aleric

Aleric deslo USP

floradix

Floradix Żelazo i witaminy

nisita

Nisita

Biotilac Biotic

hascovir

Hascovir Control Max

kerabione

Kerabione

raphaholin C

Raphacholin C

ecomer

Ecomer Odporność + witamina E

chitosan

Olimp Chitosan+chrom

, ,

Jak działa maść cholesterolowa?

Jak stosować maść cholesterolową?

Maść cholesterolowa ma powszechne zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń skóry. Stanowi również składnik recepturowy do tworzenia leków robionych w aptece. W poniższym artykule dowiesz się, jak działa maść cholesterolowa?
Leczenie skóry maściami cholesterolowymi

Z czego składa się maść cholesterolowa?

Maść cholesterolowa jest składnikiem receptury aptecznej, którego skład jest dokładnie określony w Farmakopei Polskiej. Wg niej maść cholesterolowa składa się z następujących składników, w następujących proporcjach:

 • Cholesterol 3;
 • Wazelina Biała 18;
 • Parafina ciekła 64;
 • Parafina stała 15.

Jako podłoże maściowe potrafi wchłonąć sporą ilość wody, tworząc emulsję typu w/o. Nie wchodzi w interakcje ze składnikami czynnymii maści, co powoduje, że jest podłożem nadającym się do wielu receptur [1,2]. 

Czy maść cholesterolowa to steryd?

Niektórzy pacjenci, dostając receptę na maść cholesterolową, obawiają się, że jest to steryd.

Maść cholesterolowa ma ściśle określony skład, który został wyżej wymieniony. Żaden z nich nie ma właściwości sterydu, w związku z tym nie ma nic wspólnego ze sterydami.

Gdzie wykorzystujemy maść cholesterolową?

Składniki maści cholesterolowej tworzą połączenie, które idealnie nadaje się jako nawilżenie i natłuszczenie skóry. Głównie dzieje się to, poprzez tworzenie powłoki ochronnej na powierzchni skóry, co zapobiega usuwaniu wody. Jest to szczególnie pomocne w schorzeniach z dużą suchością skóry takich jak atopia, egzema, czy łuszczyca. Maść cholesterolowa nadaje się do pielęgnacji skóry alergicznej, zwłaszcza w alergiach kontaktowych ogranicza kontakt skóry ze środowiskiem zewnętrznym poprzez tworzenie na powierzchni skóry filmu. Ponadto maść cholesterolowa stanowi uniwersalne podłoże dla tworzenia leków recepturowych. Dzieje się to za sprawą tego, że nie wchodzi w interakcje ze składnikami, ani nie powoduje uczuleń. Może być stosowana także u najmłodszych do natłuszczania i nawilżania skóry [3,4].

Kiedy stosować maść cholesterolową?

Czy maść cholesterolowa może powodować jakieś skutki uboczne?

Maść cholesterolowa ze względu na wysoką zawartość parafin nie nadaje się do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. W przypadku takich rodzajów cery maść cholesterolowa na twarz może sprzyjać powstawaniu nowych zaskórników. Takie działanie określane jest jako komedogenne. Może powodować uczucie ciężkiej, tłustej skóry. Pojawia się ono zwłaszcza u osób z nadczynnością gruczołów łojotokowych. Poza tym długotrwałe stosowanie produktów zawierających maść cholesterolową może zaburzać naturalny proces wytwarzania sebum, co w przypadku cery suchej jest już na wstępie zaburzone. Aby temu zapobiec, wystarczy używać produktów o różnych podłożach, tak aby skóra nie była cały czas pod warstwą okluzyjną z maści cholesterolowej [3,4].

Czy są dostępne gotowe preparaty z maścią cholesterolową?

Sama maść cholesterolowa jest produktem wykonywanym w recepturze aptecznej, nie ma preparatów gotowych, które w składzie posiadają “unguentum cholesteroli”. Są jednak preparaty bardzo zbliżone składem. Zawierają również mieszaninę parafin i cholesterolu, jednak producenci nie podają dokładnych proporcji, w jakich dane składniki zostały zastosowane, w związku z tym nie można powiedzieć, że zawierają maść cholesterolową.

Najbardziej popularnym preparatem dostępnym w aptece bez recepty o podobnym składzie do maści cholesterolowej jest krem cholesterolowy z wit. A i E. Znajdziemy go pod nazwą Linocholesterol A+E kosztuje koło 10-15 zł za 50 g. Można go wykorzystać do pielęgnacji skóry suchej, czy atopowej, także u najmłodszych. 

 

Bibliografia

 1. Charakterystyka podłoży maściowych. S. Bednarska. Farmacja praktyczna, 2018.
 2. Karta Charakterystyki Produktu: Maść cholesterolowa.
 3. Kiritsi D, Schauer F, Wölfle U, Valari M, Bruckner-Tuderman L, Has C, Happle R. Targeting epidermal lipids for treatment of Mendelian disorders of cornification. Orphanet J Rare Dis. 2014 Mar 7;9:33. doi: 10.1186/1750-1172-9-33. PMID: 24607067; PMCID: PMC3975448.
 4. Leczenie chorych na atopowe zapalenie skóry: rola emolientów. M. Catherine Mack Correa, Judith Nebus. Tom 4 Nr 4 2013 • DermaTologia po Dyplomie

Omawiane substancje

 • Parafina

  Parafina jest substancją woskową, która jest stosowana do produkcji świec i kosmetyków. Jest to również popularny składnik w produktach do pielęgnacji skóry, ponieważ ma właściwości nawilżające i zmiękczające.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne
 • Wazelina

  Wazelina jest substancją o konsystencji pasty, stosowaną do nawilżania i ochrony skóry. Może być również wykorzystywana jako składnik kosmetyków i maści leczniczych.
  Substancje Syntetyczne i Biologiczne

Omawiane schorzenia

 • Egzema

  Egzema jest chorobą skórną, która objawia się m.in. swędzeniem, zaczerwienieniem i łuszczącą się skórą. Może mieć różne przyczyny, w tym genetyczne, alergiczne czy stresowe.
 • Łuszczyca

  Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która charakteryzuje się łuszczącymi się, czerwonymi plamami na skórze. Choroba ta może wpływać na jakość życia pacjenta, powodując ból, swędzenie i dyskomfort.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , , .