Leki na biegunkę i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu
Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowego o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu.
Zakażenia żołądkowo-jelitowe niezależnie od etiologii mogą doprowadzić do zapalenia różnych odcinków przewodu pokarmowego. Objawy zapalenia to często biegunka, której towarzyszą gorączka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Pacjent dodatkowo może czuć się osłabiony i być odwodniony. Niekiedy biegunka lub stolce mogą występować wraz ze śluzem lub krwią.
Biegunka i zapalenie żołądkowo-jelitowe najczęściej spowodowane są przez bakterie, wirusy lub pasożyty, które dostają się do organizmu na skutek kontaktu danej osoby ze skażoną powierzchnią, żywnością, wodą. Zakażenie może także przenieść się z człowieka na człowieka. Wirusy, które najczęściej powodują biegunkę to: Norowirus, Rotawirus, Astrowitusy i Adenowirusy typ 40 i 41. Rotawirusy są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Zakażenia bakteryjne, które powodują biegunkę wywołane są przez Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Campylobacter, Shigella, Staphylococcus aureus, Clostridium difficile, Vibrio, Yersinia. Biegunkę o podłożu pasożytniczym powodują najczęściej Giardia lamblia, Entamoeba histolytica. Cryptosporidium.
Diagnoza jest stawiana przez lekarza na podstawie analizy objawów towarzyszących pacjentowi. Bardzo ważne jest określenie przyczyny tych zaburzeń, aby wybrać odpowiednią metodę leczenia.
Bardzo istotna jest profilaktyka między innymi poprzez dbanie o higienę osobistą, odpowiednią obróbkę i przechowywanie pokarmu i korzystanie z przebadanych źródeł wody pitnej. Profilaktykę przed zakażeniem niektórymi patogenami np. rotawirusami stanowią szczepienia.
Leczenie jest uzależnione od odpowiedniej diagnostyki i określenia przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Np. przypadku zakażeń bakteryjnych stosowane są antybiotyki. Bardzo ważne jest równoczesne nawadnianie organizmu oraz uzupełnienie elektrolitów.
Koniec.
No more pages to load