laryngologicznej i alergologicznej.” Alergoprofil 4.1 (2008): 37-39.
 2. Rapiejko, Piotr, and Dariusz Jurkiewicz. „Hipertoniczny roztwór wody morskiej we wspomaganiu leczenia zapalenia zatok przynosowych.” Alergoprofil 5.2 (2009): 27-37.

Omawiane substancje

 • Chlorek sodu

  Chlorek sodu to związek chemiczny, który składa się z atomów sodu i chloru.Jest to powszechnie znany jako sól kuchenna i jest stosowany w kuchni do poprawienia smaku potraw.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Hipertoniczny roztwór wody morskiej

  Hipertoniczny roztwór wody morskiej zawiera więcej soli niż roztwór izotoniczny. Taki roztwór może powodować odwodnienie komórek organizmu, gdyż woda z nich wypływa do roztworu o wyższym stężeniu soli.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Nieżyt nosa (katar)

  Nieżyt nosa to choroba, która charakteryzuje się stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Objawia się m.in. katarem, kichaniem, swędzeniem nosa oraz utrudnionym oddychaniem.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , , .