,

Co to jest laktuloza i kiedy zaczyna działać?

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Laktuloza na zaparcia – jak szybko działa?

W aptece widać jak na dłoni, że zaparcia to częsta przypadłość. Oczywiście o leki przeczyszczające częściej pytają kobiety i osoby starsze i dlatego od wielu lat lekarze zalecają syrop Lactulozę. Pacjenci również chwalą sobie działanie i często po niego wracają. W opinii pacjentów Laktuloza nie działa gwałtownie, oczywiście wszystko zależy od dawki. Laktuloza na zaparcia sprawdza się także u dzieci. Warto wspomnieć, że pacjenci nie skarżą się na skutki uboczne i mają do wyboru wiele preparatów o tym samym składzie.
Laktuloza - ulga dla jelit

Cierpisz na zaparcia? 

Sięgnij po syrop z laktulozą, gdy cierpisz z powodu trudności z wypróżnianiem. W aptece widać jak na dłoni, że zaparcia to częsta przypadłość. Oczywiście o leki przeczyszczające częściej pytają kobiety i osoby starsze. Zgłaszają się także młodzi ludzie, ale przeważnie ich problemy mają inne podłoża, na przykład zmiana otoczenia, sposobu odżywiania, a nawet życiowe komplikacje. O zaparciu mówi się, gdy stolec się pojawia, rzadziej niż 3 razy w tygodniu. W normalnych warunkach powinieneś odwiedzać toaletę codziennie albo nawet dwa razy dziennie. Natomiast jeśli zdarza się to rzadziej, wtedy zaobserwujesz u siebie objawy zaparć, czyli 

 • utrudnione oddawanie stolca,
 • defekację z wysiłkiem,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • oddawanie stolców o twardej konsystencji.

Jak często chodzisz do toalety, zależy co, kiedy i ile jesz, pijesz, ale także od trybu życia. Pośpiech, stres i posiłki „na mieście” sytuację pogarszają. Czy w takim razie laktuloza na zaparcia jest lekiem na Twoje problemy? [1].

Laktuloza – jak szybko działa syrop na zaparcia?

Od wielu lat lekarze zalecają syrop Laktuloza na zaparcia. Pacjenci również chwalą sobie działanie i dlatego często po niego wracają. Jedak Laktuloza nie działa natychmiast. Na pierwsze efekty poczekasz dzień, a nawet dwa. To kiedy wreszcie poczujesz ulgę w jelitach, zależy także od stanu przewodu pokarmowego. Na czczo efekt przyjdzie szybciej. Natomiast jeśli od lat skarżysz się na zaparcia albo zjadłeś obfity posiłek, opóźnisz wypróżnienie. To też nie jest regułą. Część pacjentów jest zaskoczonych, że na działanie Laktulozy, czekali tylko noc. Natomiast spotkałam się również z negatywną oceną. Po prostu efekt przeczyszczający nie przyszedł i rozczarowany pacjent zgłosił się do apteki po coś silniejszego. Dlatego przypadek syropu z laktulozą dowodzi, że każdy reaguje inaczej. Najlepiej zastosuj i samodzielnie zadecyduj, czy Laktuloza na zaparcia jest lekiem na Twoje dolegliwości. Z reguły u dzieci Laktuloza na zaparcia działa szybciej [2].

Laktuloza – kiedy zaczyna działać?

Pacjenci często wybierają laktulozę na zaparcia, między innymi dlatego, że po syropie efekt przeczyszczający pojawia się stopniowo. Możesz być spokojny, bo nie zaskoczy Cię na środku miasta lub podczas ważnego spotkania. Dopiero we własnej toalecie, zawartość bezboleśnie opuści jelita. Z reguły działanie laktulozy nie jest gwałtowne i zależy od dawki. 

Składnikiem syropu jest cukier laktuloza. Gdy dostaje się do jelit, gromadzi wodę. Początkowo zmiękcza, a później rozwadnia stwardniałą masę. Jeśli od dawna nie byłeś w ubikacji, na pewno czujesz zgrubienie w dole brzucha, ból przy dotyku, nie możesz się schylać, a nawet chodzić. Wtedy zastosuj laktulozę i uwolnij się od problemu. Jeśli chcesz wspomóc leczenie, wypij więcej niż zwykle płynów, ale najlepiej wodę, napar z siemienia lnianego lub ziołowe herbatki. Jeśli niewiele pijesz, opóźniasz efekt przeczyszczający, ale najlepiej zrezygnuj ze słodkich napojów. Działanie syropu Laktuloza możesz sterować długością i częstością stosowania oraz dawką, czyli liczbą łyżek lub łyżeczek. Jeśli znów regularnie odwiedzasz toaletę, przerwij kurację i wróć, gdy kolejny raz poczujesz dyskomfort. Laktuloza na zaparcia podobnie działa u dzieci? [1] [2].

