,

FDA zatwierdza nowy lek na cukrzycę

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Zegalogue –  nowy innowacyjny lek w formie iniekcji, przeznaczony do leczenia ciężkiej hipoglikemii u osób z cukrzycą.
FDA zatwierdza nowy lek na cukrzycę

Sukces Zealand Pharma

Firma biotechnologiczna Zealand Pharma ma na swoim koncie kolejny lek zatwierdzony przez FDA. Zegalogue (dasiglukagon) przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych chorych na cukrzycę w przypadku wystąpienia ciężkiej hipoglikemii.

„To zezwolenie pomoże dzieciom i dorosłym chorym na cukrzycę w radzeniu sobie z nagłą i ciężką hipoglikemią, która może szybko przejść od łagodnego zdarzenia do nagłego przypadku” – powiedział dr Jeremy Pettus, adiunkt medycyny na Uniwersytecie Kalifornii w San Diego. Pettus zaznaczył, że w takiej sytuacji znaczenie mają minuty, a dasiglukagon zapewnia ustąpienie ciężkiej hipoglikemii w zaledwie 10 minut, w porównaniu do 30-45 minut po podaniu placebo. 

Dopuszczenie preparatu Zegalogue oparto na wynikach skuteczności z trzech randomizowanych, podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo, wieloośrodkowych badań III fazy u dzieci w wieku od 6 do 17 lat i dorosłych z cukrzycą typu 1.

Hipoglikemia najczęstszym i najgroźniejszym powikłaniem cukrzycy

Ciężka hipoglikemia jest ostrym, zagrażającym życiu stanem wynikającym z krytycznego spadku poziomu glukozy we krwi. Zdarzenie związane jest głównie z insulinoterapią. Szczególnie dotknięte hipoglikemią są dzieci przyjmujące insulinę, przy czym 7 na 100 dzieci w wieku do 18 lat zgłosiło ciężką hipoglikemię w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Działania niepożądane i skuteczność nowego leku

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (≥ 2%) związanymi ze stosowaniem leku Zegalogue u dorosłych były nudności, wymioty, ból głowy, biegunka i ból w miejscu wstrzyknięcia; w pediatrii: nudności, wymioty, ból głowy i ból w miejscu wstrzyknięcia.

Preparat Zegalogue jest skuteczny w leczeniu hipoglikemii tylko wtedy, gdy występuje wystarczająca ilość glikogenu wątrobowego. Pacjenci w stanach głodu, z niewydolnością nadnerczy lub przewlekłą hipoglikemią mogą nie mieć odpowiedniego poziomu glikogenu wątrobowego, aby podanie Zegalogue było skuteczne. Chorzy z tymi schorzeniami powinni być leczeni glukozą.

Źródło: drugs.com

Bibliografia

Powiązane produkty

Omawiane substancje

W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

Omawiane schorzenia

  • Cukrzyca typu 2

    Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się zaburzeniem gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest to choroba przewlekła, która wymaga stałej kontroli poziomu cukru we krwi oraz zmiany stylu życia.

Więcej poradników

Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .