leki-orange

Biegunka i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu

Rozdziały

Jakie są objawy biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowego o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu?

Zakażenia żołądkowo-jelitowe niezależnie od etiologii mogą doprowadzić do zapalenia różnych odcinków przewodu pokarmowego. Objawy zapalenia to często biegunka, której towarzyszą gorączka, bóle brzucha, nudności i wymioty. Pacjent dodatkowo może czuć się osłabiony i być odwodniony. Niekiedy biegunka lub stolce mogą występować wraz ze śluzem lub krwią.

Jakie są przyczyny biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowego o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu?

Biegunka i zapalenie żołądkowo-jelitowe najczęściej spowodowane są przez bakterie, wirusy lub pasożyty, które dostają się do organizmu na skutek kontaktu danej osoby ze skażoną powierzchnią, żywnością, wodą. Zakażenie może także przenieść się z człowieka na człowieka. Wirusy, które najczęściej powodują biegunkę to: Norowirus, Rotawirus, Astrowitusy i Adenowirusy typ 40 i 41. Rotawirusy są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Zakażenia bakteryjne, które powodują biegunkę wywołane są przez Escherichia coli, Salmonella enteritidis, Campylobacter, Shigella, Staphylococcus aureus, Clostridium difficile, Vibrio, Yersinia. Biegunkę o podłożu pasożytniczym powodują najczęściej  Giardia lamblia, Entamoeba histolytica. Cryptosporidium.

Jak zdiagnozować biegunkę i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu?

Diagnoza jest stawiana przez lekarza na podstawie analizy objawów towarzyszących pacjentowi. Bardzo ważne jest określenie przyczyny tych zaburzeń, aby wybrać odpowiednią metodę leczenia.

Jak zapobiegać biegunce i zapaleniu żołądkowo-jelitowemu o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu?

Bardzo istotna jest profilaktyka między innymi poprzez dbanie o higienę osobistą, odpowiednią obróbkę i przechowywanie pokarmu i korzystanie z przebadanych źródeł wody pitnej. Profilaktykę przed zakażeniem niektórymi patogenami np. rotawirusami stanowią szczepienia.

Leczenie biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowego o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu

Leczenie jest uzależnione od odpowiedniej diagnostyki i określenia przyczyny zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Np. przypadku zakażeń bakteryjnych stosowane są antybiotyki. Bardzo ważne jest równoczesne nawadnianie organizmu oraz uzupełnienie elektrolitów.

Leki na biegunkę i zapalenie żołądkowo-jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu

Sprawdź, jakie leki można stosować w leczeniu biegunki i zapalenia żołądkowo-jelitowego o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu.
Loading...

Koniec.

No more pages to load