Syrop na zaparcia u dzieci

Laktuloza na zaparcia sprawdza się także u dzieci. Maluchy skarżą się na kłopoty z wypróżnianiem, gdy czeka ich duże przeżycie np. pójście do przedszkola lub pobyt w nowym miejscu. Czasami rodzice przyznają, że ich pociechy nie lubią owoców i warzyw, a niestety namiętnie zajadają się słodyczami. Jeśli Twoje dziecko wybiera cukierka zamiast jabłka, to wzrasta u niego ryzyko zaparć, które same nie ustąpią. Dlatego skorzystaj z najskuteczniejszej metody, czyli modyfikacji diety. Więcej bogatoresztkowych produktów, szczególnie warzyw i ograniczenie słodyczy, zdecydowanie wpłyną na częstość wypróżnień. Dodatkowo pamiętaj o kiszonkach i zachęcaj do ruchu. Doraźnie zastosuj syrop Laktuloza, ale skontaktuj się z lekarzem, gdy po długiej posiadówce i wielu zachętach nocnik nadal pozostaje pusty. Albo maluch płacze podczas wypróżniania, skarży się na ból w dole brzucha lub stracił apetyt

Bez względu na to, czy syrop z laktulozą podajesz dziecku, czy sobie, przeczytaj ulotkę. Dostosuj dawkę leku do zaleceń oraz zachowaj środki ostrożności dotyczące stosowania [2] [3]. 

Laktuloza na zaparcia – działania niepożądane 

Jeśli stosujesz syrop Laktuloza na zaparcia spodziewaj się działań niepożądanych, takich jak 

 • łagodne przemijające wzdęcia, 
 • bóle brzucha, 
 • niekiedy nudności.

 Bardzo rzadko obserwowano biegunkę, która ustępowała po pierwszych 5 godzinach od rozpoczęcia leczenia. W opinii pacjentów laktuloza stosowana na zaparcia ma łagodne skutki uboczne [2]. 

Przegląd syropów z laktulozą na zaparcia

Na rynku jest wiele preparatów, które w składzie zawierają cukier laktuloza. Te znalazłam w rejestrze produktów leczniczych. 

 • Duphalac lub w wersji smakowej Duphalac Fruit.

https://leki.pl/lek/duphalac/

 • Lactulose-MIP

https://leki.pl/lek/lactulose-mip/

 • Lactulose-Aflofarm

https://leki.pl/lek/lactulosum-aflofarm/

 • Lactulose-Hasco

https://leki.pl/lek/lactulosum-hasco/

 • Lactulose-Amara

https://leki.pl/lek/lactulosum-amara/

 • Lactulose-Polfarmex

https://leki.pl/lek/lactulosum-polfarmex/

 • Normolac

https://leki.pl/lek/normalac/

 • Lactulose-Espefa
 • Laxatract
 • Lactulose-Takeda, Takeda forte [4].

Bibliografia

 1. Daniluk, J. (2018). Przewlekłe zaparcia—Niedoceniany problem kliniczny. Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy, 10(1), 1–13.
 2. Karta charakterystyki produktu leczniczego Lactulose-MIP, 9,75 g/15 ml, syrop
 3. Czerwionka-Szaflarska, M., & Romańczuk, B. (2008). Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży. Forum Medycyny Rodzinnej, 2(5), 349–357.
 4. RPL. (b.d.). Pobrano 8 styczeń 2022, z https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public

Powiązane produkty

 • Lactulosum, syrop, 2,5g/ 5ml/Takeda
  Lek bez recepty
  syrop25g/ 5ml/Takeda
 • Lactulose-MIP, syrop, 9,75 g/15 ml
  Lek bez recepty
  syrop975 g/15 ml
 • Lactulosum, syrop, 7,5 g/15 ml/ Hasco
  Lek bez recepty
  syrop75 g/15 ml/ Hasco

Omawiane substancje

 • Laktuloza

  Laktuloza to substancja stosowana w leczeniu zaparć. Działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach i ułatwienie wypróżnień.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Zaparcia

  Zaparcia to schorzenie, które charakteryzuje się trudnościami w wypróżnianiu oraz nieregularnymi wypróżnieniami. Może być spowodowane przez różne czynniki, takie jak dieta, brak aktywności fizycznej czy też choroby przewodu pokarmowego.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .