,

Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się zaparć?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Jaki jest skuteczny syrop na zaparcia?

Zaparcie to powszechny problem, z którym zmagają się dorośli i dzieci. Jak poradzić sobie z zaparciami? Który syrop na zaparcia jest skuteczny i jak je stosować?
Jaki syrop na zaparcia dla dorosłych i dzieci: Solaq, Dulcosoft (fot. leki.pl).

Co to są zaparcia?

Zaparcia to dość skomplikowany temat, pomimo ogólnej codzienności problemu. Szacuje się, że na zaparcia może cierpieć nawet do 20% populacji. Czym w takim razie są zaparcia? Ogólna definicja mówi, że są to trudności w defekacji. Jednak zaparcia możemy kategoryzować na wiele sposobów. Mogą być wywołane nieprawidłową dietą, np. małą ilość błonnika lub być wynikiem przewlekłej choroby, np. Zespołu Jelita Drażliwego (IBS). Czasami zaparcia wynikają z przyjmowanych leków, a niekiedy z poważnej obstrukcji przewodu pokarmowego, np. rosnącym guzem [1].

Kiedy w takim razie możemy mówić o zaparciach? Fizjologiczne wypróżnianie powinno wahać się od 1 do 2 stolców na dobę. W porządku jest także defekacja co drugi dzień. Bardzo ważna jest tutaj konsystencja stolca i wysiłek przy wypróżnianiu. Stolec powinien zbity, ale nie twardy. Podczas wypróżniania nie powinniśmy odczuwać bólu ani potrzeby nadmiernego parcia. Zaparcia klasyfikujemy, jeśli oddajemy stolec rzadko (maksymalnie 3 razy w tygodniu), jest on twardy i zbity, a wizycie w toalecie towarzyszy ból, parcie i uczucie niepełnego wypróżnienia. Jak poradzić sobie z tym problemem? Czy syropy na zaparcia są skuteczne i który wybrać [2,3]?

Jak wybrać syrop na zaparcia?

Syrop na zaparcia to dobry sposób na poradzenie sobie z tym problemem u dzieci i dorosłych. Większość z nich jest bezpiecznych i przynosi efekt dość szybko. Natomiast początkowo warto podejść do tematu bez angażowania leków i wyrobów medycznych. Jeśli przytrafiają ci się zaparcia raz na jakiś czas, to spróbuj pić więcej wody i zadbaj o większą ilość błonnika w diecie. Postaraj się dodać do każdego posiłku jakieś warzywa. Pamiętaj także o regularnych posiłkach i codziennej aktywności fizycznej [1].

Makrogole na zaparcia

Jaki syrop na zaparcia będzie skuteczny dla dorosłych, a jaki dla dzieci? Wszelkie rekomendacje polecają makrogole jako preparaty I rzutu w walce z zaparciami. Przykładem takiego preparatu będzie Dulcosoft. Istnieje również wersja w formie syropu na zaparcia dla dzieci – Dulcosoft Junior. Makrogole są bezpieczne, nie rozleniwiają jelit i nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Wiążą one wodę, zmiękczają masy kałowe i zwiększają ich objętość. Nie powodują nagłego efektu, a wypróżnienie następuje zazwyczaj po kilkunastu godzinach. Ważne, aby przy tych preparatach pić dużo wody. Dawkowanie makrogolu dla dorosłych wynosi do 20 g na dobę [1,4].

Dulcosoft, roztwór doustny

Laktuloza w syropach na zaparcia dla dzieci

Kolejny bardzo dobry związek na zaparcia to laktuloza (np. Lactulosum Hasco, Lactulosum Amara, Lactulose-MIP, Solaq Solinea, Duphalac). To substancja, która działa podobnie jak makrogole. Jest środkiem osmotycznie czynnym. Jednak jest rozkładana przez bakterie jelitowe, więc u osób wrażliwych może wywołać wzdęcia. Oprócz tego to bardzo dobry syrop na zaparcia dla dzieci, gdyż może być stosowany nawet u niemowlaków. Laktuloza zaczyna działać niestety później niż makrogole, bo po około dobie. Nie powodują nagłej biegunki. Zwykle u dorosłych podaje się nawet 4 łyżki stołowe jednorazowo [1,3,4].

Duphalac, roztwór doustny

Lactulose-MIP, syrop

Solaq Solinea, syrop

Czy zioła są skuteczne na zaparcia?

