👋 Witaj, uruchomiliśmy nową wersję strony z ogromną ilością zmian. Część treści może chwilowo działać inaczej niż powinna. Przepraszamy!
leki-orange

FDA ostrzega przed stosowaniem iwermektyny

Zdecydowana większość pacjentów chorych na COVID-19 pozostająca w izolacji domowej nie wymaga żadnej terapii, a jedynie monitorowania stanu klinicznego.

Często jednak chęć skrócenia czasu powrotu do zdrowia jest tak silna, że zarażeni koronawirusem SARS-CoV-2 sięgają po leki, które stosują poza wskazaniami rejestracyjnymi.

FDA Drug ALERT

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega przed stosowaniem leku przeciwpasożytniczego przeznaczonego dla zwierząt – iwermektyny. Instytucja otrzymała wiele zgłoszeń osób, które wymagały opieki medycznej, w tym hospitalizacji, po samoleczeniu iwermektyną przeznaczoną dla koni.

Iwermektyna nie jest lekiem przeciwwirusowym, nie ma żadnych wskazań do leczenia COVID-19, mimo to zainteresowanie lekiem w kontekście terapii COVID-19 rośnie. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego w przypadku występowania pasożytów zewnętrznych, takich jak wszy głowowe oraz w chorobach skóry, jak trądzik różowaty. Forma doustna iwermektyny zatwierdzona przez FDA do stosowania u ludzi wykorzystywana jest w terapii onchocerkozy.

Istnieją także inne rodzaje iwermektyny podawane zwierzętom hodowlanym w celu zapobiegania robaczycy serca oraz niektórym pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym. Preparaty te różnią się od tych zatwierdzonych do stosowania u ludzi głównie dawką, która w przypadku leku dla zwierząt jest bardzo skoncentrowana i wielokrotnie wyższa. Tak wysokie stężenia leku są niebezpieczne u ludzi, a przyjmowanie dużych dawek iwermektyny jest wysoce toksyczne i może powodować poważne szkody.

Iwermektyna w leczeniu COVID-19

Najnowsze badanie kliniczne wykazało, że iwermektyna nie skraca czasu choroby u osób z łagodnym przebiegiem COVID-19. U osób, którym podawano iwermektynę objawy trwały średnio 10 dni oraz 12 dni u osób otrzymujących placebo. Różnica została uznana za nieistotną statystycznie. Raport z badania został opublikowany 4 marca w czasopiśmie Journal of the American Medical Association.

Źródło: drugs.com

Omawiane produkty
Brak przypisanych produktów.
Podsumowanie
KategoriaCovid-19
TematyFDA
AutorRedakcja leki.pl
Ostatnia aktualizacja2 miesiące temu
Data publikacji17.03.2021