Zestawienie syropów na zaparcia zamykają zioła. Do leczenia zaparć stosuje się, np. korę kruszyny (Frangulae cortex) lub korzeń rzewienia (Rhei radix) – dostepne np. w Radirex Plus. Są to również dobre składniki, ale mają więcej działań niepożądanych. Nie powinny być stosowane przez osoby z chorobami zapalnymi jelit, żołądka i dwunastnicy oraz cierpiącymi na bóle brzucha. Nie można ich stosować także długo – najlepiej doraźnie [5].

Radirex Plus, syrop

Jaki syrop na zaparcia kupić dla dorosłych i dzieci?

Jeśli zmiany w diecie i aktywności fizycznej nie przynoszą rezultatów, to warto wybrać się do lekarza, aby zdiagnozować przyczynę zaparć. Gdy powodem zaparć nie są niebezpieczne schorzenia, a występują one sporadycznie, to można posiłkować się syropami na zaparcia. Najbezpieczniejsze będą syropy z makrogolami. Można je stosować od 6. miesiąca życia. Nie rozleniwiają jelit i nie mają praktycznie działań niepożądanych. Jeśli wymaga tego sytuacja, to mogą być stosowane nawet do 6. miesięcy.

Drugim bardzo bezpiecznym lekiem jest laktuloza. Jej niewątpliwy plus, to fakt, że może być podawana nawet niemowlakom. Niestety niektórzy mogą cierpieć na wzdęcia podczas jej przyjmowania, które zwykle pojawiają się jedynie na początku. Laktulozę można bezpiecznie stosować kilka tygodni.

Bibliografia

 1. J. Włodarczyk, A. Waśniewska, J. Fichna, A. Dziki, Ł. Dziki, i M. Włodarczyk, „Current Overview on Clinical Management of Chronic Constipation”, J. Clin. Med., t. 10, nr 8, s. 1738, kwi. 2021, doi: 10.3390/jcm10081738.
 2. „podyplomie.pl – Zaparcie”. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/827,zaparcie
 3. Y. S. Cho i in., „2022 Seoul Consensus on Clinical Practice Guidelines for Functional Constipation”, J. Neurogastroenterol. Motil., t. 29, nr 3, s. 271–305, lip. 2023, doi: 10.5056/jnm23066.
 4. C. Reed, „ACG and AGA guideline on chronic constipation management is first to recommend supplements Magnesium Oxide and Senna as evidence-based treatments”, American Gastroenterological Association. Dostęp: 8 luty 2024. [Online]. Dostępne na: https://gastro.org/press-releases/acg-and-aga-guideline-on-chronic-constipation-management-is-first-to-recommend-supplements-magnesium-oxide-and-senna-as-evidence-based-treatments/
 5. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Pod redakcją Ireny Matławskiej. Poznań 2008.

Powiązane produkty

 • Solaq Solinea, syrop
  Suplement diety
  syrop
 • Duphalac Fruit, roztwór doustny, 667 mg/ml
  Lek bez recepty
  roztwór doustny667 mg/ml
 • Lactulose-MIP, syrop, 9,75 g/15 ml
  Lek bez recepty
  syrop975 g/15 ml

Omawiane substancje

 • Laktuloza

  Laktuloza to substancja stosowana w leczeniu zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach i ułatwienie wypróżnień.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Makrogol

  Makrogol to substancja chemiczna stosowana w medycynie jako środek przeczyszczający. Makrogol jest polimerem etylenoglikolu, który działa jako środek wiążący wodę i ułatwia wypróżnienie.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Makrogol 3350

  Makrogol 3350 jest substancją stosowaną w leczeniu zaparć. Jest to polimer etylenoglikolu o dużej masie cząsteczkowej.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Makrogol 4000

  Makrogol 4000 to substancja chemiczna stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Jest to polimer etylenoglikolu o dużej masie cząsteczkowej.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wyciąg suchy z kory kruszyny pospolitej

  Wyciąg suchy z kory kruszyny pospolitej jest naturalnym surowcem roślinnym. Substancja ta może mieć właściwości lecznicze i być wykorzystywana w medycynie.
  Surowce roślinne
 • Wyciąg z rzewienia lekarskiego

  Wyciąg z rzewienia lekarskiego jest substancją leczniczą stosowaną głównie w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych. Działa przede wszystkim żółciopędnie i przeciwzapalnie.
  Surowce roślinne

Omawiane schorzenia

 • Zaparcia

  Zaparcia to schorzenie, które charakteryzuje się trudnościami w wypróżnianiu oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak dieta, brak aktywności fizycznej czy też choroby przewodu pokarmowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .